Alijansa Renaulta i Nissana je definitivno ugrožena zbog nesuglasica u vezi s tim kako popuniti rukovodstveni vakuum izazvan pritvorom Karlosa Gona u Japanu.
Direktori alijanse čije je sedište u Amsterdamu, treba da se sastanu u četvrtak, po prvi put od hapšenja Gona. Šef Nissana, Hiroto Saikava, kao i neki drugi, mogli bi da prisustvuju skupu putem video linka.
Bivši broj 1 čovek alijanse ostaje na mestu predsednika konglomerata, koji uključuje i manji Mitsubishi Motors. U njegovom odsustvu, jedna opcija, koju forsira Nissan, podrazumeva razdvajanje visokog menadžmenta između tri kompanije. Međutim, francuska vlada, koja je Renaultov najvažniji akcionar, drži se principa da njihov predsednik treba da vodi alijansu, što je stav koji naravno deli i menadžment francuske kompanije.
Čini se da se na ovaj način upravo potvrđuje stav Saikave, koji je konstatovao da je prevelika moć bila generisana u rukama jednog čoveka, a s obzirom na to ko mu trenutno u aferi drži stranu, čini se da dobijamo „širu sliku“ o zasnovanosti Gonove „samouverenosti“ prilikom prisvajanja sredstava koja mu ne pripadaju. On je glavni konstruktor partnerstva između francuske i japanskih kompanija, koje se nametnulo kao izazivač Volkswagen grupe, kao najvećeg svetskog proizvođača automobila, i to mu se ne može poreći.
U skladu s pravilima upravljanja i širokim prikazom načina na koji alijansa funkcioniše, odluke i preporuke „se uvek donose konsenzusom između dva akcionara“. Ovo je funkcionisalo kada je Gon vodio sva tri entiteta u okviru partnerstva, ali je u međuvremenu, kao što znamo, uklonjen s pozicija predsednika Nissana i Mitsubishija.
Nissan nastoji da donese odluku o tome ko će naslediti Gona na mestu predsednika pod statusom vršioca dužnosti, i to na sledećem sastanku odbora, koji će se održati 17. decembra. Nissan je saopštio da će tri eksterna direktora nominovati kandidata.
Ključni momenat
Francusko-brazilsko-libanski biznismen, koji je dobio otkaz od Japanaca, negirao je optužbe. Potresi u vrhu alijanse dolaze u kritičnom momentu, jer se proizvođači automobila na globalnom planu suočavaju sa čitavim nizom izazova, počev od usporene prodaje na ključnim tržištima do dugoročnih tehnoloških promena, koje zahtevaju ogromne investicije. Iz tog razloga, kažu analitičari, od suštinske je važnosti da partneri usaglase stavove ili da rizikuju da zaostanu za rivalima iz Nemačke i Silikonske doline.
Možda je indikativan izveštaj Bloomberga, koji kaže da Nissan ima za cilj da ispravi neuravnoteženost u savezu, ograničavajući moć francuskog partnera na taj način što će odrediti zvaničnike u svom odboru i imenovati predsednika alijanse. Čini se da je Japancima dozlogrdilo da ih kontroliše neko drugi, ne iz razloga što se radi o „nekom drugom“, već što se „taj neko“ ne uklapa u moralna i poslovna načela koja gaje ljudi iz „zemlje izlazećeg sunca“, a posebno ne kada je o „raspodeli sredstava“ reč.
Japanski proizvođač ne očekuje da će se na mitingu diskutovati o promenama što se akcionarske politike tiče, mada će doći do debate u vezi sa tim ko treba da bude predsednik alijanse u smislu daljeg progresa.
Status kvo
Francuski ministar finansija, Bruno Le Mer, nazvao je alijansu „nužnom“ i rekao da želi da je ojača, u isto vreme održavajući aktuelno međusobno vlasništvo i pravila upravljanja, uključujući i ono koje nalaže da predsednik Renaulta ujedno bude i predsednik alijanse. Nekako, smatramo da će nakon svega Japanci teško da se slože s Le Merom.
Renaultov odbor je u Gonovom odsustvu na mesto vršioca dužnosti generalnog direktora postavio poslanika Tijerija Bolora.
Da podsetimo, Renault poseduje 43 odsto glasačkog udela u Nissanu, dok japanska kompanija poseduje samo 15 odsto Renaulta, bez prava glasa.
Jasno je da će tenzije između japanske i francuske kompanije učiniti donošenje odluka unutar alijanse veoma osetljivim. Dok francuski partner ima moć da imenuje predsednika, potpredsednik, a to je trenutno Saikava, dolazi iz Nissana. Glasnogovornici obe kompanije su odbili da prokomentarišu slučaj.
Generalni direktor Mitsubishi Motorsa, Osamu Masuko, u ponedeljak je izjavio da će biti prisutan na mitingu u Amsterdamu preko video linka, da bi prodiskutovao o budućnosti kompanije sa čelnim ljudima, dodavši da ne smatra da će jedan sastanak biti dovoljan da se postave osnove za budućnost.
Sastanku bi mogao da prisustvuje i predstavnik Daimlera, jer kao što je poznato, nemački gigant ima udeo i u Renaultu i Nissanu.
Francusko-japanska alijansa je začeta pre gotovo dve decenije, 2002. godine, kada su partneri formirali Renault-Nissan BV, kompaniju u kojoj imaju podjednak udeo, sa pripajanjem u okviru holandskog zakona, koji je odgovoran za strateško upravljanje. Mitsubishi se, kao što znamo, pridružio alijansi 2016.
Čini nam se da posle „Ghosn Shock“ afere ništa više neće biti kao ranije, jer ona je očigledno samo kamenčić koji je pokrenuo lavinu, koja bi mogla da podrije inače porozne temelje jedne pomalo neprincipijelne alijanse.
Pavle Barta
(350)
Nije ni normalno bilo da Nissan koji je džin u odnosu na Renault, bude podređen partner. Jedino je Mitsubishi postrojen na mesto kako treba. A Gon….sama pojava mu je onako, blago do umereno razbojnička…
Ovde se zaboravlja da je renault digao propalog Nisana iz bule, i da uložio velika sredstva u tu kompaniju. Nije 45% glasačkog prava koije imaju u Nisanu, palo sa neba. Odmah sam pretpostavio da Nisan sa Japanskom vladom, pokušava nekakv preokret u upravljačkim pravima. Valjda smatraju da sad kad su jaknuli, mogu da potope Renault. Ali, neće to tako lako ići. Baš kao što je USA uzdigla Nemačku posle drugog svetkog rata. A danas posle70 godina, i dalje (da slobodno kažem) nemaju pravo glasa, ili imaju dok se to amerima sviđa. Možda Nisan ima pare da kupi – vrati određeni… Pročitaj više »
Slažem se. Ovaj današnji Renault deluje prevarantski, onako, „nemačka škola“, u stilu „takva su pravila“. Naravno, vremenom se odnosi i situacija menjaju, tako da ono što je bilo pre 15 godina nije isto što i danas. Sasvim je jasno da je Gonovo mafijaško ponašanje bilo podržano od strane Francuza. Bilo je samo pitanje momenta kada će Japanci to prestati da trpe.