Japanci nisu poznati kao sanjari. Naprotiv, ne jure za svakim trendom i uzdržani su s velikim najavama. Za razliku od Ilona Maska, koji voli da pravi velike najave, japanski proizvođači automobila pristupaju elektrifikaciji s pažnjom i promišljeno, ne bacajući preuranjeno motore sa unutrašnjim sagorevanjem na smetlište istorije.
Suzuki je sačekao do ove godine da predstavi e-Vitaru. Ovaj elektrokrosover dug 4,27 metara prvi je čisto električni automobil japanskog proizvođača i naći će se na tržištu narednog leta u Japanu, Evropi i Indiji. Za posebno razvijenu platformu Heartect-e, Suzuki je sarađivao sa Toyotom i njenom podružnicom Daihatsu.
Toyota će predstaviti vozilo koje će biti tehnički skoro identično. „Moramo maksimizirati proizvodnju“, kaže predsednik Suzukija, Tošihiro Suzuki, ukazujući i na potrebu za strogom kontrolom troškova. Zato će se e-Vitara proizvoditi u indijskoj fabrici u Gujaratu, dok će japanski proizvođač obustaviti proizvodnju u Tajlandu krajem 2025. godine.
Zanimljivo je i to što Suzuki koristi baterije od podružnice BYD-a, FinDreams Battery, a ne od LG-a ili od vodećeg kineskog proizvođača CATL-a. Verovatno će dugoročni ugovori osigurati snabdevanje baterijama. Borba za iste će se narednih godina pojačati, što je poznato i u centrali Suzukija u prefekturi Šizuoka. Električni automobili još uvek ne donose automatski profit, posebno za proizvođače koji ne prodaju milione vozila.
Zato je ekonomska nužnost bila da se veliki japanski proizvođač Toyota uključi u projekat. „Kod ove arhitekture sarađujemo sa Toyotom, u suprotnom smo konkurenti“, objašnjava Tošihiro Suzuki, ne menjajući izraz lica. Za njega je jasno razlikovanje od suštinskog značaja za opstanak. „Ako bismo jednostavno preuzeli vozila od Toyote, izgubili bismo ono što čini Suzuki – minimalizam!“
Šest električnih automobila u narednih šest godina
E-Vitara neće biti jedini model. Do 2031. Suzuki planira da u ponudi ima šest potpuno električnih modela. Na pitanje koji električni model je sledeći u planu, odgovor je ljubazni osmeh. „Radimo na vozilu, ali za sada ne možemo reći više“, odgovara Tošihiro Suzuki, odbijajući ideju o električnom Jimnyju. „Jedna od prednosti Jimnyja je mala težina. Električna verzija bi uništila tu prednost“. Za njega će popularni mali terenac i dalje koristiti motor sa unutrašnjim sagorevanjem, koji će raditi na sintetska goriva.
Želje kupaca postavljaju pravce za planiranje proizvoda. „Ako kupci zahtevaju domet od 500 do 600 kilometara, napravićemo to, a ako žele električni automobil sa dometom manjim od 100 kilometara, izradićemo i to“, kaže predsednik Suzukija. Osim Evrope, Indija se vidi kao važno tržište budućnosti. Maruti Suzuki je tamo broj jedan, a to će ostati i sa električnim vozilima.
Zato japanski proizvođač namerava da na indijskom tržištu ponudi pored e-Vitare i manja, jeftinija vozila sa lakšim baterijama kako bi motivisao kupce na prelazak na elektromobilnost. Do 2030. godine, oko 15 odsto prodaje Maruti Suzukija trebalo bi da čine električna vozila. Kako je i u Evropi velika potražnja za pristupačnim električnim vozilima, verovatno će neki od ovih modela stići i na evropsko tržište.
AutoRepublika
(140)