Životni vek većine automobila napravljenih za šire narodne mase nije preterano interesantan. Prodaju se u velikim brojevima za svakodnevno korišćenje, a kada im životni vek istekne, obično završe na otpadu gde budu „očerupani“ od, i dalje korisnih delova i onda budu poslati pod presu. Zatim bivaju reciklirani gde njihovi materijali budu iskorišćeni za neke nove četvorotočkaše.
Naravno, postoji i ona druga grupa automobila koji se ne kupuju samo da budu pouzdano sredstvo od mesta A do mesta B. A ako je ikada postojao automobil koji je „više od automobila“, to je svakako Ferrari.
Slavni Enco Ferari je osnovao istoimenu firmu 1939. godine i napravio prvi drumski model osam godina kasnije. Italijanski proizvođač vozila od tada služi kao najprestižniji egzotični sportista na svetu i uvek se nalazi nekoliko koraka ispred „konkurencije“.
Ferrari je proizveo više od 300 hiljada vozila tokom poslednjih 76 godina postojanja, a čelnici firme tvrde da je više od 90% njih na neki način „još uvek u životu“. To ne znači da su svi još uvek u pokretu, već jednostavno da je njihova sudbina poznata, to jest, da nisu završili na način gore opisanih četvorotočkaša za masovnu proizvodnju. Brojka je još više impresivna kada znamo da sledeći automobilski proizvođač na listi, a to bi bio Porsche, kaže da je „samo“ 70% njegovih modela u životu.
I kako onda Ferrari može da bude ubeđen u spomenute cifre? Pa najviše zato što ima specifičan program zahvaljujući kom poseduje evidenciju o svakom napravljenom primerku, a zatim vlasnicima pruža podršku preko dostupnih delova i tehničkih rešenja sa ciljem da svaki sklopljeni Ferrari i dalje bude u voznom stanju. Specijalnisti zaposleni u italijanskom gigantu takođe prodaju i korišćene primerke tako što ih popravljaju, ili u dosta slučajeva kompletno restauriraju. Takav program je dostupan za vozila stara do šesnaest godina koja su prešla manje od 120 hiljada kilometara.
Ukoliko ste mislili da je svaki klasični Ferrari muzejski primerak ili da ga vlasnici kojim slučajem voze samo vikendom kada je lepo vreme, da vam kažemo da predstavnici tvrde da na Novom Zelandu živi žena koja poseduje Ferrari 166 Inter iz 1948. godine i još uvek ga često vozi.
Ovaj automobil pokreće dvolitarski benzinac sa dvanaest cilindara, što je dovoljno za 90 konjskih snaga i maksimalnu brzinu od 150 km/h. Vlasnica pod imenom Amanda je kupila 166 Inter još 1997. godine, zatim ga „osvežila“ mnogim delovima isporučenim od strane Ferrarija, a od tada je prešla više od 50 hiljada kilometara idući na razne skupove širom sveta.
Ne sumnjamo da će popularnost nastaviti da raste i možemo zaključiti da je Ferrari iz godine u godinu sve jači, iako broj konkurenata (barem na papiru) raste iz dana u dan. Ako ništa drugo, barem niko više ne može da tvrdi kako „Italijani ne znaju da naprave pouzdane automobile“…
Zoran Tomasović
(508)
„Ferrari navodi da je čak 90% proizvedenih automobila ove marke još uvek „u životu“
Naravno, kada ih cuvaju u garazama i inkubatorima sa klimatizovanim vazduhom.
Jedan drugi podatak, koji sam davno pronasao, zasluzuje mnogo vise paznje – kazu da u Americi oko 90% ikada proizvedenih pikapova jos uvek vozi! Za razliku od Ferrarija, njih niko ne cuva vec aktivno koristi u svim mogucim uslovima.
Da imam para da ga kupim,nikada ga ne bi kupio jer i kada daš svoje pare fabrici za taj auto,on opet nije tvoj i ne možeš da radiš sa njim šta ti hoćeš.Ja realno ne bi ništa ni radio na jednom Ferrariju sem što bi ga čuvao i pazio kao oči u glavi…ali sama spoznaja „šta smiješ i šta ne smiješ da radiš“ je veoma uvredljiva i meni neprihvatljiva.Dao sam svoje novce za taj auto i hoću da radim sa njim šta ja hoću a ne što mi Ferrari kaže,bolje reći sudski prijeti jer ste potpisali gomilu papira u kojima… Pročitaj više »
I da..prije bi kupio Lambordžinija nego Ferrarija.I ako smatram da je Ferrari bolji auto od Lamba.Ali,koliko znam Lambo ne ucjenjuje svoje kupce.
Ja bih najradije kupio Alfa Romeo 33 Stradale i to je to.
Auuu, ti sretan čovjek kada te to jedino muči u životu 😂🤣😂
Da mogu, rado bih ga kupio, pazio mazio, čuvao u klimatizovanoj garaži… Povremeno po lepom vremenu bi mu ga dao po gasu na nekom kriudavom putu, i opet u garažu. Moćna je to mašina i imam max poštovanje ka konstruktorima, dizajnerima…