Šta su EREV i po čemu se razlikuju od PHEV-a?
Često pišemo o kineskim električnim modelima koji imaju ogromnu autonomiju zahvaljujući motoru SUS koji služi kao generator električne energije kada se potroši struja iz baterija, ili uopšte nemaju spoljni priključak za punjenje. Verujemo da su mnogi naši čitaoci upoznati s detaljima, ali za one koji nisu objavljujemo ovaj tekst.
EREV dolazi od „Extended-Range Electric Vehicle“, što se prevodi kao električno vozilo s produženim dometom. Ova vrsta mehaničke konfiguracije koristi litijum-jonsku bateriju u kojoj je uskladištena struja koja pokreće elektromotor, baš kao kod konvencionalnog električnog vozila sa baterijama. Razlika je u tome što EREV može a i ne mora imati priključak za spoljašnje punjenje baterije. Ono što ih karakteriše jeste to da se pune pomoću motora s unutrašnjim sagorevanjem koji nije povezan sa sistemom prenosa i koji funkcioniše isključivo kao generator električne energije.
Koje su razlike između EREV-a i plug-in hibrida?
Kod EREV-a, motor koji pokreće vozilo uvek je električni, dok su kod PHEV-a, odnosno plug-in hibrida, povezani i elektromotor i motor s unutrašnjim sagorevanjem. EREV ima motor s unutrašnjim sagorevanjem, ali on služi samo kao generator električne energije. Jedna od glavnih prednosti ovog tipa vozila jeste da ima bateriju većeg kapaciteta od onih koje se koriste u plug-in hibridima.
Za razliku od EREV-a, plug-in hibridi mogu raditi na motor s unutrašnjim sagorevanjem ili na električni motor, a čak mogu koristiti oba motora istovremeno. Takođe, imaju selektor modova koji omogućava vozaču da bira između hibridnog i električnog moda. Međutim, plug-in hibridi obično imaju bateriju manjeg kapaciteta od one u električnom vozilu s produženim dometom.
Prednosti i nedostaci EREV-a u odnosu na PHEV
EREV ima jednostavniju mehaničku konstrukciju i nudi veću energetsku efikasnost. U poređenju s čistim električnim vozilom, pruža veću autonomiju, budući da ima integrisani generator. Takođe, u odnosu na PHEV, ovaj tip vozila postiže bolji električni učinak.
Međutim, EREV su uglavnom skuplji, posebno u poređenju s konvencionalnim benzinskim vozilima ili sličnim električnim vozilima. Pored toga, izbor modela u Evropi je veoma ograničen, iako kineski proizvođači počinju da razvijaju ovaj tip mehanike. Jedan od glavnih „problema“ EREV-ova je što koriste bateriju većeg kapaciteta, zbog čega su uopšteno teži.
EREV deli neke nedostatke s plug-in hibridima, kao što su nepotrebna težina i potreba za naprednijim održavanjem u poređenju s čistim električnim vozilom. Iako korišćenje motora s unutrašnjim sagorevanjem isključivo kao generator manje zagađuje u odnosu na klasičan benzinski automobil, ipak stvara emisije štetnih gasova.
AutoRepublika
(272)
PHEV i EREV su tehnicke komplikacije koje sadrze suvise komponenti: gorivni motor sa tankom, generator, e-motor, baterija, elektronika. Ovako slozeni sistemi kostaju! Zadatak ove komplikacije jeste da ispuni poostrene zahteve za emisiju CO2 i drugih gasova, sto znaci da imaju privremeni karakter. Ovakav pogon ostaje u zavisnosti od retkih strategijskih metala i minerala, sto opet znaci da ne donosi trajno resenje za cistu mobilnost. Osim toga, baza je i dalje fosilno gorivo. Gde smo bili – nigde, sta smo uradili – nista.