Sjedinjene Američke Države sačinjavaju 50 saveznih država i iako se na prvi pogled čini da među njima nema razlika, situacija može da bude značajno drugačija u pogledu zakonske regulative. Uzmimo za primer kamere za merenje brzine u saobraćaju. Da, na nekim mestima policijske snage i nisu toliko aktivne da hvataju prestupnike zbog prebrze vožnje, već vam samo pošalju kaznu na kućnu adresu.
Na drugim lokacijama, tako nešto bi bilo sasvim protivzakonito jer su tako odlučili lokalni političari. Za autora ove priče, uvek je malo „zeznuto“ kada napustim saveznu državu Viskonsin (gde kamera inače nema) i uputim se u obližnji Ilinois gde postoje na gotovo svakom semaforu.
Jedna od zanimljivijih tema ovih dana nam je stigla iz grada Olbani, unutar savezne države Njujork. Kako pišu kolege iz novina „Times Union“, političari glavnog grada Njujorka su nedavno odobrili ugradnju osam kamera za praćenje brzina kretanja vozila u neposrednoj okolini škola, a tokom prvih deset dana je izrečeno neverovatnih trinaest hiljada kazni. Svaka od njih je u iznosu od 50 dolara, pa je nečija kasa bogatija za čak 650 hiljada „zelembaća“.
Političari Olbanija kažu da su se odučili za ovaj potez najviše iz razloga što nemaju dovoljno „milicajaca“, pa su morali da pronađu drugi način kako da kazne prestupnike, a dodaju da očekivanja zaista nisu prevelika. Naime, maksimalna dozvoljena brzina je 32 km/h, a kazne dobijaju samo oni koji voze 16 km/h preko ograničenja. Spomenućemo da su aktivne samo radnim danima od sedam časova ujutro pa do šest popodne.
Drugi će ipak reći da su kamere postavljene na „nezgodna mesta“, pošto u blizini jedne škole postoje čak četiri linije i koriste se za ulaz i izlaz na autoput, pa nije realno očekivati da će neko voziti samo 32 km/h.
Ono što je takođe potrebno reći je da sav novac ne odlazi u državnu kasu. Naime, od spomenutih 50 dolara kazne, „samo“ sedamnaest najmanjih zelenih novčanica ide državi, dok preostala 33 dolaza pripadaju neimenovanoj privatnoj agenciji koja je ugradila kamere. I pored toga, državna kasa Olbanija bi trebalo da bude bogatija za oko šest miliona dolara naredne godine, a biće ugrađeno dodatnih dvanaest kamera.
Verovatni rekorder ove nove akcije je neimenovani vlasnik Toyote Corolle iz 2019. godine, koji je tokom spomenutih deset dana dobio neverovatnih 29 kazni. To znači da će morati da izdvoji čak 1.450 dolara. Nismo sigurni da li da mu/joj kažemo „alal vera“ ili pak „počni da koristiš Uber, ako ni zbog čega drugog, onda zbog bezbednosti dece“…
AutoRepublika
(131)