Sunseeker i Rolls-Royce predstavili hibridnu jahtu
Britanski proizvođač plovila Sunseeker International je udružio sopstvene snage sa još jednom čuvenom ostrvskom markom, Rolls-Royce kako bi zajedničkim snagama razvili jahtu koja koristi hibridnu tehnologiju, uz mogućnost bešumne plovidbe u režimu u kom se u punoj meri oslanja na upotrebu električne energije.
Prezentacija se desila na manifestaciji Boot Düsseldorf, kao jednom od najznačajnijih sajmova na svetu, kada se govori o svetu nautike i sportova na vodi.
Proizvođač luksuznih jahti će pogonski sklop koji proizađe iz saradnje sa čuvenom automobilskom markom, koristiti u novoj generaciji svojih plovila. Obe kompanije su predstavile hibridni pogonski sklop tokom ove nedelje, koji kombinuje dizel sa elektromotorima.
Ova tehnologija će omogućiti proizvodnju jahti jednake ili veće snage od onih koje nudi konkurencija, ali uz dostupan režim bešumne plovidbe bez štetnih emisija.
Elektrifikovani pogonski sklop MTU koristi dva dizel motora iz serije 2000, koji imaju dvostruku funkciju: sa jedne strane, oni vrše dopunu baterijske jedinice, dok se sa druge strane koriste i kao pogonske jedinice za plovidbu, u situacijama u kojima je aktiva režim hibridnog rada sistema.
Svaki od dva dizel motora, u konfiguraciji od 12 cilindara, isporučuje po 1.947 konjskih snaga (1.432 kW), odnosno u zbiru oko 4.000 “konja”. Po želji kapetana jahte, u bilo kom trenutku je moguće iz funkcije isključiti oba dizel motora, a istovremeno koristiti samo snagu elektromotora, kako bi se plovidba nastavila. Kada se bude pojavila na tržištu, tokom 2020. godine, jahtu će biti moguće naručiti u različitim nivoima izlazne snage motora sa unutrašnjim sagorevanjem, kako je najavio Rolls-Royce.
Elektormotori ove jedinstvene jahte, omogućavaju funkcionisanje u čak šest različitih režima plovidbe, uključujući i onaj koji podrazumeva dopunu baterija (Charge Hybrid). Tu je još Smart Hybrid režim, koji na autonomnim osnovama bira pogonske propelere (elise).
„Electric Mode“ je verovatno svima jasan, odnosno za plovidbu se u tom slučaju koriste samo elektromotori, što je posebno korisno tokom noćnih krstarenja, ili kada kapetan želi da uštedi gorivo.
Naposletku, tu je i „Silent Mode“ ili kako ga u žargonu još nazivaju “stelt režim”, kada se koriste samo baterije, ali ne i generatori. U tom režimu, moguće je ploviti oko 40 minuta, uz dodatnih 120 minuta tokom kojih će biti dovoljno električne energije za svu opremu i instrumentaciju na jahti.
AutoRepublika
(256)
Eto, sad su ekološki…