Istraživanje: Raste broj elektrifikovanih vozila u Srbiji, a zaostatak sve veći
Samo kada je osnovica mizerna, stopa rasta je ogromna
Broj hibridnih i električnih automobila na putevima u Srbiji, kao i interesovanje za njih, polako rastu. Prema podacima koje je sajt Polovni automobili dobio od Ministarstva unutrašnjih poslova, u Srbiji su ukupno registrovana 102 putnička vozila na električni pogon, a tu je i 1.416 registrovanih hibridnih putničkih vozila.
Da je među našim vozačima sve veće interesovanje za automobile na ove dve vrste pogona, a pogotovo za hibridne automobile, govori nam i podatak da je samo tokom ove godine taj broj uvećan za više od 50 odsto.
Od ukupnog broja registrovanih hibridnih automobila, čak 564 je prvi put registrovano u prvih šest meseci 2020, odnosno kupljeni su u tom periodu. Kad je reč o električnim automobilima, prvi put je registrovano 16 vozila na ovaj pogon.
Takođe, na tržištu je i sve veća ponuda električnih i hibridnih automobila, a na sajtu polovniautomobili.com, iako u odnosu na ukupan broj i dalje skroman, beleži se i rast broja oglasa upravo u ove dve kategorije.
I dok je početkom 2019. godine na sajtu bila oglašena prodaja tek pedesetak polovnih i nekoliko novih hibridnih automobila i tek jedan, i to nov električni, od oktobra prošle godine taj broj počinje značajno da raste.
Tako je u maju mesecu na sajtu polovniautomobili.com bila oglašena prodaja 190 polovnih i 15 novih hibridnih automobila, dok je u junu taj broj bio 139 polovnih i 15 novih.
I broj oglasa električnih automobila konstantno raste iz meseca u mesec. Taj broj je tokom 2019. uvek bio jednocifren, a od februara ove godine on je u konstantom porastu, pa je tako na sajtu u maju bila oglašena prodaja 30 polovnih i jednog novog električnog automobila, a u junu jednog novog i čak 41 polovnog.
Ipak, ko poželi da kupi električni ili hibridni automobil, moraće da izdvoji nešto veću sumu novca. Kad je reč o električnim automobilima, u ponudi je najviše primeraka električnog hedžbeka BMW i3, čija se cena kreće od 20.000 do 46.000 evra.
Ljubitelji Golfa i pogona na struju, neretko će u oglasima naći nešto za sebe. Takođe, tu je i legendarni Fiat 500 u električnoj varijanti.
S druge strane, ponuda hibridnih automobila je nešto bolja i izbor je veći. I dok se cene novih kreću od 17.000 evra, pa naviše, polovni hibridni automobili starije generacije mogu se kupiti već za 4.000 evra.
I dok je pre samo godinu dana bilo gotovo nezamislivo, u poslednje vreme često se među oglasima na polovniautomobili.com nađe, danas slobodno se može reći, automobilska marka oko koje se diže najveća prašina u medijima – Tesla.
U zavisnosti od modela, generacije i godine proizvodnje, cena Tesle na našem tržištu kreće se od 45.000 evra do više od 100.000 evra. Novi primerak baterijskog četvorotočkaša s oznakama Tesle još uvek ne možete da kupite u Srbiji, ali, ako se nastavi ovakav trend, verovatno nije daleko dan kada će i to biti moguće.
Bilo kako bilo, i nezavisno od zaključaka koje je izveo cenjeni sajt Polovni automobili, da bismo držali priključak s „normalnim“ svetom, nije dovoljno da nam stope rasta budu velike, pa ni rekordne, već je potrebno da taj rast u apsolutnim iznosima bude veći od onog u uporedivim zemljama. U suprotnom, identično kao što je slučaj i sa celokupnom privredom, sve više zaostajemo, uprkos najvišim stopa rasta koji se nameće kako potpuno besmislena kategorija.
AutoRepublika
Izvor: polovniautomobili.com
(639)
„Od ukupnog broja registrovanih hibridnih automobila, čak 564 je prvi put registrovano u prvih šest meseci 2020, odnosno kupljeni su u tom periodu“
Verujem da tu najveće učešće imaju Toyotini hibridi. Toyota je, inače, u Srbiji u prvih šest meseci prodala oko 660 vozila ( putničkih i lakih komercijalnih )
Gde spomenu Toyotu hibrid, sad će da se javi onaj sa Lexusom, da ponovo veliča njihove hibride…
Lexus ide kao alva, osam komada za šest meseci.
To mi za Lexus nije najjasnije sa politikom prodaje kod nas – malo može, malo ne može. Par puta sam se (više informativno) raspitivao – jednom je bilo da praktično ne može da se kupi, tj može ali otprilike isto kao i da so odleti na Mars – čitaj: evo ti Tojota, nemoj da smaraš;- drugi put kao može, ali sve na neviđeno – pošalji tačno šta hoćeš, mi ti damo cenu, ništa od probne vožnje… Ne ulazeći u dalje rasprave, divim se onima koji to tako kupuju – mogu samo da zamislim koliko se čeka npr za far ili… Pročitaj više »
Ja sam leksuse (hibride i obicne) vidjao po oglasima polovne, naletim u gradu s vremena na vreme na neki. Ali nov kupiti bez normalne prodaje, mislim da ne bih pristao da me drndaju i jos da platim za to
Meni to zvuci kao prosecan srpski trgovac automobila koji smatra da ti cini uslugu time sto ce da ti uzme hrpu para, i da ti na tome treba da budes zahvalan a ne da se jos nesto izmisljas i izlazis sa nekim prohtevima. Tako da mi nije jasno sta tebi nije jasno 🙂
p.s. Cast izuzecima.
😀😀
Ima naravno istine u tome, ali je jod nas situacija malo specifična. Lexus se zvanično prodavao, sa svim standardima u prodaji koje ta marka ima / zahteva, ali pošto su prodajni rezultati bili loši, to se ugasilo za neko kratko vreme. Potom su na upite u Tojota prodajnim salonima, reagovali kao što sam opisao. Inače, MAG i Tojota centar su jedni od meni najboljih na tržištu – profesionalni i korektni, barem sam ja uvek imao dobra iskustva.
Jesi ti ikad seo za volan tojota hibrida?
Kada bi ljudi na ovom portalu češće prenosili svoja korisnička iskustva sa (klasičnim) hibridima, verujem da bi kod nas postojala i manja averzija prema njima kod tradicionalista …
Moja iskustva su u pripremi. Ako ima jos vozaca hibrida medju komentatorima, nek slobodno napisu nesto, ne ujedamo 🙂
Ti deluješ kao veoma razumna osoba. Edukuj nas sve. Ali, taktično, nežno, lagano … 🙂
Ajde moron, osvijesti se. Koji k i korisnička iskustva, pa ovaj napise da mu troši tri litre , prospekt kaže 3.4 a znamo da prospekti lažu za 2 litre bar, sat veli 7, peki kaze 10-12.
I da vjerujem korisniku?
Don Hajde da pružimo priliku Djordju, da kaže svoje (početno) hibridno iskustvo. Ozbiljno. Svako zaslužuje šansu. Možda mi posle toga budemo imali još jedno vidjenje više. Da li ću posle toga da promenim svoje predrasude? Ne znam. Imam ih svakako … Da li ću da kupim hibrid? Uskoro sigurno neću. „Jednom?“ Ko zna … Čitah neki (FR) uporedni test hibiridnog clia i novog (hibridnog) jazz-a. Interesantno. Ali, cena … Odvaljuje … Gledao sam i neke testove jazza pre toga (Mat Watson). Da li bih danas „zamenio“ 500L dizel za tako nešto (kada bi cena doplate bila „nula“)? Ne znam. Da… Pročitaj više »
Hajde, jedva cekam. Svima nesto puna usta modernih benzinaca, ja ga vozih 600 i kusur km, tamo gdje dizel troši 4l (kao danas recimo) tu nas moderni benzinac cucla 6.2 sa start i stop, tamo dje dizel 6 tu benzinac 8.5, nakon 9000km prosjek ima 8.5l. Tako da te bajke o modernim dizelima okaci mačku o rep. Ja vozim rav4 hibrid i meni troši 9litara. Malo ko od nas vozi samo na grad, samo na struju bez benzina, tako da licno ne nalazim opravdano upotrebu nista drugo sem dizela (ako hoces da štediš i da imas performanse). No, to me… Pročitaj više »
To je ono o čemu je mislim D_C pisao, a ja kukao kako ne posotoji standardizacija – ovako posmatrano, mnogo zavisi od načina upotrebe i vrlo je individualno. Ako ga neko vozi po gradu, kao klasičan elektroautomobil, sa kratkim deonicama, brnzin neće uopšte trošiti. Opet, ne treba ni tada reći da je potrošnja 0 – pa valjda se i neka struja pri tome troši, koja se negde i dopunjava.
Komentar važi samo za Plug in hibrid, nikako ne i za „običan“ hibrid.
Peki: ‘Nakon više od 1.000 pređenih kilometara moja prosečna potrošnja benzina iznosila je 7,1 l, što opet naglašavam, zavisi u kojoj se meri koriste električni kapaciteti vozila. Što više to bolje, uostalom niko normalan neće kupiti jedan 508 Hybrid Plug-in, te platiti za njega oko 6.000 evra više u poređenju s adekvatnim benzinskim 1.6 Pure Tech/225 ks, da bi ga vozio pretežno na benzin.’
https://autorepublika.com/2020/07/19/peugeot-508-hybrid-plug-in-dobitna-kombinacija/
p.s: Inace, za informaciju, Peki nema uslove da bi mogao preko noci da ga usteka u struju, sa cime bi prosecna potrosnja svakako bila jos manja.
Nisam bio lenj: Peugeot 508 GT 2.0 BlueHDi 180 EAT8: ‘Ukupni prosek nakon jednosedmičnog druženja stabilizovao se na 7,6 litara.’ https://autorepublika.com/2020/05/11/peugeot-508-gt-izneverena-tradicija/ Peugeot 508 SW 1.6 Pure Tech/180 EAT 8 GT-Line: ‘…Naravno da troši više, u proseku oko 8,5-9 litara (prilikom test vožnje 2.0 BlueHDi/180 zabeležio sam 7,6 litara u proseku), no za razliku u potrošnji, odnosno ceni, možete napraviti par krugova oko planete! https://autorepublika.com/2019/03/12/peugeot-508-sw-1-6-pure-tech-180-gt-line-karavan-i-to-kakav/ Peugeot 508 1.5 BlueHDi 130 EAT8: ‘…tako da se ukupni zabeleženi prosek stabilizovao na 6,2 litra, što je osetno niže nego li kod najsnažnijeg od dva litra (7,6 litara).’ https://autorepublika.com/2018/12/12/peugeot-508-1-5-bluehdi-racionalno-atraktivan/ Uprkos cinjenici da Peki nema uslove… Pročitaj više »
🙂
Zaista, svaka čast!
Verujem da ti je i Peki najviše zahvalan, što si mu napokon sistematizovao taj sav testni materijal 🙂
Meni je interasntnija Pekijeva vest da u FR više nema subvencije na obične hibride ( a Branko je to pisao i za HR ).
Sada su „u subvencionoj modi“ izgleda samo plug-in.
Toyota je dosta ulagala u klasične hibride, a oni sada ne deluju tako atraktivno ( na Zapadu) po pitanju subvencija.
Zapravo u EU generalno ne subvencioniraju vozila preko 50 g CO2 / km; tome se „običan“ hibrid ne može približiti, samo plug in hibrid, čista struja i gorive ćelije (vodik).
Mislim da su obicni hibridi tehnologija ‘bilo pa proslo’ i da se stvari danas sve vise svode ili na ‘light hybrid’ ili kako se vec zovu, i na ove druge ‘plug-in hybrid’. Neka me neki od hibridnih eksperata 🙂 ispravi ako gresim. S moje tacke gledista, ako vec vozim auto sa elektro motorom i baterijom, zasto ne bih zeleo da mogu da ga po potrebi ‘ustekam’ i na taj nacin dopunim? Ako analiziramo vreme tokom dana kada je auto u pokretu naspram vremena provedenog parkiran, pri cemu mislim na normalan porodicni auto a ne na taksi vozilo’, sta ce mo… Pročitaj više »
Slažem se, ispravan pristup. Ja upravo tako koristim svoj auto.
Slazem se sa tobom, stekao bih kola kada bih imao gde 🙂 U Bgdu se ne bih usrecio sa plugin hibridom.
Pa, uzmeš neki „gradjevinski“ produžni kabal i svakog dana ga lagano spustiš sa terase svoga stana ( zajedno sa ostalim komšijama, na njihovim terasama, oni ti pomognu ) i puniš svoj Plug-In svakoga dana … „Kao čovek“. Krajnje jednostavno …
Pomaže ako imaš garažu… 😁
Ja imam garažu u zgradi, pa i struju u njoj. Baš je jaka struja. Domaćinska … Kada upalim npr. usisivač, smanji mi se intenzitet svetla u garaži 🙂
Zamisli kada bih uključio punjač za Plug-In … Cela zgrada ( iz 2000. godine ) bi verovatno ostala u mraku 🙂
E to je onaj problem koji mene najviše brine sa električnim / plag-in hibridnim vozilima u SRB. Pera će tvoj problem rešiti tako što po svim propisima razvuče struju od svog strujomera. Pera je racionalan – kupiće automobil koji sebi može da priušti, a da zadovoljava sve njegove potrebe. Laza je to kupio jer je jeftino, i može da uštedi. Laza je kupio najjeftiniji električni automobil koji je našao. Laza neće da plaća visoke cene za instalacije koje mu nude majstori – našao je Simu koji će to da mu uradi skoro pa džabe, a postaviće mu “kao nov” zidni… Pročitaj više »
U „našoj garaži“ ( ima 35 garaža i 45 garažnih mesta ), „jedan baja“ je adaptirao par garaža u lokale i napravio „vrtić za decu“ 🙂
Istina, ulaz je sa ulice, a ne iz zajendičkog dela garaže …
I, naravno, bilo mu je nekako lakše, pa je (slučajno?) zakačio električno napajanje jedno šest svojih klima uredjaja na zajedničke instalacije garaže … 🙂
Ali, za decu je …
„Za našu decu“, tako se sada kaže?
Znači, to je Mika iz moje priče, koji će tom strujom puniti sutra i svog Teslu, na šaniranom (kineskom) original brzom punjaču, i kad zapali sve živo, svi će biti krivi sem njega.
😂😂😂 Baš si mi popravio dan! Poanta kod Plug in vozila je punjenje baterije na maloj snazi, 2,3 kW – 3,7 kW. Za tipičan gradski BEV ili PHEV je dovoljno 5h – 6h punjenja. Jasno, ako imaš Teslu ili slično, onda ti treba 2 dana ili stanica za punjenje uz dokup snage od Elektroprivrede. Standard za kućanstva je 7,4 kW.
Eto neka korist i od mene 😀.
Za Peru je sve to OK – on bi i eventualnu potrebu za punjenjem Tesle rešio kako treba, ali Laza i Mika su problem. Šta misliš, koji je procenat takvih kod nas?
Ma i kod nas je bilo “genijalaca” koji sa dizelom blokiraju punionicu, ali nakon nekoliko “pauka” i novčanih kazni takvih je sve manje. Nismo mi baš toliko drugačiji po mentalitetu, ali lupalo nas po džepu i eto… najednom smo “civilizirani”. Uostalom i kod vas u Srbiji sve manje vidim aute koji voze 200 km/h +; prije je to bila redovna pojava.
Dovoljno je 10A Schuko, odnosno 2,3 kW. To je valjda najslabiji kućni osigurač, ne bi trebalo biti problema.
Pa da, hibrid ne štedi , troši opet dovoljno , još i struju moras placati. Sto nije po prospektu, 3 litre? Niko ga kupit neće da vozi samo na struju.
Nisam, ali bih želeo da probam neki. Iskreno nemam ništa protiv hibrida, verovatno bih i ja uzeo jedan kao „daily“ kada bi ovde imali bonuse i pogodnosti kao u zapadnoj EU. Ali, moj komentar je više bio upućen jednom vatrenom dopisniku AR koji svim snagama brani Lexus i Toyotu sa čini mi se nerealnim brojkama potrošnje istih. Evo moron spomenu, ako ima još neko da je korisnik hibrida da iznese iskustva, jer čitaju testove na ovom sajtu (i drugim) neka r3alna potrošnja tih hibrida traži skoro pa idealne uslove vožnje da bi oni opravdali fabričke cifre. Neki utisak je da… Pročitaj više »
Nije, nažalost, tako jednostavno niti u EU. Premda moderni dizelski motori imaju puno vrlina, uskoro će se nuditi na kapaljku, odnosno samo u varijanti plug in hibrida (npr. Mercedes GLE Plug in). To je zato što je kod nas već jeftiniji od „običnog“ dizela mada ima više KS i to bez subvencije (radi 0% posebnog poreza). A od 2025 nastupaju žestoki penali za sve aute s emisijom preko 75 g / km, tako da jedino što proizvođačima preostaje je masovni prelazak na plug in hibride i električna vozila. Što se tiče Toyota hibrida, smatram to svojevrsnim tehnološkim slijepim putem. Blagi… Pročitaj više »
Ja sam od dizela jedino voczo tatinu staru multiplu (onu sto je ruzna ko dupe, ima odvojene farove za velika i mala svetla), (mislim da je imala 1,9 motor, ne secam se oznake) i stari logan 1.5dci. Oba auta su isla kao metak, za ovog logana 1.5dci mislim da je trosio u proseku izmedju 5 i 6, ne drzi me za rec. Posle vozio logana 1.2sce i sad korolu karavan hibrid. Od svih tih auta, tojota mi je na najvisem nivou. Sto se tice poredjenja dizel vs hibrid, moje misljenje je da je malo neozbiljno porediti po svaku cenu, jer… Pročitaj više »
Mislim da je Toyota dosta Hiluksa prodala barem ja vidim oko 10 12 kom u Boru novih.
Doduše ima jedno 4 5 RAV -a a oni su hibridi.
JA i ne znam ko još nudi hibride .
Mislim da je do skoro, u Srb, nova hibridna vozila jedino tojota imala. U zadnjih dve, do tri godine, ulaze polako i drugi proizvodjaci u igru. Koliko sam ja gledao, kad na papir stavis cena vs pruzeno, mislim da je tojota jos uvek najoptimalnija po pitanju hibrida, barem kod nas. Spoljasnje gledano, jedini ozbiljniji konkurent tojotinim hibridima je hjundai ioniq, ali se on kod nas javlja na nivou statisticke greske, a ne deluje kao los auto. Nisu ga cak ni za test voznju imali, zvao dilera u jednom momentu. Kad sam pricao sa covekom, on je bio u fazonu: a… Pročitaj više »
Eto sta ti je novinar, kad alfa proda toliko onda je jadna i bijedna , kad toyota proda onda je to čak, sve je više…itd..za pobit.