Kako radi sistem monitoringa vozača u DS 7 Crossbacku? (VIDEO)
U evropskoj automobilskoj industriji je bezbednost oduvek bila među prioritetima. Ubrzan razvoj tehnologije je samo pomogao da se vozila učine još bezbednijim, tako da je Evropska unija među prvima usvojila sisteme poput automatizovanih poziva u hitnim slučajevima.
Putevi u Evropi su izuzetno prometni, te zbog toga ne čudi da svake godine preko 100.000 ljudi izgubi živote u saobraćajnim nesrećama na Starom kontinentu. Uzroci smrtnih slučajeva su različiti i za mnoge od njih nema pomoći, dok za neke druge, tehnologija uskače u pomoć.
Od 2022., svi automobili proizvedeni u Evropskoj uniji će morati da budu opremljeni tehnologijom monitoringa vozača. Reč je o sistemu koji pomaže automobilu da uoči kada pažnja vozača opada, te da ga o tome upozori.
Neki proizvođači već poseduju takvu tehnologiju, mada je ona daleko od toga da je opšte raširena, a uglavnom je prisutna kod skupljih modela automobila. DS je jedna od takvih marki, a DS 7 Crossback je opremljen takvom tehnologijom.
U ovom slučaju, sistem monitoringa se oslanja na infracrvene kamere uperene ka licu vozača, postavljene iznad volana i na gornjem delu vetrobrana. Ove dve kamere konstantno prate znake umora, što se u najvećoj meri odnosi na amplitudu pokreta očiju, kapaka ili vrata.
U isto vreme, sistem monitoringa pozicije vozila određuje gde se automobil nalazi u odnosu na horizontalnu signalizaciju. Ukoliko se detektuju neočekivani pokreti na volanu, vozač se upozorava zvučnim signalima.
Pokazalo se da su umorni vozači i oni kojima je pažnja za volanom opala, ozbiljna bezbednosna pretnja na evropskim putevima. Oni su uzrok hiljada saobraćajnih nesreća svake godine, od kojih se neke završe tragično.
Upravo na ovom planu bi nova tehnologija trebalo značajno da pomogne, a za očekivati je da se iz premijum segmenta masovno preseli i u „mejnstrim“ automobile.
U video klipu pogledajte kako funkcioniše DS-ov sistem.
AutoRepublika
(404)