Engleski proizvođač automobila, marka Jaguar se našla u veoma čudnoj situaciji. Brend, koji je deo grupacije Jaguar Land Rover (JLR), a samim tim i indijskog konglomerata Tate Motorsa, više od godinu dana nije proizvodio ništa od automobila namenjenih kupcima u Evropi. U oktobru je obustavljena proizvodnja krosovera F-Pacea koji je skrojen po ukusu onih sa Starog kontinenta, i to je poslednji automobil iz aktuelne modelske palete.
Završetak proizvodnje SUV-a F-Pacea prati ovogodišnji završetak proizvodnje modela s oznakama XE, XF i F-Type koji nastupa u klasi sportskih kupea i roudstera. Navedeni su proizvedeni u mestu Kastl Bromvič, dok se tokom leta prestalo i s montažom krosovera E-Pacea i I-Pacea koje je na ugovornim osnovama sastavila austrijska Magna Steyr. Tako se Jaguarovi automobili u Evropi sada mogu kupiti samo imajući u vidu ono što se može pronaći na zalihama. SUV-ovi nazvani F-Pace, I-Pace i E-Pace su još uvek u ograničenoj proizvodnji za druga globalna tržišta.
„Kao i kod bilo kog modela sa zaliha, ima i biće dovoljno novih automobila s nalepnicama na kojima piše F-Pace. Oni su dostupni kod distributera kako bi se zadovoljila potražnja kupaca koja se očekuje da bude aktuelna do proleća 2025. godine“, rekao je za list Novinky Diter Placer, portparol JLR-a za češko tržište.
Prekid proizvodne aktivnosti premijum brenda je rezultat Jaguarove radikalne transformacije u ime koje se vezuje za čisto električne četvorotočkaše, a koje će sada ciljati na luksuzne proizvođače automobila kao što su Porsche ili Bentley umesto na BMW ili Audi. „Sledeći novi model Jaguara stići će u salone početkom 2026. godine. To će biti potpuno električni model iz klase GT. Dolaziće sa četvoro vrata i s potpuno novim dizajnom“, dodao je Placer.
Luksuzni SUV u stilu Bentleyija Bentayge uslediće kasnije tokom 2026. godine, a zatim stiže i velika luksuzna limuzina, kako prenosi najstariji automobilski magazin na svetu, britanski Autocar. Sva tri modela će počivati na novoj platformi koju ćemo raspoznavati po nazivu JEA.
Pre nego što ovi automobili budu pušteni u prodaju, Jaguar se suočava sa „periodom resetovanja“, kako je za pomenuti medij, direktor marketinga Rodon Glover ranije pomenuo, a u kontekstu planova kompanije za 2025. godinu.
AutoRepublika
(311)
Jaguar je krenuo u proces sopstvene dobrovoljne eutanazije – resio je da umre, pa to ti je! Ovaj proces zapoceo je njegov, vec bivsi menadzer, Tieri Bolore, 2020 – 2022. Obratite paznju na njegov pedigre – on dolazi iz Renaulta, marke koja proizvodi masovnu konfekciju! Ovaj covek je na pocetku svoje vladavine u Jaguaru izrekao jednu lepu recenicu, koju cesto citiram: „Jaguar treba da se vrati svom korenu!“ Smisao ove recenice protumacio sam tada – i ostajem pri tom tumacenju! – da Jaguar treba da vrati svoju tipicno englesku otmenu eleganciju i da se tako izdigne iznad svetske konfekcije. Do… Pročitaj više »
Eh, a nekada je Jaguar koristio i proverene HDI motore 😊
Sećam se kada je moj „garažni komšija“ ( koji je već imao S-Type ) uvezao u Srbiju navodno prvi primerak XF-a ( mislim da je taj bio sa 3,0 HDI ). Koštao ga je „Boga oca“. Jer je platio homologaciju.
Lep je bio.
Zasto homologaciju, on se vec prodaje u EU i ima tu homologaciju?
Tada verovatno nije bilo zvanicnog zastupnika Jaguara u Srbiji.
A drugo, ima jedna izreka na jugu Srbije: „Sačuvaj me Bože bugarske okupacije i srpske administracije“.
I dan danas su pojeidini propisi ovde toliko besmisleni i zakonodavac tvrdoglavo odbija da ih promeni, tako da verujem da je i to mozda bio razlog sto je Sasin komsija placao homologaicju
Bez obzira sto tada Jaguar nije imao zvanicnog predstavnika u Srbiji, Srbija je podpisnica ECE sporazuma, tako da ovi propisi u celosti vaze u Srbiji. Dalje, svaki auto marke Jaguar ima certifikat da je prizveden u EU i tako je, prema vazecem sporazumu sa EU, oslobodjen uvozne carine. Ocigledno se radi o samovolji nekog srpskog administratora. Gnjavio je coveka sa „papirologijom“ koja je protivzakonita i verovatno je taj ocekivao da mu se da novac ispod ruke a vlasnik Jaguara nije ukapirao na vreme!
Samovolja ili ne, svi automobili koji se uvoze u Srbiju, pri prvom uvozu odredjenog modela ( koji se do tada nije uvozio ), moraju proći homologaciju. Koja košta dosta. Bez razlike da li taj brend ima ili nema uvoznika za Srbiju. Konkretan XF vlasnik je kupio u Zagrebu ( u vreme kada se on tržišno pojavio ). Nisam ga pitao za sve detalje ( da li ga je uvezao na sebe kao fizičko lice, na firmu … ), ali, bio je jasan, da ga je homologacija puno koštala i da je dosta čekao dok se to ( „ispitivanje usaglašenosti“ )… Pročitaj više »
To je cisti kriminal! Trebalo bi tuziti Srbiju zbog krsenja medjunarodnih sporazuma. EU parlament sigurno ne zna sta se u Srbiji dogadja. Kako bi bilo da se pozabavis ovom tuzbom? Ja cu da pomognem sa strucne strane. Kao prvo, kojim zakonom je regulisana obaveza „homologacije“ na teritoriji Srbije? Predlazem da predjemo na mejl.
Dragi Matija, Neka, hvala, ali, ne bih … Ti kao da si zaboravio u kojoj zemlji si se rodio, odrastao, u njoj radio, kao i zbog čega si iz nje „utekao“ … 😊 Srbija ti je zemlja brojnih apsurda. Samo kao primer, nemaš pojma koliko sam nedavno potrošio vremena da bih pokušao da „objasnim“ NARODNOJ BANCI SRBIJE šta je to zavisno od uslova eksplotacije normalna potrošnja motornog ulja kod jednog dizel motora kodne oznake D420T2 u automobilu koji je prešao oko 180.000 km ili da li sa eventualno oštećenog semeringa ili manžetne poluosovine može da curi motorno ili ipak neko… Pročitaj više »
mogao bi neki tekst na tu temu, ono, „šta sve može da se desi čoveku u srbiji.“..
Bolje ne! I ovo sto sam procitao sasvim mi je dosta!
Mi smo u BiH čak i napredniji, imamo švabu turistu koji se nametnuo kao visoki predstavnik a da ni jednog jedinog papira nema da bi to potvrdio, ali on je švabo i kao takav, đavolom dan, da nama običnim balkancima sudi…
A da nismo ni litar motornog ulja potrošili 😉
muslimanima, bosancima i bošnjacima švabo odgovara jer navija za te tri etničke grupe.
Ne mogu da shvatim! Kakav je to uzrocno-posledicni niz???
A to se bez gusala ne može ispjevati 😀
Stvar je vrlo prosta. Po propisima Srbije, kod posla finansijskog lizinga: – davalac lizinga ne odgovara za „materijalne nedostatke“ na predmetu lizinga, već za to odgovara njegov prodavac ( postoji i izuzetak, ali, to je osnovno pravilo ); – sve reklamacije oko „materijalnih nedostataka“ na predmetu lizinga se rešavaju na relaciji prodavac – korisnik finanijskog lizinga ( po istim pravilima kao da se radi o odnosu prodavac – kupac, ali, bez prava i na raskid ugovora o prodaji izmedju prodavca i davaoca lizinga ); – primalac lizinga ima pravo da raskine ugovor o finansijskom lizingu zbog „materijalnih nedostataka“ ( ako… Pročitaj više »