1. Home
  2. Istorija
  3. Zanimljivost dana: Nekadašnji Mercedesov inženjer je imao crteže „Bube“ godinama pre Volkswagena
Zanimljivost dana: Nekadašnji Mercedesov inženjer je imao crteže „Bube“ godinama pre Volkswagena

Zanimljivost dana: Nekadašnji Mercedesov inženjer je imao crteže „Bube“ godinama pre Volkswagena

2.12K
0
Podelite sa prijateljima:

Čini nam se da smo ovu temu analizirali nekoliko puta. Zvanična priča kaže da je celokupni posao uradio Ferdinand Porše pod naredbom Adolfa Hiltera, ali naravno situacija nije tako crno-bela. Postoji ona teorija da je ideja prekopirana od Tatre iz Čehoslovačke, posebno zato što je Porše bio blizak prijatelj sa njenim inženjerom Hansom Ledvinkom.

Neke priče će reći da je na ideju zapravo došao Jevrej Đžozef Ganc tokom rada u kompaniji Standard (), ali se veruje da je ideja nastala još davne 1924. godine od strane austro-ugarskog inženjera Bele Barenija. On će se kasnije proslaviti radom u Mercedesu, ali u vreme kada je dizajnirao prve crteže onoga šta će kasnije postati Volkswagen „Buba“, Bareni je još uvek bio student na fakultetu u Beču.

Rođen je 1907. godine u malom gradu Hirtenberg pored Beča, a studije je upisao sa ciljem da postane inženjer za mehaniku i elektroniku. Tokom studija 1924. i 1925. godine je nacrtao priloženi crtež koji veoma liči na kasniju serijsku verziju „Bube“.

Nasuprot verovanju, Bareni nije imao u planu da razvije nemački narodni automobil (pošto Hilter u spomenuto vreme još uvek nije ni došao na vlast) već da poboljška bezbednost na putevima. Automobil je morao da pruža veoma aerodinamičan stil, sa agregatom postavljenim pozadi i veoma niskim klirensom, a stečeno iskustvo je primenio radom u automobilskim kompanijama kao što su Austro-Fiat, Steyr i Adler.

Ipak, njegova karijera kreće s postepenim rastom tek 1939. godine kada je dobio posao u Mercedesu, a u nemačkom gigantu će provesti naredne 34 godine i razviti preko 2.500 patenata za bezbednost. Njegova posebna specijalnost je bila na temu proizvodnje čvrste šasije i kako da se energija ne prenese na kabinu u direktnom sudaru. Mnogi Barenijevi patenti su napravili Mercedes liderom u svetu bezbednosti, a trend je nastavljen do današnjeg dana.

Kada je Volkswagen predstavio serijsku verziju „Bube“, a Porše preuzeo svu slavu, Bareni je uložio tužbu i priložio svoje crteže iz dvadesetih godina kao dokaz da je originalna ideja zapravo njegova. Drugi svetski rat je na kratko zaustavio tužbu, ali je postupak po njoj nastavljen 1955. godine i Bareni je izašao kao pobednik.

Detalji nisu poznati javnosti pa je nejasno da li je Volkswagen morao da isplati finansijsku nadoknadu (kao u slučaju Tatre), ali je Barenijevo ime upisano na mestu nekog ko je inspirisao razvoj „Bube“. Na kraju možemo zaključiti da Bareni nije jedini i da su mnogi inženjeri uradili svoj deo posla, ali je Ferdinand Porše ipak bio taj koji je spojio sve kockice.

Zoran Tomasović

(2123)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments