Da li golf loptica može da doprinese manjoj potrošnji goriva?
Svi znamo da površina loptice za golf nije glatka, i da je upravo ta osobina odgovorna za bolje probijanje dotičnog objekta kroz vazduh. Ovoga puta nije reč o Volkswagenovom modelu, niti o bilo čime u vezi s njim, već o primenjivanju ove „tehnologije“ na automobile, poboljšanje aerodinamike, odnosno postizanje manje potrošnje goriva. Vest doduše nije nova, ali je tema dovoljno zanimljiva da se podsetimo.
Do tog momenta je sve bilo u domenu teorije, pa je kompanija Fastskinz preduzela praktične korake i pronašla rešenje u vidu vinil folije. Na karoseriju automobila je zalepljena vinil folija koja imitira površinu loptice za golf, a firma je tvrdila da se na taj način potrošnja goriva može smanjiti za čak 20 odsto.
Fastskinz MPG-Plus je bilo rešenje u vidu obloge od vinila s plitkim jamicama prečnika 5 milimetara. Kompletna ofarbana površina vozila je prekrivena i po tvrdnjama proizvođača, na taj način je trebalo da se poboljša aerodinamika i smanji potrošnja goriva. Ipak, to je trebalo proveriti…
Kao što smo naveli, poznato je da je površina loptica za golf prekrivena malim jamicama, što omogućava mnogo duže hice u odnosu na glatke loptice. Jamice doprinose kasnijem razdvajanju vazdušnog strujanja i kreiraju manji trag vazduha pozadi, što redukuje otpor. To se dešava na taj način što se tok vazduha ne može zatvoriti iza loptice, jer jamice menjaju tok iz laminarnog u turbulentan.
Turbulencija povećava pokretnu silu vazduha na površini loptice, što dozvoljava njegovo duže zadržavanje na njoj. Međutim, očigledno je da automobil baš i ne liči na lopticu za golf, ali ideja je u svakom slučaju bila interesantna. Suština je u tome što se automobil u pokretu suočava sa turbulentnim tokom, i samo jedan odsto otpora vazduha se odnosi na trenje izazvano površinom vozila, dok se ostatak odnosi na sam njegov oblik.
Ipak, u Fastskinzu su smatrali da se može značajno redukovati potrošnja goriva, i izašli su s tvrdnjama da vozilo obloženo MPG-Plus vinilom može da uštedi 18-20 odsto goriva, što je, složićete se, fantastičan rezultat.
Da li je ta tvrdnja tačna, ispitala su dva Ford Flexa iz 2009., oba s pogonom na sve točkove, s istim paketom opreme i s 8000 pređenih milja. Pre odlaska na put je izjednačen pritisak u pneumaticima na oba vozila i napunjen je rezervoar. Da ne zaboravimo, jedno vozilo je bilo obloženo MPG-Plus vinilom.
Nastojalo se da se automobili voze konstantnom brzinom na auto-putu, identičnim stilom vožnje, tako da je upotrebljen tempomat koji je brzinu držao između 88,5 i 104,5 km/h u zavisnosti od uslova u saobraćaju, a vozači su se menjali na svakih stotinak kilometara.
Na kraju testa, MPG-Plus vinil nije doprineo uštedi goriva. Identična vozila, identična ruta, identična brzina, isti vozači, isti dan, a potrošnja gotovo identična. U čemu je zapravo stvar?
Oblaganje čitavog vozila je besmislica. Čak i da u nekim uslovima MPG-Plus i donese neku uštedu, ona će biti minimalna i neznatna. Tamo gde je strujanje vazduha već turbulentno, jamičasta površina može imati negativan efekat, tako da bi u praksi ona trebalo da se primenjuje selektivno, što je nemoguće.
Iz Fastskinza su tvrdili da je ušteda koju su oni objavili izmerena na motociklu koji je držao brzinski rekord. Vozač, Lesli Porterfild, izjavio je da je konstantno imao za 5 km/h veću brzinu na kraju izvezene milje. Takođe je izjavio da je primetio promene u ponašanju njegove Hayabuse.
Pri brzinama od preko 320 km/h bi se vetrobran obično znatno savio, a Porterfield je smatrao da obloga najbolje funkcioniše na objektima koji su poluiskošeni, poput motocikala, i da vinil treba primeniti samo na određenim delovima. Očigledno je da poboljšanje aerodinamike na motociklu koji se kreće ekstremnim brzinama nema mnogo veze sa poboljšanjem aerodinamičkih karakteristika na putničkom automobilu ili kamionu.
Uglavnom, bilo je dobro proveriti sve ovo.
Rezultati Pređeno Potrošnja
Bez MPG-Plus 692 km 9,58 l/100 km
Sa MPG-Plus 691,54 km 9,59 l/100 km
AutoRepublika
Izvor: Popular Mechanics
(2740)
Dakle, ipak je bilo razlike. Čak 0,01 litar/100 km …
to kao kad mene dijete od 5 godina pita zasto ne napravimo magnetno polje oko auta da rastjeruje zrak, pa da se auto krece bez trenja kroz njega….hehe.
Imali su ideju ok ali nisu racunali da se loptica za golf vrti dok leti i tu pomazu rupice da bi ostala u vazduhu a ne da joj smanje otpor vazduha.