Proizvođači u strahu od striktnijih WLTP testova
Među proizvođačima automobila koji svoje proizvode plasiraju na evropskom tržištu vlada opšti strah od novih značajno striktnijih pravila testiranja u WLTP protokolu.
Nove norme podrazumevaju da će svi aktuelni automobili morati da prođu opet homologaciju. Tačnije, sve kombinacije agregata i transmisije moraju biti proverene po novom WLTP protokolu, u suprotnom neće moći da se nađu na tržištu.
Dakle, bez obzira što su već prošli uvodna WLTP testiranja, automobili će morati opet „pod lupu“. Ovaj put posebno se vodi računa o emisiji štetnih gasova, ali ne samo kada je automobil u upotrebi. Posebna prostorija biće predviđena za parkiranje opitnog primerka gde će se meriti koliko će štetnih gasova izbaciti vozilo dok je u mirovanju u periodu od 48h nakon korišćenja.
Mnogo stroža pravila nameću proizvođačima nove troškove prilikom usaglašavanja aktuelnih pogonskih jedinica. Mercedes je zarad lakše homologacije i istraživanja napravio četiri pomenute prostorije u svom razvojnom centru u Štutgartu.
Nova pravila značajno uvećavaju troškove kažu predstavnici Mercedesa. Navode da su udvostručili broj radnih časova u razvojnom centru, da se radi i subotom, kao i su trenutno primorani da ogranizuju rad u tri smene, kako bi inženjeri stigli da provere sve kombinacije motora i menjača koje ova marka trenutno nudi u svojim automobilima.
U nešto lošijoj situaciji prema priznanju rukovodilaca tog brenda jeste Volkswagen. Prošle godine Volkswagen grupacija doživela je snažan udarac zbog WLTP protokola, a to se pogotovo odrazilo na sam Volkswagen i Audi. Sada nova norme dočekuju spremniji, ali ipak nedovoljno spremni.
„Sa nekoliko izuzetaka, svi naši automobili odnosno pogonski sklopovi biće usaglašeni sa novim pravilima. Oni koji ne budu, proći će neophodne izmene u narednom periodu“, stoji u saopštenju nemačkog proizvođača.
Prema proceni Volkswagena, prošlogodišnji fijasko sa WLTP protokolom i kasnija „uska grla“ koja su nastala sa isporukom vozila, koštali su čitavu grupaciju najmanje milijardu evra!
Posebno će biti teško za Volkswagenovu diviziju koja se bavi komercijalnim vozilima. Naime, njihovi predstavnici potvrdili su nemačkim medijima da su za sada uspeli da izvrše neophodne izmene na svega 33% pogonskih sklopova, te da nije realno da uspeju da sve stignu na vreme. Stoga je VW već najavio da će model Crafter biti nedostupan za kupovinu sve do početka 2020. godine.
Nije teško samo Nemcima. Prema poslednjim vestima i Nissan će se suočiti sa ozbiljnim problemima jer nisu uspeli da provere sve kombinacije motora i menjača, odnosno da ih usklade sa novim pravilima. Predstavnici japanske marke za razliku od nemačkih kolega nisu želeli da komentarišu novinarske navode.
Što se tiče suprotnih primera, navodi se da je PSA grupacija već u potpunosti spremna za novi, stroži WLTP protokol.
AutoRepublika
(237)
Samo kontrolišite. Sve. I treba. Prevarama se mora nekako stati u kraj. U meri u kojoj je to razumno moguće.
ohhhhhh
Na kraju krajeva jedino tko će biti gubitnik je kupac.
Da laički jedostavno pojasnim…
Proizvođač će zasigurno udovoljiti normama, no ta prilagoda (norma) košta proizvođača, naravno što automatski dovodi do mjera štednja…
E sad tu dolazi kupac u vidu više cijene vozila, smanjena ponuda motora i kombinacija opreme, lošije unutrašnjosti (štednja na materijalima), štednja na kontroli kvalitete prilikom sklapanja vozila ili ti ga završne obrade, i ostalih popratnih inženjerskih sitnica!
I to vredi za apsolutno sve proizvođače automobila!
Misliš da bi cena novih vozila stagnirala bez ovoga? Naravno da ne bi. Ima da i bez toga i dalje skaču kao blesave.
Ko u ekonomskom smislu već plaća ceh ( i plaćaće ceh) za ranije prevare proizvodjača sa eko specifikacijama? Kupci!
Rigorozinije kontrole bi proizvodjače trebalo da odvrate od pokušaja budućih sličnih prevara. I zato i jesam za takve kontrole. Je li neće da mu prodju sve ranije kombinacije motora i menjača ili će da neke od njih da prodju sa zakašnjenjem? Živ sam se „potresao“ i za sličan zastoj oko WLTP-a od pre oko godinu dana.
Kontrolišu dizelaše da nemaju benzinska isparenja. ?
Koliko li sama homologacija košta proizvođače?!