
Mazda MX-30 debitovala je 2019. godine kao električni automobil sa vrlo skromnim dometom sa punom baterijom (oko 200 km). Godine 2020. MX-30 je dobila blagi hibrid sa dvolitarskim benzinskim motorom za japansko tržište, a 2023. predstavljena je i tehnički najsloženija verzija — e-Skyactiv R-EV sa plug-in hibridnim pogonom sekvencijalnog tipa zasnovanim na Wankelovom motoru sa jednim rotacionim cilindrom.
Očekivalo se da će glavno tržište za Mazdu MX-30 biti Evropa, koja teži „ozelenjavanju“ voznog parka — i zaista je tako i bilo, iako je bilo pokušaja da se električna verzija MX-30 plasira i u SAD (nažalost, bezuspešno). Zbog pandemije COVID-19 Mazda dugo nije mogla da započne punu prodaju MX-30 u Evropi, pa je zapravo tek 2023. bio prva puna prodajna godina — tada je, prema podacima JATO Dynamicsa, prodato 9.728 primeraka ovog modela. U 2024. prodaja je pala za 15%, na 8.269 jedinica, a u prvih pet meseci ove godine prodato je svega 1.670 primeraka (pad od 51% u poređenju sa istim periodom prošle godine).
Još početkom ove godine Mazda je povukla električnu verziju MX-30 iz prodaje u Evropi, jer su njene tehničke karakteristike za 2025. postale neprihvatljive. U maju su zapadni mediji preneli da je proizvodnja električne verzije potpuno obustavljena. Ipak, plug-in hibridna verzija e-Skyactiv R-EV doživela je početkom godine blago osveženje u pogledu materijala u kabini i ugrađene elektronike.
Danas je nizozemski AutoWeek, pozivajući se na predstavnika Mazde, objavio da je proizvodnja modela MX-30 za Evropu zaustavljena, a zastupnici više ne primaju porudžbine za nove primerke — mogu se kupiti samo preostali automobili sa lagera. Na potrošačkim sajtovima Mazde u Evropi model MX-30 je i dalje prisutan, ali su konfiguratori već deaktivirani. U Nemačkoj kupe-krosover sa Wankelom košta od 35.990 evra.
Zašto Evropa nije prihvatila Mazdu MX-30? Problem je u tome što je plug-in hibrid zasnovan na Wankel motoru, iako cenovno prihvatljiv, bio previše egzotičan — mnoge kupce je uplašila njegova tehnička složenost, naročito zbog loše reputacije Wankela iz prošlosti. Osim toga, MX-30 ima skučen drugi red sedišta i nezgodna uska zadnja vrata, što ga čini nepodesnim za porodičnu upotrebu. S druge strane, za imidž kupea mu nedostaje sportska dinamika: od 0 do 100 km/h ubrzava za 9,1 sekundu, a maksimalna brzina je ograničena na 140 km/h — što ga čini prilično sporim po savremenim standardima.
U Japanu se prodaja Mazde MX-30 još uvek nastavlja, ali ne bi bilo iznenađenje da uskoro stigne vest i o njenom povlačenju i sa tamošnjeg tržišta. U međuvremenu, u Evropi je Mazda već krenula sa prodajom potpuno novih „zelenih“ modela: ovog proleća započela je prodaja električnog liftbeka Mazde 6e kineske proizvodnje — zapravo rebrendirani Deepal SL03. Uskoro će mu se pridružiti i srodni krosover Mazda CX-6e sa tehnikom preuzetom iz modela Deepal S07. Mazda planira i sopstvene nove električne modele, ali tek u daljoj budućnosti.
AutoRepublika
(116)
I čitam da hoče još napraviti sportski sa Wankel motorom i elektrifikacijom 🤷 pa kako ne prestanu više sa tim wankelom … To je propast ne ide i gotovo!! Jeste zanimljiv i sve ali đabe kad se kvari i troši ulje ko ludo 😅