Iako je prodaja novih vozila prešla cifru od 17 miliona automobila na godišnjem nivou još pre tri godine, građani Sjedinjenih Američkih Država (SAD) sve duže zadržavaju svoje ljubimce. Sudeći prema istraživanju, koje je nedavno sproveo Američki biro za transport, prosečan automobil u SAD je star 10,5 godina, što reprezentuje rast od 13% u poređenju sa godinom ranije.
Navedena cifra ne samo da je jedna od navećih u modernoj istoriji već u Americi trenutno živi 223 miliona građana sa vozačkom dozvolom, što je takođe rekordna brojka.
Amerikanci najduže zadržavaju pikap kamionete i to u proseku 13,6 godina. Iza njih se nalaze komercijalna kombi vozila (10,9 godina), zatim limuzine (10,9 godina) i na kraju krosoveri i terenci (10,3 godina).
Statistički, svoje automobile su najduže zadržali oni koji u proseku zarađuju manje od 25.000 dolara godišnje i to oko 13 godina, dok oni koji zarađuju preko 100.000 dolara godišnje oko četiri godine ranije kupuju novi automobil.
Ono šta je takođe zanimljivo je i podatak da je u 2017. godini prodato čak 39,2 miliona polovnjaka, a veliku ulogu u tome igraju povoljni uslovi za „kupovinu“ na lizing, odnosno dugoročno iznajmljivanje, to jest operativni lizing.
A zašto automobili ostaju toliko dugo u vlasništvu?
Pa, razloga ima više, ali su ključni onaj koji ukazuje na to da je svima, još uvek u svežem sećanju recesija, odnosno svetska ekonomska kirza, od pre desetak godina. Pored toga, današnji automobili su daleko kvalitetniji od onih iz prošlosti pa ne postoji potreba da se češće menjaju.
AutoRepublika
(617)