Nije retkost da se Evropa i Sjedinjene Američke Države (SAD) ne slažu po mnogim ekonomskim pitanjima, a jedna od najpoznatijih nesuglasica se desila tokom 1960-ih godina … i na snazi je do današnjeg dana.
U periodu nakon Drugog svetskog rata, piletina, nekadašnji sinonim za skupu hranu, je postala glavni prehrambeni mesni proizvod Amerike zahvaljujući intenzivnom gajenju pilića. Evropa nije bila jednake sreće pa se piletina smatrala delikatesom i bila je izuzetno skupa.
Sve do ranih 1960-ih godina, Evropa je zavisila od uvoza piletine iz Amerike, čije su cene postale dovoljno niske da su govoto svi mogli da je priušte, a na taj način najviše su oštećene evropske firme, koje nisu mogle da pariraju sa jednako niskim cenama. Evropa tada odlučuje da optuži Amerikance da namerno održavaju cene niskim sa ciljem da domaće firme bankrotiraju, ali i za korišćenje nedozvoljene količine hormona u piletini. Na taj način uvoz piletine je značajno smanjen, pa su Amerikanci odlučili da uzvrate istom merom.
Tokom 1963. godine, Amerikanci uvode carinu od 25% na uvoz skroba, dekstrina, alkoholnih pića i lakih teretnih vozila. Za našu priču je najzanimljiviji ovaj poslednji detalj, a cilj je bio podići cenu i smanjiti uvoz veoma popularnog Volkswagena Type 2 (takođe poznat kao Transporter i Microbus). Amerikanci su uspeli u tom planu i nemački proizvođač vozila je u roku od nekoliko godina bio primoran da skoro udvostruči cenu, a Type 2 se nije ni vraćao na ovo tržište posle 1979. godine.
Tokom godina obe strane su popustile i većina je skinuta sa liste, sa izuzetkom lakih komercijalnih vozila za koje visoki porez (poznat kao „chicken tax“ ili „porez na piletinu“) postoji do današnjeg dana na vozila uvezena iz Evrope ili Japana. Kako to obično biva, za svaki zakon postoji određena rupa i nije bilo potrebno mnogo vremena da je kompanije otkriju. Naime, Subaru je shvatio da ako doda sedišta u prikolicu pikapa Brat da se on ne računa kao komercijalno vozilo i samim tim porez od samo 4% je na snazi. Sličnom strategijom se danas vodi i Ford sa Transit Connect vanom. On se proizvodi u Turskoj i uvozi u SAD sa zadnjim sedištima, koja zatim bivaju izvađena i reciklirana pre nego što se pojavi u prodaji.
Zoran Tomasović
(519)
Postoji „lagan“ nacin da se zaobidje chicken tax – proizvodnja u Americi/Meksiku/Kanadi.