Japanske vlasti su danas produžile pritvor Karlosu Gonu za još 10 dana.
Da podsetimo, bivši predsednik Nissana i Mitsubishija je lišen slobode nakon sletanja na tokijski aerodrom. Nissan, kojem je Gon u velikoj meri pomogao da se vrati iz pepela, optužuje ga za finansijske malverzacije, uključujući naknadne prihode i korišćenje kompanijskog novca u privatne svrhe. Sada je situacija takva da tužba mora biti podneta do 10. decembra ili je Gon slobodan čovek.
Čovek broj 1 alijanse odbacuje optužbe, a unajmio je usluge Motonarija Ocurua, bivšeg direktora iste kancelarije koja sada vrši istragu nad njim, kao glavnog branioca.
Gonovo hapšenje je izazvalo veliku zabrinutost unutar grupe. Kompanije unutar alijanse su podeljene a pojavila su se pitanja u vezi sa tim koliko su Japanci bili transparentni kada je reč o obelodanjivanju detalja oko Gonovih nedela.
Francuski predsednik, Emanuel Makron, traži sastanak sa japanskim premijerom, Šinzom Abeom u vezi sa hapšenjem generalnog direktora i predsednika Renaulta. Makron želi da istraga i razlozi zbog kojih je francusko-brazilsko-libanski biznismen uhapšen, budu transparentni.
Međutim, japanski pravni sistem, kada su u pitanju krivična dela, nije isti kao onaj u SAD i Evropi. Tužioci mogu Gona držati u pritvoru oko tri nedelje bez podizanja tužbe, a za to vreme, njegov advokat verovatno neće biti prisutan tokom, po svemu sudeći, dugačkih i ponovljenih ispitivanja.
Ne treba sumnjati da će optužnica biti podignuta, posebno ne nakon hapšenja tako visokog profila, što smatra i Nobuo Gohara, advokat i bivši tužilac, specijalizovan za finansijsko pravo. Ukoliko bude osuđen, Gon bi mogao da se suoči sa zatvorskom kaznom od 10 godina.
Nissanov odbor je, kao što smo već izvestili, razrešio Gona sa mesta predsednika, dok je Renault odlučio da ga zadrži, kako na mestu predsednika, tako i generalnog direktora. U njegovom odsustvu, za vršioca dužnosti CEO-a je imenovan Tijeri Bolor. Renault je saopštio da nema dovoljno informacija da bi se odrekao spornog funkcionera.
Šezdeset četvorogodišnji Gon, nalazi se u tokijskoj pritvorskoj jedinici, koja je poznata po strogom režimu. On je najverovatni je u ćeliji površine 4,8 kvadratnih metara. Dnevni ritam podrazumeva osam sati spavanja dok je u ćeliji, tri obroka i 30 minuta prepisane fizičke aktivnosti. Kako Gon ovo preživljava ne znamo, ali verovatno se setio one stare jevrejske kletve o „imati i nemati“.
Japanci sumnjiče Gona i Grega Kelija, takođe člana odbora, za nelegalno prisvajanje 88 miliona dolara tokom pet godina u Nissanu od fiskalne 2010. po podnescima Tokijske berze. Nissan je kupio i renovirao kuće Gona u Brazilu i Libanu, u vrednosti od 18 miliona dolara i platio je nekoliko stotina hiljada dolara za godišnje odmore članova Gonove porodice, javljaju japanski mediji.
AutoRepublika
(258)
Zato su japanci juče „ragovarali “ sa Renolom, preko video bima….
Ali, doći će maca na francuska vratanca…..
Ima ovde i dosta politike, a i borbe između najjačih članova grupacije. Ne kažem da nema i nekog „dela“, ali, bojim se da „ostalo“ tu ipak preovlađuje.
Kako se ova saga na kraju završila ?
Pa vidiš da sad Renault likuje zbog onih „slanih“ baterija koje pravi firma koju je ovaj lopov, kriminalac, zloćo (i ko zna šta još) svojevremeno kupio, vidiš da je zaslužio giljotinu 😉