1. Home
  2. Hedonizam & Adrenalin
  3. U Africi napravljen kupe Audi S2 sa V10 motorom
U Africi napravljen kupe Audi S2 sa V10 motorom

U Africi napravljen kupe Audi S2 sa V10 motorom

69
1
Podelite sa prijateljima:

Istorija „S“ modela marke Audi, za koje je zadužen ogranak Audi Sport GmbH (ranije quattro GmbH), počela je 1990. godine modelom Audi S2, sportskom verzijom Audi Coupea baziranog na Audiju 80. Poslednji samostalni model ovog odeljenja, bez „civilnog“ prethodnika, bio je superautomobil Audi R8, čija je proizvodnja okončana prošle godine.

Međutim, entuzijasti iz južnoafričke kompanije KwaZulu-Natal odlučili su da spoje ova dva sportska modela – i pod haubu legendarnog Audija S2 postavili su V10 motor.

Originalni Audi S2 bio je opremljen 2,2-litarskim rednim petocilindarskim turbo motorom, koji je razvijao između 220 i 230 KS, zavisno od godine proizvodnje. Rani modeli imali su petostepeni manuelni menjač, dok je 1992. godine uveden šestostepeni. Snaga se uvek prenosila na sva četiri točka putem sistema quattro sa međuosovinskim diferencijalom. Zahvaljujući masi od 1.420 kg, rani Audi S2 ubrzavao je do 100 km/h za 6,1 sekundu, dok je modernizovana verzija to postizala za 5,9 sekundi.

S druge strane, 5,2-litarski atmosferski V10 motor, preuzet iz Audija R8, razvija 620 KS i 580 Nm obrtnog momenta – što je daleko veća snaga od originalnog agregata. Međutim, najveći izazov u izradi ovog unikatnog automobila nije bila sama snaga, već adaptacija V10 motora, koji je prvobitno dizajniran za centralnu poziciju u R8, kako bi odgovarao prednjem delu Audija S2.

Kako bi ovaj motor odgovarao modifikovanom kupeu S2, stručnjaci iz KwaZulu-Natala značajno su preradili motorni prostor, ali su uspeli da sačuvaju pogon quattro na sve točkove. Osim toga, vozilo je dobilo i pneumatsko oslanjanje, čiji je rezervoar oblikovan u Audijev logo, što ga čini pravim umetničkim delom u prtljažniku. Posebnu pažnju privlači i složena mreža cevi pneumatskog sistema, izrađena s izuzetnom preciznošću.

Enterijer je takođe doteran – kabina je obložena belom i crvenom kožom, dok su na instrument tabli postavljeni dodatni digitalni ekrani na dodir, koji omogućavaju upravljanje savremenim funkcijama i sistemima.

Najupadljiviji vizuelni detalj automobila je otvor na haubi, neophodan da bi se smestio visoki V10 motor. Karoserija je proširena dodatnim aerodinamičkim paketom, dok je prednji branik dobio masivan spliter. Na zadnjem delu dominira veliki difuzor, dok se u poređenju s njim spojler na trećim vratima čini prilično skromnim. Finalni izgled zaokružuje trkačka livreja, inspirisana bojama trkačkih automobila quattroa GmbH.

Ovaj Audi S2 sa V10 motorom napravljen je kao jedinstveni projekat, a njegovi kreatori zasad ne razmatraju mogućnost serijske proizvodnje. Osim što je teško pronaći odgovarajući originalni trovratni Audi S2, V10 motori nisu lako dostupni. Za realizaciju ovog restomod projekta, ekipa iz KwaZulu-Natala morala je kupiti kompletan Audi R8, samo da bi iz njega izvadili motor!

AutoRepublika

(69)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

1 Komentar
Inline Feedbacks
View all comments
Matija

Tamo gde moze da stane petocilindar u liniji moze i V10, samo malo je duzi. Radoznao sam da vidim gde su postavili hladnjak. 🙂

Sa stanovista vozne dinamike, veliki i tezak motor postavljen uzduzno ispred prednje osovine je prava katastrofa, isto kao i motor iza zadnje osovine. Pitam se, zasto su toliki novac i trud ulozeni u ovu gresku?