Citroen C3 protiv Dacije Sandero: Koji gradski automobil nudi više po sličnoj ceni?
Na neki način imavši monopol na tržištu pristupačnih svestranih gradskih automobila, Dacia Sandero dobija jakog rivala: novi Citroen C3. U narednim redovima ćemo dati pregled prednosti i mana svakog od njih.
Citroen C3 je nedavno predstavljen u četvrtoj generaciji koja je u radikalnoj suprotnosti sa svojim prethodnikom, kako u pogledu stila, tehnike tako i komercijalnog pozicioniranja. Njegova varijanta e-C3 je podigla prašinu postajući najjeftiniji električni automobil na francuskom tržištu zahvaljujući ekološkom bonusu (čitaj: subvenciji). Ali i novi termički C3 takođe ima čime da se ponosi. U segmentu svestranih gradskih automobila „niske“ cene, njegova misija je da razbije hegemoniju Dacije Sandera. Sad je samo pitanje da li to može…
Po ceni od 11.990 evra na početnom nivou, Dacia Sandero je najjeftiniji automobil na tržištu galske republike. To je postignuto zahvaljujući siromašnoj opremi. Njegova verzija Essential nema centralni ekran, zamenjen je podrškom koja omogućava da se pametni telefon koristi kao interfejs za skromni multimedijalni sistem vozila. Klima uređaja nema, a podizači zadnjih stakala su ručni.
Citroen C3, u svojoj pristupnoj konfiguraciji You, takođe je među nekolicinom automobila dostupnih za manje od 15.000 evra, ali ne mnogo ispod pošto košta 14.990 evra. Takođe „pati“ i zbog veće ekološke kazne (malus), koja iznosi 230 evra u poređenju sa 100 evra za Sandero. Uprkos ukupnim dodatnim troškovima koji stoga iznose 3.130 evra, nudi sličan nivo opreme i preuzima ideju pametnog telefona kao ekrana.
Francuski automobil ima pravo na automatsku klimu, ali ne i na podeljivo zadnje sedište, za razliku od rumunskog modela. Njegov prtljažnik je 18 litara manji, sa najavljenih 310 litara. Ovo se može objasniti njegovom kraćom dužinom od 7 cm, pošto se novajlija prostire na samo 4,02 m.
Da bi opravdao razliku u ceni, osnovni C3 mora da ima superiornije performanse. Dok Dacia mora da se zadovolji sa atmosferskim motorom 1.0 od 65 KS u svojoj pristupnoj verziji, Citroen može računati na turbo jedinicu 1.2 od 100 KS. Za jači Sandero je potrebno odlučiti se za benzinski/TNG motor Eco-G 100, koji košta 14.250 evra u Essentialu i pošteđen je malusa, stoga je još uvek jeftiniji od svog konkurenta.
Međutim, sa klirensom od 20 cm, C3 ima izdignut izgled kojem više priliči da se poredi sa Sanderom Stepwayem, čija cena kreće od 15.200 evra u verziji TCe 90 Essential uz malus od 210 evra.
Svaki od ova dva automobila koristi modularnu platformu koja se deli sa drugim modelima njegove matične kompanije. Međutim, Dacia i Citroen su postupali sa dva dijametralno suprotna pristupa. Sandero III koristi arhitekturu CMF-B aktuelnog Renaulta Clija sa nekim modifikacijama koje imaju za cilj smanjenje troškova proizvodnje. Nasuprot tome, C3 IV koristi tehničku osnovu Smart Car u poboljšanoj verziji za evropsko tržište, posebno u pogledu bezbednosti.
S obzirom na stupanje na snagu uredbe GSR 2 u julu ove godine, ova dva rivala su standardno opremljena brojnim pomagalima u vožnji, kao što su tempomat sa prepoznavanjem znakova, pomoć pri zadržavanju trake, parking senzori, autonomni sistem za kočenje u slučaju nužde, kao i detektor zamora.
Drugi nivo opreme Sandera, nazvan Expression, omogućava mu da dobije centralni ekran osetljiv na dodir, ručni klima uređaj i električne zadnje prozore. Ali upravo su njegovi superiorni završni nivoi pod nazivom Journey and Extreme dostojni „borbe“ sa opremljenijim C3 Max, posebno uključujući podeljeno sedište na zadnjoj klupi.
Zajednički su automatski klima uređaj, centralni ekran osetljiv na dodir (8” kod Sandera, 10,25” kod C3), kamera za vožnju unazad, pa čak i aluminijumske felne. U ovom slučaju je potrebno minimum 19.200 evra za C3 Max PureTech 100, a 16 hiljada evra za Sandero Journey TCe 90 ili 17.500 evra za Sandero Stepvay Extreme TCe 90. Na ovom nivou asortimana, ševronov gradski automobil nudi više. Uključuje, između ostalog, navigacioni sistem, indukcioni punjač za pametne telefone ili audio sistem sa šest naspram četiri zvučnika.
Sandero Stepway ima „ekskluzivnost“ završnog nivoa Extreme+ koji, za minimum 18.750 evra u Eco-G 100, popunjava neke od ovih praznina u opremi. Opremljen je GPS-om, ali i prednjim parking senzorom kojeg je rival lišen. S druge strane, nema indukcioni punjač.
Određene verzije Citroena C3 i Dacije Sandera ili Sandera Stepwaya se stoga suočavaju licem u lice sa veoma sličnim odnosom cene i performansi. Rumun je jeftiniji u osnovnoj verziji, a Francuz bolje opremljen u vrhu ponude.
Međutim, vozilo Renault grupe moglo bi da zadrži svoju dominaciju zahvaljujući raznovrsnijoj ponudi koja uključuje dva tipa karoserije, četiri nivoa opreme i pet termičkih pogonskih agregata (četiri po karoseriji), dok benzinac C3 može da računa samo na jednu karoseriju, dva završna nivoa i jedan motor. Pored toga, za razliku od C3, Sandero ima katalog opcija koje omogućavaju, na primer, dodavanje multimedijalnog sistema sa ekranom osetljivim na dodir ili prednjeg parking senzora na osnovni završni nivo.
Raznolikost u korist Sandera je naglašena na mehaničkoj strani dostupnošću automatskog menjača (CVT) i alternativnog goriva (TNG), koje Citroen ne nudi. Dok se čeka mikrohibridni C3 sa menjačem sa duplom spojnicom, Citroen se oslanja na električni e-C3. Prostraniji i efikasniji, takođe je jeftiniji od Springa iz Dacije (zahvaljujući bonusu), koja trenutno nema električnu ponudu u segmentu B. Prema informacijama, to će se promeniti 2028. godine dolaskom sledeće generacije Sandera, koja će ponuditi izbor između termičkog i električnog motora.
Za kraj bismo dodali i to da će nova Fiatova Panda biti model-blizanac C3, stoga bi trebalo da dobar deo iznad napisanog važi i za nju. Panda bi trebalo za oko mesec dana da bude predstavljena „urbi et orbi“.
AutoRepublika
(7830)
a u kini limuzine od 4,9m po toj ceni
U Solunu somun za dinar. A do Soluna sto somuna.
Dobra stara poslovica. Na mestu.
Neko će da se žali u smislu “ na šta spade Citroen, proizvođač avangarde, da se bori sa Dačijom…“, ali se zaboravlja da je Citroen napravio veliki uspjeh upravo sa jeftinim i praktičnim Spačekom, tako da strategija nižeg cjenovnig pozicioniranja u vrijeme krize uopšte nije loša. Na kraju krajeva, Dačija je to i dokazala. I ne, ne mora biti najjeftiniji na tržištu, dovoljno je biti prihvatljivo jeftin i simpatičan i koristan… Mnogo ljudi ima koji ne komentsrišu na auto portalima ali gledaju da kupe vozilo s kojim će se „lagano voziti prema Avali, sa otvorenim prozorom, slušajući cvrkut ptica“ bez… Pročitaj više »
Zar postoje i takvi ljudi, iz poslednje rečenice ?
Meni je to prosto nezamislivo, u 2024. godini …
😊
Ne takmiči se on sa Dačijom iz socijalizma. U suštini ovde se Citroen takmiči sa nekim Renoovim modelom na kome samo piše Dačija.
Citroen ti ovde nije citro, nego najjeftiniji poplastičeni Požol, bez šlifa i logike.
A Dajčola ipak nije Redžo model, Jes da ima sličnih pa i i stih delova, ali i Ferari ima delova od Fijata stila, pa Fiat stilo nije jeftini ferari.
Znaš kako svi se mi kao mali s radošću valjamo u blatu, ali bi bilo onako čudno da se u tom istom blatu valjamo kad odrastemo. Citroen je u „pelenama“ stvarno bio to što ti kažeš, ali ovo što mu danas rade je takvo valjanje u blatu da to može da zanemari samo neko ko nema nikakvih istorijskih spoznaja o ovom brendu. Dakle obraćaju se mlađoj publici, a da ih je ozbiljna prokužila i kaznila najbolja je potvrda što ne planiraju razvoj nasljednika C5X u kojeg su kao ekskluzivu strapali 1.2 trocilindraski mlin za kafu… Što se mene tiče lijepo… Pročitaj više »
Sve je to lepo, ali 3 cilndra, i svi na isti kalup, moras da gledas koji znak ima da bi znao koja je marka, nema prepoznatljivosti. Unutrasnjost bez ideje i kao da hoce da pokazu da je to jeftin auto. Malo maste i ideja nije skupo. Necu recikliranu flasu na sedistu. Somot i plis jeftiniji i dugotrajniji, i Francuzi imaju dobra iskustva sa tim materijalima, ali su izbaceni. Malo smeka i karaktera i dobijes nista skuplji auto a dopadljiv
Na našem bednom trzistu novih vozila nema Sandera osnovnog ,pa ako C3 bude malo jeftiniji proci ce mozda i bolje .
A pre korone dačija je bila 9000 evrija.
Sad nije, ali opet najjeftinija….
Odvalili cene pa sad šta nude. Na sajmu u Beogradu 2019 zadnja godina proizvodnje Grande Punta atmosferac 1.2 8600 eura. extra auto . Šta ima na dačiji da košta toliko
Pa Sandero je i jeftiniji nego tadašnji Punto, 11.990 evra, piše u tekstu. Možda bi bio i kod nas toliko da se ne proizvodi u Maroku pa ga kolje carina.
Vozim isti auto 10 godina, dužine 4110mm, sa gepekom od 360(380) litara I za sve to vreme, obarao sam naslon zadnjih sedišta 2 ili 3 puta, I to svaki put kada sam nisam imao da platim dostavu.
Jel ta deljivost zadnje klupe samo meni nije važna, naspram recimo razlike u snazi?
Meni je recimo važna jer sam više puta obarao jedan ili drugi naslon, zavisi za šta mi je trebao. Više se radi o šibicarenju, kao uštedeli smo vam pare jer nismo podelili klupu, nije nego.
koji auto, baš me interesuje MPV možda
Kia Rio hečbek.
Meni ovaj novi C3 u osnovnom paketu skroz pije vodu.
1,2 benzinac, 100 i kusur konja, Citroen…sve za 14.990eur…fer ponuda. Stojadin za narod. Kad nije hteo FIAT, onda ce Citroen.
Mislim da je pri poredjenju cena dva automobila apsolutno nužno adekvatno vrednovati i razliku motorizacija i razliku opreme. Pri čemu, pojedinačno posmatrano, najveći udeo u vrednosti svakog automobila ima njegov motor.
Tako da će nekada 10.000 evra da REALNO bude skuplje od 12.000 ili 14.000 evra.
Kad sam ja sebe pričao da će Citrro postati konkurencija Dajčoli…..
Ali, ta Dajčola je pretekla Citroa. Žalosno