
Dongfeng želi da se otkači od Honde
Kineski proizvođač automobila, kompanija Dongfeng Motor Group Co. oglašava ponudu 50% udela u zajedničkom poduhvatu odnegovanom u saradnji s japanskim divom koji nosi ime Honda Motor Co.
Poslovanjem grupacije Dongfeng upravlja kineska država. Sedište sistema Dongfenga se nalazi u Vuhanu, dok je centrala zajedničkog poduhvata smeštena u Gvangdžou. Dongfeng Honda Engine Co je osnovan još 1998. godine i u središtu poslovne aktivnosti tog društva se našla proizvodnja motora s unutrašnjim sagorevanjem goriva za potrebe ugradnje u vozila marke Honda, ona koja su bila planirana za isporuku na kineskom tržištu.
Ovde možemo pronaći i jedan od glavnih razloga za povlačenje Dongfenga iz ovog azijskog ortakluka. Naime, kao što je poznato, današnja automobilska industrija se sve više fokusira na električne automobile, pa u skladu s tim, velika kineska državna preduzeća napuštaju ideju kreacije ugljovodoničnih vozila.
U tom kontekstu je i Dongfeng izneo svoj udeo u kompaniji Guangdong United Assets and Equity na berzu, kako bi se pronašao kupac. Imovina proizvođača motora je prošle godine procenjena na iznos od 650 miliona američkih dolara. Fabrika u zajedničkom poduhvatu zapošljava 827 radnika.
Oni koji su sačinili plan za izlazak iz zajedničkog poduhvata ističu koliko je na kineskom tržištu bitka postala žestoka, a sve se dodatno zakomplikovalo s brzim tržišnim prelaskom na električna vozila. Japanske marke, uključujući tu i Hondu, Toyotu i Nissan, jesu zakasnile s reakcijom, i sada se suočavaju s teškim zadatkom da nadoknade izgubljeno od kompanija poput BYD-a.
Honda, koja je prepolovila proizvodne kapacitete fabrike u zajedničkom vlasništvu sa Dongfengom u Guangdžou, postavila je proizvodnu liniju za električna vozila u istom gradu s još jednim kineskim partnerom. Konkurencija se takođe pojačala među kineskim firmama. Dongfeng, koji održava zajednička preduzeća s Hondom i Nisanom, zabeležio je pad obima godišnjih isporuka vozila s vrhunca od 3,8 miliona vozila u 2016. godini na samo 1,5 miliona, što je prošlogodišnje postignuće.
AutoRepublika
(133)