1. Home
  2. Life
  3. Dizajn
  4. AR pijaca klasika: Posledni napravljeni automobil Bertonea ide na aukciju
AR pijaca klasika: Posledni napravljeni automobil Bertonea ide na aukciju

AR pijaca klasika: Posledni napravljeni automobil Bertonea ide na aukciju

68
0
Podelite sa prijateljima:

Sve dobre stvari moraju imati svoj kraj. Tako je i čuvena italijanska dizajnerska kuća Bertone, odgovorna za neke od najlepših i najinovativnijih automobila svih vremena, poput Lamborghini Miure, Lancije Stratosa i fascinantne serije Alfe Romeo BAT iz 2015. godine proglasila odlazak u stečaj. Time je završena više od jednog veka duga priča o dizajnerskoj izvrsnosti. Da napomenemo da je brend kasnije oživljen, ali bez učešća porodice Bertone.

Međutim, pre nego što je kompanija zatvorila svoja vrata, Bertone je osmislio jednu poslednju kreaciju u čast stotinu godina postojanja: konceptno vozilo pod nazivom Bertone Nuccio. Iako mnogima čudan i estetski diskutabilan, ovaj model krije ispod površine nešto posebno, odnosno mehaniku Ferrarija, i upravo je ponuđen na aukciji kuće RM Sotheby’s.


Nuccio je dobio ime po Nuču Bertoneu, sinu osnivača kompanije Đovanija. Inspiraciju je crpeo iz legendarne Lancije Stratos Zero iz 1970. godine, koncepta koji je u to vreme pomerio granice dizajna. Nuccio pokušava da imitira klinasti oblik klasične Lancije, ali linije nisu tako elegantne niti skladne. Zadnji deo automobila je viši od prednjeg, a vetrobransko staklo i A stubovi deluju predugačko i disproporcionalno.

Iako nije najlepši Bertoneov rad, Nuccio privlači pažnju zanimljivim detaljima. Prednji branik, pragovi, zadnje krilo i bočne stranice ukrašeni su organskim izrezima koji podsećaju na vene lista. Krov narandžaste boje ima geometrijski uzorak i obavija kabinu poput šatora. Jedan posebno neobičan detalj jeste prednje svetlo koje istovremeno služi kao kočiono, emitujući plavu svetlost pri usporavanju, kako bi pešaci ispred vozila znali da se automobil zaustavlja.


Nuccio nije samo dizajnerski eksperiment. Funkcionalna verzija, prikazana 2012. godine na Salonu automobila u Pekingu, bazirana je na Ferrariju F430, i koristi njegov 4,3-litarski V8 motor sa 483 „grla“. Snaga se prenosi putem Grazianoovog automatskog menjača sa šest stepeni prenosa i ručicama za promenu brzina na volanu. Prednje svetlosne jedinice na funkcionalnom prototipu podsećaju upravo na one sa F430-a, što dodatno potvrđuje njegovu tehničku osnovu. Staklo vetrobrana je prošireno i opremljeno jednim brisačem.

Izrada koncepta je trajala tri i po meseca i ceo proces je obavljen unutar Bertoneovog studija. Statična verzija premijerno je prikazana u Ženevi 2012. godine, a potom je razvijen i funkcionalni model za Peking. Kompanija je pokušala da proda vozilo još tada, ali zbog specifičnog izgleda nije uspela da pronađe kupca. Nuccio je potom završio u skladištu, a nakon što su Bertoneovi preostali resursi ponuđeni na aukciji 2018. godine, koncept je prešao u ruke privatnog kolekcionara.

Kilometraža na odometru pokazuje oko 29.000 km, mada aukcijska kuća navodi da većinu te kilometraže nosi donorsko vozilo, Ferrari F430. Iako se ne može pohvaliti klasičnom lepotom prethodnih Bertoneovih modela, Nuccio ostaje istorijski važan kao poslednji automobil koji je pre zatvaranja dizajnirao originalni Bertoneov tim.

U svetu automobila koji sve više teži homogenizaciji i svedenom dizajnu, Nuccio predstavlja neobičnu, ali smelu viziju kraja jedne ere. RM Sotheby’s procenjuje da bi ovo vozilo moglo dostići cenu od oko 585.000 dolara, što nije malo, ali nije ni previše, s obzirom na to da je ovaj automobil apsolutni unikat sa Ferrarijevim srcem.

Bertone Nuccio možda nije najlepši ikada napravljen automobil, ali njegova vrednost leži u simbolici, to je poslednji plamen jedne velike dizajnerske kuće. Za kolekcionare koji cene istoriju automobilske umetnosti, ovaj koncept je prilika koja se ne propušta.

AutoRepublika

(68)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments