1. Home
  2. Vesti
  3. U Nemačkoj otvoreno prvo postrojenje za preradu litijuma
U Nemačkoj otvoreno prvo postrojenje za preradu litijuma
3

U Nemačkoj otvoreno prvo postrojenje za preradu litijuma

121
3
Podelite sa prijateljima:

AMG Lithium je upravo otvorio prvu nemačku rafineriju litijuma u ​​gradu Biterfeld-Volfen. Ovde će se od sledeće godine proizvoditi do 20.000 tona litijum-hidroksida, što bi trebalo da bude dovoljno za pola miliona električnih automobila.

Sirovi materijal će u početku biti isporučen iz Brazila, ali u skladu sa Zakonom EU o kritičnim sirovinama, cilj je da se najkasnije do 2030. pređe na značajan lokalni lanac snabdevanja sirovinama. U budućnosti će i reciklirane sirovine biti deo proizvodnje.

– Sa rafinerijom smo prvi i dajemo odlučujući doprinos u obezbeđivanju pristupa kritičnoj sirovini litijuma za industriju u Nemačkoj i Evropi. Uspostavljanje našeg sopstvenog kompletnog lanca vrednosti litijuma takođe doprinosi Evropskom zakonu o kritičnim sirovinama i nudi veću nezavisnost na polju sirovina i kritičnih materijala, komentariše Hajnc Šimelbuš, član odbora AMG NV u saopštenju za javnost.

Proizvodnju sledeće godine već rezervišu kupci u Nemačkoj i Poljskoj. Dugoročno, operacija će se proširiti na proizvodnju preko 100.000 tona litijum hidroksida godišnje. Procenjuje se da će 2030. pokrivati 14 odsto potražnje.

Još sličnih objekata je u planu u Nemačkoj. Između ostalog, Canadian Rock Tech Lithium se osniva u Brandenburgu u blizini Tesline fabrike automobila.

AutoRepublika

Izvor

(121)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

3 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Yrraf

Što bi rekli naši ekolozi: „Zašto lažete i širite propagandu kad svi znamo da ne može Litijum da se izdvaja iz rude ekološki, vid’o sam na N1 pričao jedan čovek!“.

M M

„Sirovi materijal će se ispočetka isporučivati iz Brazila“…..
„A u produžetku i iz Serbia“
To jest, prljavo i neprihvatljivo odrađivaće se tamo kod divljaka i prostaka, za skoro džabe, a fini radovi u Germaniji….. I šta ti tu nije jasno??

s mile

Naš problem su korupcija i nezreli ekološki zakoni. Koja god kompanija da dođe, ona mora da ispoštuje ekološke zakone državae u kojoj radi. Tako da je nebo i zemlja razlika između Nemačkih i Srpskih ekoloških zakona, a samim tim i otpadnih materija. Naravno, i finoće filtera. Tako da smo im mi jefiniji za ulaganje, jer ekologija zna debelo da košta. Ne toliko kod nas jer su nam kao što rekoh, nezreli ekološki zakoni.