U julu prošle godine, nemačka kompanija Audi, deo Grupe Volkswagen, i kineski državni proizvođač automobila SAIC dogovorili su se da zajednički razvijaju nova Audijeva električna vozila za kinesko tržište.
Audiju je takvo partnerstvo bilo potrebno jer nije u stanju da brzo odgovori na potrebe kineskog tržišta automobila i nije u stanju da se takmiči sa kineskim konkurentima u pogledu brzine lansiranja novih modela. Audi proizvodi sopstvena električna vozila u Kini u okviru postojećih zajedničkih preduzeća sa FAW-om i SAIC-om, ali je tržište ta električna vozila odlučno odbacilo: u prvoj polovini ove godine Audi je u Kini prodao manje od 10.000 električnih automobila, a potražnja za njima nastavlja da opada.
Novi ugovor sa SAIC-om trebalo bi da pomogne oživljavanju Audijevog poslovanja vezanog za električne automobile u Kini. Ovaj posao je zvanično završen u maju ove godine, ali partneri tada nisu otkrili nikakve detalje – poznato je samo da će prvi zajednički razvijeni Audijev model izaći na tržište 2025. godine.
Krajem prošle nedelje, Reuters je, pozivajući se na insajdere, otkrio neke zanimljive detalje o zajedničkom radu Audija i SAIC-a. Glavna vest je da novi Audijevi modeli razvijeni sa SAIC-om neće dobiti amblem sa četiri prstena, kako ne bi štetili imidžu nemačkog brenda. Ovo treba shvatiti kao da će novi Audiji u suštini biti kineski, i da će u njima biti malo nemačkog inženjeringa ako ga uopšte bude bilo.
Prema insajderima, novi modeli će biti bazirani na platformi IM Motorsa (jedna od podružnica SAIC-a). Šta će zameniti četiri prstena još uvek nije poznato – možda samo slova Audi, ili možda nešto alternativno – na primer, preuzeto iz istorije Audija (podsetimo se da je pre tri godine Audi iz arhive izvukao brend Horch specijalno za najveće svetsko tržište). Unutar kompanije, nova linija električnih vozila za Kinu označena je šifrom Purple.
Trenutno je planirano devet modela za liniju Purple, koja će se pojaviti na tržištu do 2030. godine, pri čemu će prvi model biti prikazan kao koncept u novembru ove godine, a serijska verzija će uslediti 2025. godine.
Brend IM (koji je skraćenica za Intelligence in Motion) se smatra vodećim brendom u internoj hijerarhiji SAIC-a, koncentrišući najbolja dostignuća koncerna. IM proizvodi prilično skupa električna vozila, a sledeće godine će linija modela IM-a biti proširena hibridima sa proširenjem dometa, gde motor sa unutrašnjim sagorevanjem nije mehanički povezan sa točkovima i služi za proširenje električnog dometa. Samo u junu, IM Motors je prodao 6.015 električnih vozila u Kini, što je 199,7% više od prodaje u junu lani.
U međuvremenu, izabran je još jedan tehnološki partner za nove modele Volkswagena za kinesko tržište – kompanija Xpeng: prvi novi Volkswagenovi modeli na platformi Xpenga biće u prodaji 2026. godine, a što se tiče kolosa sa druge strane Pacifika, u pomoć VW grupi stižu Rivian i Apple…
AutoRepublika
(3110)
staviće znak škode
To da se ne brukaju pred kineskom konkurencijom. Osnovno pravilo jakog brenda je da se ime istakne, čim ga kriju… jak brend nije više jak
Audi se stidi samog sebe?
Ne nego modela koji bi terbalo da se valjaju kineskom trzistu.
ne vec modela koje bi trebalo da valjaju kinezima.
Mislio sa da Audi veruje u snagu svog brenda, pa i na kineskom tržištu.
Verovao je 😉
Ma, on veruje ali Kinezi ne! 🙂 Audiju je prodaja u Kini drasticno opala, sada razvijaju modele sa SAICom – bez oznake Audi, plase se da bi cetiri prstena izazvali odbojnost kod kineskih kupaca!
Sve u svemu, meni je ovo neverovatna priča.
Mogao sam da razumem ono što je kod premijuma odavno postalo moguće kao opcija – da naručiš željenu konfiguraciju kod koje su spolja sa vozila uklonjene oznake modela, pa da ljudi oko tebe mogu samo da nagadjaju koji je motor pod haubom konkretnog primerka.
Ali, da kupiš vozilo premijum brenda kod koje je sam proizvodjač uklonio i oznake svoje same robne marke, to se kosi sa samom suštinom pojma brenda.
Brale, ovo je izuzetna situacija, Audi i VW bore se za opstanak! Ne biraju sredstva, prava ciganija.
EU auto industija je izgleda kao uljuljkani div, misli da je velika, dok mali kinezi vredno rade, i dižu kvalitet.
VW našao kineskog partnera
Audi našao kineskog partnera
daj bože da ih kinezi ne kupe za deceniju…npr
kinezi već drže 1/5 dajmlera, tj. mercedesa, ko zna možda će i katar holding prodati svoj deo vw-a, ali mislim da saksonija neće dozvoliti ulazak kineza