Tesla povećava razliku u dometu – Model S Long Range Plus prevaljuje 644 kilometra?
Čini se da se u trci ka što široj autonomiji Tesla takmiči sam sa sobom. Američki proizvođač ima cilj da bude prvi koji će imati nominalni domet od 400 milja (644 kilometra).
Sem što je iskazao pozitivne finansijske rezultate u prvom kvartalu, uprkos aktuelnoj globalnoj zdravstvenoj krizi, Tesla se hvali i s proširivanjem nominalne autonomije po EPA-i. U aprilu 2017., Teslin model s najdužim dometom je mogo da pređe 156 kilometara više od najbližeg rivala, a sada, u aprilu 2020., ta razlika iznosi 212 kilometara.
Naime, Model S Long Range Plus (neperformantna varijanta), poseduje procenjenu autonomiju od 629 killometara, dok prvi pratilac neke druge kompanije (Chevrolet Bolt EV), može da prevali 417 kilometara uz pomoć jednog punjenja. Postepeno unapređenje dometa je postignuto bez povećanja kapaciteta baterije, što dokazuje da bi efikasnost elektromobila mogla da bude značajno poboljšana. Još jedan pozitivan primer je i Tesla Model Y, autonomije slične kao kod lakšeg Modela 3.
„Maksimalni domet modela S i Modela X je dodatno povećan, bez da je povećana veličina baterijskog paketa. Kupci izdašnu autonomiju smatraju jednim od najvažnjih faktora prilikom prebacivanja sa SUS motora na EV, a naše vođstvo je dodatno povećano sa 629 kilometara Modela S i 565 kilometara Modela X. Mi smo nedavno uveli novi sistem toplotne pumpe, uključujući Octovalve za Model Y, koji je omogućio dostizanje slične autonomije po EPA-i kao i Model 3, bez obzira što je 10 odsto teži.“
Dok autonomija od 629 kilometara predstavlja izvanredan rezultat, Model S Long Range Plus je navodno sposoban da pređe čitavih 644 kilometra, što je nagovestio Ilon Mask u februaru.
Po Tesli, EPA je naparavila grešku prilikom testiranja automobila jer je neko vreme u vozilu bio ostavljen ključ, što je rezultiralo gubitkom od oko 2 odsto kapaciteta baterije.
Šef kalifornijske kompanije je tvrdio da je su ljudi iz EPA-e ostavili otvorena vrata i ključ u kabini kada se automobil zaustavio tokom testiranja.
Ukoliko uzmemo digitron u ruke, izračunaćemo da ako je automobil prešao 629 kilometara s 98 odsto kapaciteta baterije, onda bi sa dodatnih dva odsto mogao da dođe do 642 kilometra (399 milja), tako da 400 milja (644 kilometra) nije nedostižno.
EPA vs WLTP
Rezultati EPA-e su pod udarom poslednjih meseci, jer s jedne strane Tesla dobija veoma dobre rezultate, dok s druge konkurencija prolazi iznenađujuće loše. O slučaju s Porsche Tycanom možete da pročitate OVDE. Pitanje je koliko su tačni EPA-ini rezultati u odnosu na one iz realne vožnje.
Evo jedne interesantne stvari: Model S Long Range Plus po EPA-i može da pređe 629 kilometara a po WLTP-u 610 kilometara, tako da odnos WLTP/EPA iznosi 0,97. On ide ispod jedan samo u slučaju Teslinih automobila. Ukoliko bi bilo ostvareno 400 milja, onda bi taj odnos bio 0,95.
AutoRepublika
(171)