Džejms Dajson je trenutno najbogatiji Britanac jer se njegov materijalni imetak procenjuje na preko 16 milijardi funti. Veliki deo spomenute cifre je ostvario zahvaljujući vlasništvu nad firmom Dyson Ltd koja se bavi proizvodnjom premijum usisivača, a u septembru 2017. godine ovaj 73-godišnji industrijalac je izjavio da je investirao preko dve milijarde funti u razvoj električnog vozila.
Tim od 400 inženjera je navodno bio osnovan još ranije i koncentrisao se na proizvodnju električnog terenca s takozvanim „solid state“ baterijama, odnosno baterijama u čvrstom stanju. Međutim, u oktobru prošle godine projekat je otkazan iz finansijskih razloga, a Dajson je izjavio da bi na njemu nemoguće bilo ostvariti profit i pored visoke cene po kojo bi se nudio gotov proizvod.
Ispred nas je sada otkazani prototip automobil koji se zove N526. Reč je o terencu dugačkom oko pet metara, za koga navodno kažu da većina zaposlenih ljudi u timu, na kraju nije ni imala prilike da vidi uživo, kao završen automobil. Dajson navodi da je prednost baterija u čvrstom stanju, ta što je pregrevanje onemogućena na visokim temperaturama, niti je moguć gubitak efikasnosti u ekstremnim hladnoćama.
Možda najbolji deo u vezi N526 jeste bila njegova autonomija koja je iznosila čak 600 milja (966 kilometara). Radi poređenja, čak ni najefikasniji masovno proizvedeni električni modeli današnjice, kao što je Teslin Model S, ne mogu prići navedenoj cifri i njihova autonomija iznosi „samo“ 379 milja (606 km).
Pored toga, Dajsonov terenac je razvijao velikih 536 konjskih snaga, a i pored težine od 2,6 tone je mogao da ubrza iz mirovanja do 100 km/h za solidnih 4,8 sekundi.
Priložene fotografije su se pojavila u ostrvskim novinama The Times, a oni koji su imali prilike da uživo vide N526 kažu da jako liči na Range Rover dok enterijer deluje kao nešto što bismo mogli videli na nekom prototip modelu budućnosti. Dajson navodno još uvek poseduje jedan N526 i često ga vozi na svom privatnom imanju.
Kao što smo spomenuli, ideja nije otišla dalje od prototip faze zahvaljujući visokim troškovima proizvodnje, pa je bila neophodno postaviti maloprodajnu cenu od čak 150.000 britanskih funti po komadu, i sve to samo da bi Dyson bio na „pozitivnoj nuli“.
AutoRepublika
(784)
drz se ti usisivaca.