Dacia bi mogla da se suoči s ozbiljnim problemima u vezi s ekološkom regulativom
Blizu 10.000 ljudi se skupilo blizu Cistercitske opatije u severnom delu Pariza u junu ove godine, ali ne iz religioznih pobuda, već u čast rumunske automobilske marke Dacia.
Erik Lano, pedeset sedmogodišnji bivši vodoinstalater, bio je prisutan na Renaultovom godišnjem pikniku, dok je prisutne zabavljala francuska pop zvezda Jenifer. On je kupio Daciju Duster u maju, a osvojili su ga dizajn i pristupačnost ovog SUV-a. „Bio sam Fordov kupac gotovo 30 godina“, rekao je Lano, inače Parižanin.
Duster je bio drugi najprodavaniji mali SUV/krosover u Evropi iza Renault Captura prošle godine.
Rumunska marka ostaje posvećena često spartanski opremljenim, jeftinim vozilima, što je čini jednim od najprofitabilnijih poslovnih entiteta pod Renaultovom kapom. Međutim, to bi moglo da se promeni, jer se na horizontu pojavljuju „tamni oblaci“ u vidu strožih ekoloških standarda Evropske unije.
Dacijina gama iz 2018. mora poprilično da se revidira pre uvođenja nove emisione regulative 2021. godine, i to temeljnije u odnosu na ostale marke, procenjuje Evercore ISI. Restruktuiranje portfolija da bi se uskladilo s novim „zelenim“ standardima bi moglo „disproporcionalno da utiče na profitabilnost“, bez obzira na to što je Renault bolje pozicioniran u tom smislu u odnosu na mnoge rivale, smatra Filip Hušoa, analitičar iz londonskog Jefferiesa.
Novi standardi su samo deo brojnih izazova s kojima se suočava Renault, koji se muči da održi klimavu alijansu s Nissanom, u isto vreme imajući teškoće da se izbori sa slabijom potražnjom za novim vozilima u Evropi. Samim tim, francuska kompanija je skresala prognozu za 2019. kada su prihodi u pitanju.
Počev od 2020., proizvođači će morati da usklade svoje flote s novim limitima vezanim za emisiju ugljen-dioksida. U suprotnom, moraće da se suoče s penalima. U jednom scenariju, koji je kreirao Jefferies, u kojem se predviđa nastavak usporavanja prodaje, Renault bi zbog delimične nesuglasice s novom regulativom bio kažnjen sa 450 miliona evra, što je 17 odsto procenjenog profita za narednu godinu.
Penali će biti bazirani na emisijama za sve automobile koje proizvodi Renault grupa. U proseku, zahvaljujući čistijim tehnologijama, automobili marke Renault emituju manje štetnih gasova u odnosu na Dacije.
Rumunski proizvođač bi mogao da lansira hibridni SUV, što bi bio značajan korak ka spuštanju prosečne emisije, kažu neimenovani izvori, bliski dešavanjima.
Olivije Murge, šef prodaje Renaulta, rekao je „da je teško zamisliti da Dacia ostane po strani u procesu elektrifikacije vozila“.
U vlasništvu Renaulta od 1999., rumunska marka je bila „zlatna koka“ za francuskog proizvođača. Najjeftiniji modeli, bez električnih podizača i audio uređaja, s ograničenim izborom boja, startuju s cenom od oko 8.000 evra, što je manje u odnosu na osnovne proizvode rivala iz FCA i PSA.
Lano je za svog ljubimca izdvojio 20.000 evra, u „Prestige“ verziji Dustera, čija cena startuje od oko 12.000 evropskih novčanica.
Renault nije obelodanio profitabilnost na osnovu marke ili modela, ali neki analitičari procenjuju da Duster generiše dobit iz poslovanja od preko 10 odsto, što čak nadmašuje primamljive premijum model Daimlera i BMW-a. Prodaja Dacije se popela sedam odsto prošle godine, dok je Renault pao za pet odsto.
Karlos Tavarez, aktuelni šef PSA, i bivši čovek broj 2 u Renaultu, nazvao je svojevremeno rumunsku marku „zlatnom kokom“.
Osnovana 1966. u komunističkoj Rumuniji, Dacia ima proizvodne pogone u matičnoj zemlji i severnoj Africi. Ona zauzima gotovo petinu ukupne Renaultove prodaje.
„Dacia je dokazala da možete praviti novac i kada ste štedljivi“, rekao je Žan-Luj Sempe, analitičar iz Invest Securities u Parizu. „Niskobudžetni model poslovanja zahteva posebne veštine.“
Ipak, skupe investicije u hibridne i električne tehnologije, koje bi trebalo da poboljšaju Dacijine ekološke performanse, mogle bi da naude maržama iz poslovanja. Arnd Elinghorst iz Evercore ISI-ja smatra da će usklađivanje Dacije s novom regulativom koštati rumunsku marku 671 milion evra, odnosno 1.269 evra po jedinici, s malo prostora da se ti troškovi zaobiđu, što će kupci naravno i te kako da osete.
Portparolka Renaulta nije želela da pruži komentar na uticaj koji će izvršiti buduća regulativa.
Renault u ponudi ima električna vozila, uključujući i Zoe, koji smo TESTIRALI, a planira da plasira hibridne verzije Clija 2020., što bi bio svojevrstan lakmus test za elektrifikovane Dacije.
AutoRepublika
(329)
Dacija je godinama bila, a i ostaće, „zlatna koka“ Renault-Nissan alijanse. Ako ta alijansa u tom obliku uopšte i preživi. To mi je veća enigma od budućnosti dačije.
čitam osnovana je 1966, a zastava 1955,
vidite koliko smo bili u prednosi u odnosu na komšije, a pogledajte sad.
prokleti fiat i tadić.
zastava je sada mogla da bude zlatna koka neke velike grupacije
Nisam čitao dalje, ostarjeli bivši vodoinstalater dao 20 000 eura za daciju!! Sve je rečeno !