Izvršni rukovodioci kompanije Subaru, izjavili su u petak da su neki zaposleni manipulisali podacima vezanim za potrošnju goriva na delu vozila koja su proizvedena u Japanu.
To je još jedno otkriće u sklopu skandala koji je predmet istraživanja već nekoliko meseci, odnosno od trenutka kada je, krajem 2017. godine, japanska vlada naložila istragu po ovom pitanju. Krajem oktobra, iz kompanije je stiglo saopštenje da je grupa nekvalifikovanih ljudi vršila završne provere kvaliteta na vozilima, tokom prethodne tri decenije. Subaru je bio prinuđen da opozove 395.000 vozila prodatih u Japanu, a procenjena vrednost troška skandala iznosi 177 miliona američkih dolara.
Subaru nije bio dostupan za dalje komentarisanje na ovu temu, neposredno nakon pribavljanja informacija o ovom skandalu. Podsetićemo da se sličan propust dogodio i u kompaniji Nissan, o čemu smo vas blagovremeno izvestili.
Najnovije vesti govore o tome da je Subaru izvršio inspekciju podataka za oko 6.500 vozila, proizvedenih u dve fabrike, u periodu između decembra 2012. i novembra 2017. godine. Inspekcijom je otkriveno oko 900 izvora manipulisanih informacija.
Na osnovu razgovora sa zaposlenima, Subaru je naveo da bi problem mogao da potiče iz 2002. godine, ali proizvođač nije mogao tu informaciju decidno da potvrdi. U svakom slučaju, rukovodstvo je izjavilo da nije bilo svesno problema.
Subaru dalje navodi da je moguće da su zaposleni bili podsticani od nižih rukovodećih nivoa na manipulaciju podacima, kako bi rezultati inspekcije pojedinačnih vozila bili usaglašeni na nivou proizvodne palete, čime bi se izbegla dalja zainteresovanost i “suvišna” pitanja viših nivoa uprave. Ono što je dodatno ironično, u pojedinim slučajevima, navodi se iz kompanije, podaci su manipulisani da bi izgledali lošiji, a ne bolji, što bi bilo logično.
Povrh svega, moguće je da su osobe koje su manipulisale podacima, to činile kako bi anulirali efekte eventualnih grešaka uzrokovanih nesavršenošću opreme za merenje.
Utešno je da kompanija smatra da nije bilo značajnih devijacija u kontroli kvaliteta, zahvaljujući ovom skandalu, pa nema potrebe za daljim istraživanjima na temu kvaliteta proizvedenih vozila.
„Rukovodstvo i zaposleni u kompaniji Subaru radiće zajedno, kako bi povratili poverenje javnosti i osigurali nemogućnost ponavljanja sličnih situacija,“ navodi se u saopštenju Suburua.
Primena standardizovanih ciklusa u privrednim društvima je veoma važna, kako bi se obezbedio uniformni kvalitet na visokom nivou. Saznajte više o najvažnijem standardu u automobilskoj industriji
(732)
Ne znam baš koliko sam sklon u ovo da poverujem … Nije subaru baš toliko naivan… Nedavno, na jednom web portalu, videh jedan komentar, da je subaru forester dizel navodno proglašen za jedan od deset najgorih vozila svih vremena u Britaniji. Dosta sam posle „brstio“ po netu, baš dosta i svašta tu crnog za njih se našlo. I za njihove dizele. Po nekima, subaru dizel je jedan od pet najgorih japanskih motora svih vremena.