Kineska grupacija angažovana u razvoju i proizvodnji automobila, a koja nastupa pod imenom Geely Holding, uključuje poznate proizvođače automobila kao što su Volvo, Polestar i Lotus, dok u zajedničkom ulaganju sa Mercedes-Benzom drži kontrolu i nad polovinom kapitala Smarta, predstavila je najnoviju generaciju samorazvijene litijum-gvozdeno-fosfatne baterije. Trebalo bi da postavi nove standarde u pogledu izdržljivosti, brzine punjenja, otpornosti na hladnoću i bezbednosti.
Geely govori, između ostalog, o izdržljivosti od 3.500 ciklusa ili dobrih 1 milion kilometara sa minimalnim gubitkom zdravstvenog stanja. Pored toga, kaže se da nova baterija za električni automobil, koja se zbog svog formata naziva kratka lopatična baterija, teško gubi svoje performanse čak i pri ekstremnoj hladnoći. Geely još nije objavio kada i u kojim modelima električnih automobila će se koristiti nova baterijska ćelija.
Kineski gigant je u izjavi govorio o životnom veku baterijskog pakovanja od oko pedeset godina. Istraživači su do sada pretpostavljali da baterije koje se trenutno koriste imaju kalendarski vek trajanja od najmanje 20 do 25 godina pre nego što se, pojednostavljeno rečeno, iznutra uruši, i više ne može da skladišti energiju. Ipak, još uvek nedostaje dugotrajno iskustvo sa baterijama za električne automobile ove razmere, a prvi serijski modeli dostupni na tržištu trenutno su stari tek dobrih petnaestak godina.
Uzbudljiva je i Geelyijeva izjava u kojoj se navodi da će baterija sa kratkim lopaticama teško izgubiti performanse, čak i kada se obre na ekstremnoj hladnoći. Nova baterijska ćelija će, čak i na -30℃, i dalje zadržavati 90,54% kapaciteta, što znači da bi značajni gubici dometa zimi bili stvar prošlosti. Rečeno je da je uporediva vrednost za nespecifikovane baterije sa dugim lopaticama koje su trenutno dostupne na tržištu dobrih 79%.
Takođe se u pomenutoj izjavi kaže i da je brzina dopune bolja od one koja se postiže kod baterija sa dugim lopaticama, a koje se koriste za poređenje. Dok se oni mogu napuniti od 10 do 80% u roku od 26 minuta sa prosečnom brzinom punjenja od 1,61 C, punjenje baterijskog pakovanja s kratkim lopaticama traje samo 17 minuta i nudi brzinu punjenja od 2,45 C. Proizvođač navodi gustinu energije od 192 Wh po kilogramu.
AutoRepublika
(305)
Opet kineska inovacija! EU ce da pozeleni od muke! 🙂
Naslov „Geely najavio posebno trajnu i otpornu na mrazeve bateriju“ implicira da sadašnje rešenje možda ipak ima i „neke slabosti“ ?
Ma kakvi! Politicari tvrde da je baterija idealno sredstvo a oni sve znaju! Ha, ha, ha! 🙂
😊
Smiješna gustoća baterije.
„Gustina energije“ – ovo je nespretna definicija preuzeta iz stranih jezika, pravilno bi bilo „specificna energija“ koja oznacava kolicinu energije sadrzane u jedinici mase baterije. Izraz „tezina“ nije vise u zvanicnoj upotrebi. Baterije u masovnoj proizvodnji imaju specificnu energiju od oko 280 Wh/kg. Sledeci link vodi do informacije da postoje eksperimentalne baterije sa 711 Wh/kg! Informacija je objavljena u maju o.g.
https://www.golem.de/news/energiedichte-wie-ein-akku-ueber-700-wh-kg-erreicht-hat-2305-174255.html