BAW 212 postaje prvorođenče nove (pod)marke
Dugo očekivana premijera nove generacije SUV-a sa okvirom, noviteta po imenu BAW 212 je održana pre dan, dva u Narodnoj Republici Kini. Za sada je predstavljen u verziji koja podrazumeva karoseriju s petoro vrata, ali će se kasnije pojaviti u izvođenju i s troja vrata, a videćemo i kamionet.
Klasični model sa karoserijom na šasiji, BAW 212 (u prošlosti poznat i kao Beijing BJ212), koji se, doduše s kratkim prekidima, proizvodi od 1965. godine i još se neće povući, smatra se kineskom legendom i pretkom svih lokalnih SUV-ova. Raniji primeri (na primer, Changjiang 46) bili su klonovi američkog Jeepa CJ-a. Naprotiv, BAW 212 je napravljen s jednim okom razvojnog tima skrajnutim ka sovjetskom GAZ-69-u, ali se vozilo generalno može smatrati originalnim plodom kineskog razvoja.
Sa spoljne strane gledan, BAW 212 je sličan UAZ-469-u, ali je UAZ-469 ušao u proizvodnju tek 1972. godine, tako da su „Kinezi“ u izvesnom smislu predvideli dizajn ruskog klasičnog UAZ-a, sada poznatog kao Hunter. Na slikama dole je prikazan Hunter prethodnog naraštaja.
Iz kompanije BAW (Beijing Automobile Works) je izrastao savremeni kineski proizvođač automobila u državnom vlasništvu, kompanija BAIC, ali danas BAW i BAIC povezuje samo istorija. 2001. BAIC je izdvojio BAW u zasebnu kompaniju, a onda ga je 2020. godine prodao privatnom investicionom holdingu po imenu Qingdao Fulu Investment Holding Group, a koji ga je 2023. godine prodao diversifikovanoj industrijskoj grupi nazvanoj Shandong Weiqiao Pioneering Group.
Potpuno novi BAW 212 je najavljen još 2021. godine, ali je zbog promene vlasnika i organizacionih potresa unutar kompanije pauziran razvoj sledeće generacije BAW-a 212-a, a mašina koja je danas predstavljena nema ništa zajedničko sa neuspelim projektom za modelne 2020-2021. godine.
Pravi novi BAW 212 koji je upravo predstavljen jeste primetno veći od onoga što je ranije prikazano na slikama. Ukupna dužina verzije sa petoro vrata je 4.705 mm, širina je 1.895 mm, visina je 1.936 mm, dok je međuosovinsko rastojanje na nivou od 2.860 mm. Klirens još nije objavljen, prilazni ugao je 40 stepeni, dok je ugao odlaska na 36 stepeni.
Novi BAW 212 zadržava stilske sličnosti sa prethodnikom (postoji čak i reflektor na levom prednjem blatobranu) i njegov osnovni raspored, ali su sve komponente konstruisane od nule, novi ram i čvrste osovine, a moderan 2,0-litarski benzinski motor je ugrađen ispod haube. Turbo jedinica razvija 252 konjske snage i uparena je s hidromehaničkim automatskim menjačem.
Sistem pogona na sva četiri točka se takođe nije suštinski promenio. To je klasičan sklop s kruto povezanom prednjom osovinom i reduktorom u prenosnom kućištu. Režimi prenosne kutije se aktiviraju dugmadima na centralnoj konzoli, dok se pored njih nalaze tasteri za uključivanje blokade međuosovinskog diferencijala, otključavanje stabilizatora i aktiviranje raznih elektronskih pomoćnika vozaču. Ručna kočnica je elektromehanička, a taster za aktivaciju iste se nalazi levo od selektora automatskog menjača.
Još uvek nema drugih tehničkih pojedinosti, pa je tako nepoznat čak i datum početka prodaje novog BAW-a s indeksom 212, ali verujemo da će SUV na tržište stići do kraja godine. Model 212 je sada zaseban podbrend BAW-a, a pod kojim će biti ponuđeno nekoliko modela sa „ugljovodoničnim“ i hibridnim pogonima. Sledeći novi proizvodi će biti skraćena verzija SUV-a sa troja vrata koja je upravo predstavljena i pikap sa dvostrukom kabinom zasnovanom na njoj. Očigledno je da na ovaj način BAW stvara kompletan analog američke porodice Jeepa Wranglera/Gladiatora.
Kompanija BAW, kao što znamo, još uvek nije zvanično predstavljena kod nas, i novom podbrendu 212 će biti potrebno podosta vremena da se pravilno promoviše u domovini. Ali, naravno, moderan čvrsti SUV u klasičnom stilu će biti od interesa za mnoge potrošače izvan Kine, pa su izvozne ideje konstruktora izvesne a dolazak na mnoga svetska tržišta postaje samo pitanje vremenskog okvira.
AutoRepublika
(421)
Dopada mi se! Ne zato sto je lepotan, vec zato sto ostavlja ubedljiv utisak jednog pravog terenca. I ako svi pravi terenci lice jedan na drugoga, ovaj pokazuje izvesnu originalnost u liku, cak dopadljivu! Mislim na dizajn prednjeg dela. Stranice su univerzalne terenske, zadnji deo takodje. Motor od 2,0 litra je optimalno resenje, vise nije potrebno, manje od toga takodje. Dimenzije su takodje optimalne, nije glomazan a dovoljno je prostran za sve transportne zadatke. Pikap varijanta bila bi pozeljna. Klirens – zbog krutih osovina zavisi samo od statickog poluprecnika tocka – sto veci to bolje.
Dobar, jedino imam „malu“ nejasnoću: Da li je ovo radna mašina, na neki način približna tvojoj projekciji velikog radnog terenca Ili je ovo „šminkeraj“ ala Grenadier ili Wrangler, gdje liče na stare modele na koje su se ugledali, možda čak imaju iste ili bolje terenske osobine, ali ih cijena „odaje“ da josi dobro došli na terenu u radnoj ulozi .. S jedne strane ovo je kinez, pa bi mogao cijenom biti približan nekoj varijanti radnog vozila, a s druge strane, sve je više i kineza „šminkera“. Ovdje nije navedena cijena i otuda moje nedoumice, s obzirom na snagu motora, uređenje… Pročitaj više »
1. „Da li je ovo radna mašina, na neki način približna tvojoj projekciji velikog radnog terenca“
Nije, sasvim je daleko od toga da se nazove „radna masina“. Ovo je sasvim prosecan, solidan
terenski auto, za upotrebu na terenu i na putu.
2. „Ili je ovo „šminkeraj“ a la Grenadier ili Wrangler,“ – Nije ni sminkeraj, nigde nema luksuza.
Ovo je pravi terenac koji je 100% podredjen svojoj svrsi – teren. Svrstao bih ga u istu klasu
gde se nalazi Lada Niva.
Licno bih voleo da dodje na nase trziste, pod uslovom da mu zastupnik ne naduva cenu preko svake mere!
Kad pomijesas izgled prve generacije Tojotinog Lendkruzera, Dzipa, Lendrovera i Mercedesovog G vagena ispadne ovakav kinez.Dzip je bio glavna meta kopiranja,od ostalih pomalo.
Kako je moguće da nacija od 1.3 milijardi ljudi nema jednog čoveka koji može da dizajnira nešto originalno, bukvalno u svakoj industriji imaju samo bedne kopije.
Verovatno je kulturološka revolucija samlela svaki vid kreativnosti.