Cumminsov kamion prešao 2.906 kilometara s jednim rezervoarom
Posmatrajući kako se danas oblikuje automobilska industrija, čini se kao da je negde krenula pogrešnim putem. Suočena sa izazovom smanjenja emisija, industrija je nekako odlučila da je najbolji način da to postigne prebacivanjem na baterije, umesto da se okrene onome što mnogi smatraju validnijim izborom – vodoniku.
S obzirom na to da su svi uticajni faktori posvećeni ovom pravcu, rasprava o razlozima i načinima ovakvog razvoja više nije konstruktivna. Ali kada čujete da je kamion na vodonični pogon uspeo da pređe neverovatnih 2.906 kilometara s jednim rezervoarom, zapitaćete se da li je ispravno forsirati samo BEV.
Američko Ministarstvo energetike (DOE) objavilo je ovo dostignuće sredinom decembra. Reč je o kamionu H2Rescue, prototipu razvijenom u saradnji DOE, američke vojske, Ministarstva unutrašnje bezbednosti, Federalne agencije za upravljanje hitnim situacijama (FEMA), američke mornaričke istraživačke laboratorije i Cumminsove kompanije Accelera.
Kamion je dizajniran za upotrebu u hitnim intervencijama, vojnim operacijama i komunalnim uslugama, ali sa pogonom na vodonik umesto na konvencionalna goriva. Za to koristi motor sa gorivnim ćelijama Cummins Accelera u kombinaciji sa trakcionim motorom snage 250 kW.
Prema dostupnim informacijama, u novembru je H2Rescue bio zadužen za vožnju po putevima Kalifornije sa 175 kg vodonika u svojim rezervoarima. Vozio je u uslovima saobraćajnih gužvi, brzinom između 80 i 86 km/h, pri spoljnim temperaturama od 16 do 27 stepeni Celzijusa.
Za ovu vožnju, čije trajanje nije precizirano, operateri su pozvali predstavnike Ginisove knjige rekorda da potvrde postignuće. To se i dogodilo – na kraju puta dugog skoro 3.000 kilometara, kamion je potrošio gotovo sav vodonik, ali mu je ostalo još 7 kg goriva.
Prema podacima Ministarstva energetike, kamion je prešao celu distancu bez ispuštanja ijednog grama ugljen-dioksida (CO2), što je ogromna razlika u odnosu na 301 kg CO2 koje bi kamion sa klasičnim motorom sa unutrašnjim sagorevanjem ispuštao na istoj udaljenosti.
Ako se izračuna dalje, ovo dostignuće bi moglo značiti uštedu od 6.908 litara goriva i smanjenje emisije CO2 za 2,5 metričkih tona godišnje.
Za sada nije jasno da li će istraživanje sprovedeno sa H2Rescueom dovesti do konkretnih rešenja u skorijoj budućnosti, ali ostaje nada da će makar državne flotne službe automobila i kamiona u većoj meri prihvatiti vodonik za svoje potrebe.
AutoRepublika
(261)
Vodonik sam toliko pročito i svega i zanimljive variante ali za neke bi to bilo teorija zavere pa da ne pišem onda…ali da može se na vodonik zašto nedaju e opet se vračam na teoriju zavere😄
A moje mišljenje…nema boljeg od DIZELA! 😄
Loše misljenje imas. Ako si pročitao tekst vidio bi da je kamion presao 3000 km sa jednim punjenjem i nije zagadio okolinu ni malo. Ovo je buducnost koja je bolje od svega do sada. A bice jos boljih izuma.
Znam to sve, nego uvek bude problem vodonik kao rezervar i kako ga dobiti itd …sve je to meni jasno, nego lobij ga blokiraju, sarkazam je bio moj tekst.
Ali Dizel če mi uvek biti najbolji heh
Pre oko 15god bio je jedan autobus na vodonik i gorive ćelije u gradskom saobraćajnom preduzeću Štuttgart-a. Mercedes pokazao šta može, pa ga povukao.
Ovi su barem oborili Ginisovu knjigu rekorda.
Biće još izuma, samo treba dočekati. Ako ne mi, onda naša deca, ako ne ona onda unuci.
U čekanju je spas, pa makar se ne vozili nego samo čekali.
Rešenje postoji odavno, ali sistem ne dozvoli da bude dobro povoljno i efikasno…ima jedan izumetlj rekao davno , ja mogu motor pretvoriti da trosi 2L na 100km ali neču da dodju ljudi u crnim uniformama pa da me ubiju. Heh
Ali to je teorija zavere sve
Šta se desilo sa onih 100 komada 7-ice E65 Hydrogen,gdje su završili karijeru??BMW je njih dao nekim firmama na korištenje,pa me zanima šta se desilo nakon tog perioda??
„koristi motor sa gorivnim ćelijama Cummins Accelera u kombinaciji sa trakcionim motorom snage 250 kW.“
Sta sada ovo znaci?
~ Pogon je elektricni, izvor energije je gorivna celija na vodonik + baterija + e-motor.
Komplikovano i skupo ali funkcionise. Prednost je mala baterija – nema vise 5 tona vec samo jednu.
~ Dizel bi mogao da radi na cist vodonik ili na sinteticko gorivo. Bez elektricnih komponenti. Dosta jednostavnije, lakse i jeftinije.
Malo je problem sa brtvljenjem kad se vodik koristi u SUS motorima; uz to i sklonost apsorpcije u kristalne resetke metala…🙄
Interesantno! Kod gorivnih postoji problem brtvljenja a kod elektricnih ne postoji! 🙂
O problemu zaptivanja niko vise ne govori.
Moze li neko da mi objasni. 6900 litara goriva ustede. Kog goriva. I kako je ustedjeno 6900 litara goriva na 2900km.
Ispada
240 litara na 100km.
Ili ja nesto ne kapiram.
Drugo. Ovaj vodonik. Ima cenu. Koliko kosta tih 6900km voznje na vodoniku.
300kg CO2 na 2900km ustedjeno?
To je 10.3kg na 100km.
Moj auto proizvodi oko 100 GRAMA CO2 na 100km. Koji Monstrum od motora proizvodi 10Kg na 100km.
Ili ja lose kapiram ovu objavu. Ili je ovo Teska Glupost.
Ubedite me da ja lose kapiram.
Izvorni clanak je pisao neki novinar, malo je pobrkao nule i zareze! 🙂 Ovde je samo prevod.
Ja bih rekao da je ovo pisao neki Zeleni, za Zelene bez mozga, jer kad oni vide ove cifre… Aloooo bre…oci vide, mozak ne registruje… Sve im drago sto su zeleni