1. Home
  2. Vesti
  3. Kia (i Hyundai) opet na udaru zbog (pre)lakih krađa
Kia (i Hyundai) opet na udaru zbog (pre)lakih krađa
0

Kia (i Hyundai) opet na udaru zbog (pre)lakih krađa

78
0
Podelite sa prijateljima:

Jedan neviđeni, ako možemo da ga nazovemo „trend“ se proširio u Sjedinjenim Američkim Državama pre dve godine. Započeo je u gradu Milvoki, unutar savezne države Viskonsin, a onda je postao popularan širom Amerike. Pokazivao je grupu mladih huligana, obično tamnoputih, kako kradu automobile, onda luduju sa njima i onda ih ostave u jarku kada ostanu bez goriva. Predstavljali su se pod imenom Kia Boyz i video snimke smo mogli da vidimo na raznim društvenim mrežama.

Njihov izbor bi u većini slučajeva pao na razne modele kompanija Kia i Hyundai. Razlog je bio taj što ih je bilo relativno lako ukrasti, pa sve što je kriminalac morao da uradi jeste da razbije jedan od prozora, obije plastični deo oko volana i onda običnim kablom za USB upali automobil. O tome smo i pisali proteklih godina, a postoji i video snimak koliko je ceo postupak prost.


Ovaj problem je uglavnom obuhvatao Kijine i Hyundaijeve modele napravljene pre 2021. godine, a korejski gigant je tvrdio da su svi oni koji su sišli sa proizvodnih traka nakon toga, značajno bezbedniji u tom smislu. Dok to možda i jeste bio slučaj, usledile su tužbe podnete od strane policijskih snaga u kojima je tvrđeno da moraju da angažuju dodatne resurse zbog „lošeg inženjerstva“, a onda su i osiguravajuće kompanije napustile vlasnike ovih vozila.

I taman kada smo pomislili da su Kia Boyz stara vest, eto ih opet sa medijskom pažnjom. Da, i ovaj put su brave sporna tema, ali ne one za upaliti automobil, već one druge – od vrata. Krađe su u prošlosti obavljanje tako što bi bilo razbijeno jednog od stakala, a policiji nije bilo teško uočiti koja Kia ili Hyundai ne pripada njima. Međutim, mladi huligani su vremenom postali pametniji, ili su naučili iz svojih grešaka, pa kamen ili cigla više nisu korisno sredstvo kako biste završili na vozačkom sedištu.

Naime, običnim šrafcigerom se bez problema skida brava na vratima, a moralo je proći dosta meseci pre nego što su policijske snage otkrile da je ovaj trik aktuelan. Kijina linija odbrane je bila u smislu, „koristimo iste dobavljače kao i konkurencija, pa samim tim naši modeli imaju iste brave kao i svaki drugi automobil u Americi“.

Korejci tvrde da su u međuvremenu razvili novi softver zahvaljujući kojem je nemoguće „upaliti“ motor bez originalnog ključa, pa čak i da lopov provali u vaš automobil, neće biti u stanju da ga odveze. Ovu tvrdnju su demantovali mnogi vlasnici sa pričom da su im vozila ukradena čak i nakon što je ugrađen novi softver.


Već sada možemo da vidimo nezadovoljne vlasnike kako pokreću novu tužbu, a osiguravajuće kompanije kako podižu cene svojih usluga…

AutoRepublika

(78)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments