Omiljeni automobil Džejmsa Bonda prodat na aukciji
Najpoznatiji primerak automobila koji nosi oznake Aston Martina, model DB5 koji je svojevremeno vozio Džejms Bond, prodat je na aukciji a u prodajni paket su uključena i katapult sedišta, kao i svo prateće naoružanje kojim je legendarni četvorotočkaš opremljen.
Automobil snova za zaljubljenike u lik i delo agenta 007 sada ima novog vlasnika. Srebrni Aston Martin je postao svetski poznat nakon filmskih ostvarenja „Goldfinger“ (Zlatni prst) i „Thunderball“ (Vatrena lopta) i sada je prodat za iznos od približno 5,75 miliona evra. Aukcija je održana u kalifornijskom Montereju, a uvodna cena je eksplodirala i dostigla astronomski iznos u svega par minuta.
Aukcijska kuća RM Sotheby’s je nešto ranije izašla sa procenom vrednosti retkog sportskog automobila a njihova najoptimisitičkija prognoza u pogledu vrednosti „najčuvenijeg automobila na svetu“ koja je glasila na raspon od četiri do šest miliona američkih dolara je premašena za oko 400 hiljada zelenih novčanica. Podaci o kupcu nisu obelodanjeni u vreme sačanjivanja ovog izveštaja.
„Filmski“ Aston Martin DB5 je proizveden 1965. godine a opremljen je s trinaest krajnje neobičnih stavki opreme. Barem za nas smrtnike. Naime, Bondov DB5 poseduje zamenjive registarske tablice, vetrobransko staklo otporno na metke i to sa zadnje strane vozila, a tu su i skrivene „mašinke“.
Kako bi se Bond otarasio neželjenih pratilaca, instalirane su i dimne bombe, a tu je opcija i ispuštanja ulja iz rezervoara u gepeku, direktno na drum. DB5 ima rešenje i za saputnike smarače! Tu je sedište-katapult, i Bond ponovo može da uživa u samoći.
Britanski klasik se smatra najpoznatijim Bondovim automobilom. Samo je tri takva automobila koji su dizajnirani specijalno za agenta 007, a priredio ih je ugovarač Q.
Britanski proizvođač Aston Martin je za potrebe snimanja „Goldfinger-a“ (1964.) i „Thunderball-a“ (1965.) sa Šonom Konerijem u glavnoj ulozi, proizveo ukupno četiri specijalno opremljena primerka. Od tada, tri primerka su prodata na aukcijama, uključujući i jedan američki muzej automobila u ulozi kupca. Uostalom, saznajte pikanterije o sudbini ovih primeraka, u ovom članku.
AutoRepublika
(286)