Žiri od devet novinara Asocijacije Automobilskih Novinara Srbije, 18. 03. 2019. u prostorijama Beogradskog Sajma održao je finalno ocenjivanje kandidata za Automobil godine 2019. u Srbiji. Finalnom ocenjivanju prethodila su dva test dana održana na SAA aerodromu Pilotske akademije u Vršcu, na kojem su svi članovi žirija mogli detaljno da upoznaju svih devet kandidata koji su ušli u najuži izbor za prestižnu titulu.
Za titulu automobila godine 2019. u konkurenciji su bili sledeći modeli: Audi A6, Volkswagen Touareg, BMW X5, Honda CR-V, Toyota Corolla, Ford Focus, Mercedes A Klase, Peugeot 508 i Škoda Karoq. Uslov koji je morao da bude ispunjen da bi se model kandidovao za titulu Automobila godine bio je da je kao novitet predstavljen u 2018. godini, i da je do trenutka saopštavanja rezultata ocenjivanja prodat u najmanje 10 komada.
Ovogodišnji žiri za izbor Automobila godine činili su: Petar Živković (Večernje novosti), Srđan Predojević (Televizija Prva), Nebojša Lindić (Mobille Press), Aleksandar Tucaković (RTS), Pavle Barta (portal Auto Republika), Vladica Šljivić (portal PlumRace), Mladen Radulović (Kurir), Nikola Radulović (Auto), i predsednik žirija Aleksandar Uglješić (portal Dmotion.rs).
Prema propozicijama finalnog ocenjivanja svaki model mogao je dobiti maksimalno 15 poena, odnosno u zbiru, maksimalnih 135 poena. Nakon ocenjivanja i brojanja glasova koje je izvršila komisija u sastavu: Zoran Lupšić (direktor Beogradskog Sajma Automobila), Boban Nikolić (sekretar Asocijacije uvoznika automobila Srbije) i Dragan Milutinović (presednik Asocijacije Automobilskih Novinara Srbije) proglašeni su rezultati za izbor Automobila godine 2019.
Model | Broj osvojenih poena |
Peugeot 508 | 104 |
Toyota Corolla | 100 |
Ford Focus | 91 |
Što se tiče plasmana ostalih modela, on izgleda ovako:
- Audi A6 88 poena
- VW Touareg 73 poena
- Mercedes-Benz A klase 62 poena
- BMW X5 61 poen
- Škoda Karoq 51 poen
- Honda CR-V 51 poen
Svečano proglašenje pobednika održaće se na Međunarodnom Salonu automobila u Beogradu u petak 22.03.2019. u 13:00 časova, na štandu Asocijacije Automobilskih Novinara Srbije, a tom prilikom biće dodeljena i posebna priznanja:
- Priznanje za najprodavaniji hibridni automobil: Toyota Corolla
- Priznanje za najprodavaniji električni automobil: Volkswagen Up E
- R. godine uvoznika automobila Srbije: Irena Trifunović, Opel Srbija
- Priznanje za doprinos u automobilizmu: Vladan Slavković
- Memorijal Ivan Katunac: priznanje za najbolji tekst na temu automobila : Zoran Samardžić
- Memorijal Ivan Katunac: Priznanje za najbolju fotografiju na temu automobilizam i motociklizam: biće naknadno saopšteno
Asocijacija automobilskih novinara Srbije
(2212)
Šta se i kako tačno „ceni“ pri izboru, a da nije kontaminirano subjektivnim ili eventualno „stimulativnim“ utiskom? Ozbiljno pitam, pošto bih ja u svakom slučaju uvek pre uzeo A6 nego 508, odnosno pre X5 nego Corollu..
Odgovorno mogu da Vam kažem da nije bilo bilo kakve „stimulacije“. Što se tiče subjektivnog, od toga se ne može pobeći u potpunosti, zar ne? Ovako, pored svih mogućih parametara koji se ocenjuju (dizajn, pogon, upotrebljivost, kvalitet izrade, praktičnost, vozne osobine, originalnost itd.), značajan je i faktor cene, odnosno šta dobijate za datu sumu novca. Ukoliko tu izvučete „index“, tada modeli poput A6 i X5 značajno „gube“. Ono što NE ULAZI kao značajna stavka u ocenjivanje je „prestiž“, a upravo je taj atribut dominantan kada se radi o automobilima poput A6 i X5. Primera radi, Peugeot 508 GT košta 42k… Pročitaj više »
Zahvaljujem se. Ako je jedan od bitni(ji)h algoritama „uloženo-dobijeno“, onda su X5 i A6 automatski diskriminisani, jer, kako razumem, krajnju ocenu novinara, a u svrhe procene svih navedenih atributa, „ne gradi“ snaga brenda (u smislu njene apstrakcije), koja opet u krajnjoj konsekvenci apsolutno utiče na cenu, koja je „u konačnici“ ova dva modela a priori isključila iz iole ozbiljnije borbe za titulu, pa se onda postavlja opravdano pitanje čemu i uključivanje istih u izbor. Drugim rečima, da su Audi i BMW 20-30K EUR jeftiniji (kao što nisu), da li bi i tada pobedio 508? Ako bi (u šta sasvim sumnjam),… Pročitaj više »
🙂 Ne treba to da Vas čudi. BMW, primera radi, nikada nije osvojio titulu „Evropskog automobila godine“. Mercedesu je to pošlo za rukom jednom, a Audiju dva puta, dok Fiat ima uknjiženih devet titula. Što se tiče ovogodišnjih kandidata, jedan „mejnstrim“ model je recimo u kvalitativnom smislu „potukao“ premijum model iz istog segmenta. Jedino u čemu je „premijum“ primerak prednjačio je multimedija. Tu je i drugi slučaj, gde premijum i „mejnstrim“ nude praktično isto, ali se sa značku plaća vrednost u vidu još jednog automobila. Tu se nameće pitanje da li automobil čine karoserija, točkovi, pogon, kočnice, ogibljenje i slično,… Pročitaj više »
Da li je prvoplasirani duplo bolji od drugog i trećeg mesta, jer je duplo i skuplji?
Jeste.
Glupo i nestrucno pitanje, frejmovano da zvuci da kao nesto znas.
Normalno da bi pre vozio automobil iz viseg segmenta.
Ako budes bio u prilici provozaj 508, pa posle sedi u neki premium auto D segmenta, bices iznenadjen koliko Pezo dominira.
Ja sam navijao za Focusa kao best value for money… Mada je 508 tu najlepši. Toyota mi je nekako njanjava.
Ajd sad, neka daju malo dobrih popusta da bude više tih Pežoa po ulicama.
Daleko je tu Focus od „best value“… Po tom kriterijumu su Toyota Corolla i Škoda Karoq ispred.
Pezo i ford,nisu automobili nego šinska kola,svaka čast ziriju,ali bi pomenute automobile kupio samo kad poludim
CRV i Karoq u zbiru manje glasova od 508?
Pa, da li su „glasači“ bili „normalni“ 🙂
‘Bem ti i-cocpit …
Premijum automobili ovde skoro nikada ne pobeđuju. Ovo su „narodni“ izbori automobila, gde uslovi kupovine i posprodajni troškovi igraju veliku ulogu.
Pežou svaka čast. Ima glas i od mene. I veći je „premijum“ od nekih premijuma nabrojanih ispod njega.
A „Karonja“ i „CRV“ imaju po -1 glas od mene.