Univerzitet Chalmers razvija baterije koje mogu povećati autonomiju za 70%
Baterije u električnim automobilima su se istorijski sastojale od značajnih „kutija za baterije“ koje su montirane u karoseriju automobila. One su izdržljive, ojačane i trebalo bi da izdrže teške udare. Čak je i karoserija automobila izdržljiva na isti način za zaštitu u slučaju sudara.
Ovo su pojačanja koja su mnogo teška, vođena su troškovima i takođe stvaraju nepotrebnu suvišnost jer i kutija za baterije i ojačanja karoserije rade istu stvar. Stoga je industrija sve više dozvoljavala da sama kutija za baterije postane ojačani deo konstrukcije automobila. Nešto što se zove strukturna baterija. Sada istraživači sa Tehnološkog univerziteta Chalmers podižu sve na viši nivo.
– Uspeli smo da napravimo kompozitnu bateriju od ugljeničnih vlakana koja je čvrsta kao aluminijum i sa dovoljnom gustinom energije da se može komercijalno koristiti. Kao i ljudski skelet, baterija ima nekoliko funkcija istovremeno, kaže istraživač Chalmersa Riča Čaudari.
Istraživači u Chalmersu su razvili ono što se zove skladištenje energije bez mase. Razvili su koncept baterije koji se zasniva na kompozitnom materijalu i ima ugljenična vlakna kao pozitivne i negativne elektrode, gde je pozitivna elektroda obložena litijum gvožđem fosfatom.
Rezultat je strukturna baterija koja može i da skladišti energiju i nosi teret. Na ovaj način, materijal baterije za skladištenje energije postaje deo ojačavajućeg strukturnog materijala u proizvodu.
Omogućava da se olakšaju proizvodi na baterije koji uključuju sve, od mobilnih telefona, laptopa, ručnih alata do električnih automobila. Prema proračunima istraživača, domet električnog automobila može se povećati do 70 odsto sa jednim punjenjem, kroz povećan kapacitet baterije i bolju efikasnost kroz manje težine.
– Ulaganje u laka i energetski efikasna vozila je nešto što se podrazumeva ako želimo da štedimo energiju i razmišljamo o budućim generacijama. Napravili smo proračune o električnim automobilima koji pokazuju da bi mogli da voze i do 70 odsto duže nego danas kada bi imali konkurentne strukturne baterije, kaže vođa istraživanja Lejf Asp, profesor na Odseku za industriju i nauku o materijalima u Chalmersu.
Istraživačima je ostalo još malo vremena da usavrše tehnologiju pre nego što bude komercijalizovana, ali se može videti da tehnologija može imati budućnost i u električnim automobilima i, na primer, električnim avionima (?!). U potrošačkoj elektronici, baterije su zamišljene tanke kao kreditne kartice u mobilnim telefonima i laptopovima, koje onda prepolovljavaju težinu.
Između ostalog, istraživači moraju povećati gustinu energije baterije pre nego što se ona može koristiti u praksi. Danas, istraživači imaju količinu energije do 30 Wh/kg, što je mnogo niže od današnjih najmodernijih baterija. Ali pošto baterija može da postane deo konstrukcije automobila na potpuno drugačiji način, težina vozila se može znatno smanjiti. Tada nije potrebno ni približno toliko energije za vožnju električnog automobila, na primer.
AutoRepublika
(133)
„Istraživačima je ostalo još malo vremena da usavrše tehnologiju“, koliko? Godinu, dve, nikada? Procitali smo mnogo slicnih tekstova koji su obecavali, ali se nisu ostvarili. Obecavajuce, ali hajde da vidimo gde su za godinu, dve.
Molim redakciju da nam javi kada nove baterije udju u seriju. Hvala.
Inace, proizvodjacima vozila je potrebno mnogo vise od vremena da bi transformisali svoju proizvodnju sa gorivnih na elektricni pogon. Odbaciti jednu tehnologiju u koju je ulozeno 120 godina istrazivanja, razvoja i investicija i upustiti se u avanturu nove tehnologije za koju globalno na planeti nema dovoljno materijala ni energije, jeste samoubistvo civilizacije. Neverovatno je da je gomila obrazovanih, pametnih i kreativnih ljudi iz industrije savila siju pred tupavcima iz politike!
Molim redakciju da nam javi kada nove baterije udju u seriju. Hvala.
Iskreno, do sad smo dosta puta pisali o novim tehnologijama, cini mi se da do sada nismo naisli na potvrdu da je neka od njih zaista zazivela u praksi
Nisam protiv istraživanja novih tehnologija, ali na sadašnjem razvoju baterija i pripadajućih tehnologija, jedan ogroman segment vozila se može već danas fino koristiti (gradski auti, dostavnjaci, komunalne službe, da se ne ponavljam…). Ali su neki odlučili da koriste pogrešne stavke tehnologije kao ključne (ogromno ubrzanje, želja da što bržim punjenjem, ya ogromnom autonomijom, zabluda da je električni: SUS =1:1, itd.. ) i umjesto da se iskoriste prednosti dosadašnjeg razvoja mi smo uvučeni u spiralu očekivanja: Evo sad će, samo što nije, break through, još malo pa će se puniti za 3 minuta… U takvim okolnostima se pojavljuju razne firme, pa… Pročitaj više »
Na dobrom si putu, jos malo pa ces doci do istine! 🙂
: -) Zato sam ovo i napisao! Tresla se gora, rodio se mis! 🙂