Donedavno prosto nepojmljive stvari se događaju u današnjoj svetskoj privredi. Kinezi su „do juče“ negovali pravni okvir koji je podrazumevao uslovljenost pristupu najvećem svetskom tržištu automobila osnivanjem zajedničkih poduhvata s lokalnim preduzećima, međutim, danas su stvari drugačije. Proizvođačima iz Kine prilaze etablirane kolege iz ostalih delova sveta, kako bi im Azijati odobrili pristup sopstvenim tehnološkim rešenjima. Evo vest koja otkriva da Chery pregovara o prodaji najnovije verzije platforme, i to ni manje – ni više, nego vrhunskom evropskom proizvođaču.
Kako rekosmo, proizvođači iz celog sveta, već tridesetak godina žele da se etabliraju u Kini, kako bi iskoristili prednosti ovog ogromnog tržišta. Preduslov je bilo udruživanje s lokalnom markom, u zajedničkom preduzeću u kome stranac nije mogao da poseduje više od 50%. Ovaj princip već nekoliko godina više nije na snazi, ali su Kinezi postali suštinski važni u svetu iz drugih razloga. Evropljani sada kucaju na njihova vrata zbog tehničke kompetencije Kineza, pa tako pisasmo o saradnji Volkswagena i Xpenga, Audija i SAIC-a, Stellantisa i LeapMotora…
Retko smatran najnaprednijim proizvođačem, Chery je prošle godine predstavio arhitekturu E0X, a koja se koristi za modele po imenu Exeed Sterra ES iz kategorije sedana i Sterra ET koji dolazi s povišenim odstojanjem od tla. Ovde je reč o dva modela koja će stići u Evropu tokom narednih meseci, pod brendom Exlantix. Ova platforma se odlikuje visokim tehnološkim nivoom savršenosti, pa integriše aluminijumsko vešanje sa dvostrukim poprečnim ramenima i s dvostrukim balans štanglama napred, multilinkom pozadi, vazdušnim vešanjem, s četiri upravljiva točka, baterijom koja radi na naponu od 800 volti i integrisana šasiju, centralizovanom elektronskom arhitekturom, i elektronskim pomagalima za vožnju na nivou autonomije 2+. Zvuči prilično impresivno, zar ne?
Ta i takva platforma je očigledno interesantna evropskom proizvođaču, za kojeg kineski mediji tvrde da pripada premijum segmentu. Ne bi trebalo puno da se podsetimo da je Audi već u braku sa SAIC-om, BMW s Greatwallom i Brillianceom, Mercedes s firmama po imenu BYD, Geely i BAIC, dok je Volvo venčan Geelyijem. Dakle, jedini „usamljenik“ ovde je Jaguar Land Rover. Pride, britanska grupacija koja je ironično sreću pronašla unutar indijske grupacije nazvane Tata, u vezi je s markom Chery, kada se priča o proizvodnji u Kini…
Prema navodima kineskog medija po imenu 36kr, prvi model Jaguara baziran na platformi Cherija E0X-u, bi mogao biti predstavljen već ove godine. To može biti limuzina ili SUV, blisko povezan s modelom po imenu Sterra ES/ET. Taj model bi bio namenjen samo kineskom tržištu gde proizvođač mora da održava minimalan nivo aktivnosti dok mu je prodaja naglo pala poslednjih godina u nedostatku novih proizvoda. JLR je prošle godine prodao nešto više od 100 hiljada automobila u Kini, od čega je polovina uvezena u tu zemlju.
AutoRepublika
(356)
Dobro ok kinezi su dobili tu tehnologiju da ne kažem od koga pa da ne širim teoriju zavere i sve je to ok ali drago mi je da kinezi masovno otvaraju termo elektrarne na ugalj !! I to podržavam
Pozdrav
Sagorevaće ugalj, neko vreme jer ga imaju, jeftin je, a kada shvate da im raste nivo zagađenja, onda će menjati energent. Tako to ide
Vec pre nekoliko godina sklopljen je sporazum sa Rusijom o gradnji gasovoda i naftovoda iz Sibira do Kine. Kada to bude gotovo ugalj ce izaci iz upotrebe.
…a Rusi ce jesti stapicima.Za jedno pola veka .
Kinezi su svesni da im je potrebna ogromna kolicina elektricne energije, i to jeftine, da bi odrzali zivot i industriju u konkurentnom stanju. Zato grade termocentrale na sva moguca goriva, nuklearke ali i vetrenjace i hidrocentrale. Kina je zemlja koja najvise (procentualno i absolutno!) ulaze u ekologiju! Tupave Svabe rade suprotno: prvo ugase nuklearke i ako ne zagadjuju okolinu, zatim na sve moguce nacine usporavaju gradnju vetrenjaca jer vizuelno zagadjuju i ubijaju ptice, sprecavaju gradnju hidroelektrana da ribama ne bi ometali zivot, odrzavaju svoje elektrane na ugalj i zbog toga brisu sa lica zemlje citava sela da bi dosli do… Pročitaj više »
To što si napisao veze vezom 😂
Drugo radi se o de-industriliazacije evrope, čuče se, i neću da previše polemišem ovde i najbitnije, misliš da kinezi izmislili svu tehnologiju?!? 😂😂 Zavera sam mislio odAkle kinezima tehnologija,!!! Bela rasa je u pitanju, pozdrav
Ajde da povezemo veze. 🙂
Kinezi su prvo uvozili tehnologiju, kopirali je a sada grade svoju.
Proces ucenja je isti kao kod djaka: prvo naucis da pises, pa da racunas a zatim ides sve dalje u nauku. Onoga dana kada diplomiras, postajes samostalan strucnjak koji moze da kreira nove stvari.
Da li je i ovo „veze vezom“?
Deindustrijalizacija Evrope? Evropski politicari se upravo bore protiv premestanja radnih mesta izvan EU!
Tomislav Ma nema šanse da ja gubim vreme ovde i objašnjavam samo vi uživajte pozdrav 😂
P.s. kinezi najviše vole plug-in hibride
Matija Evropa se „bori“ protiv premestanja več 10 godina ali znas dobro kako politicari funkcionišu briga jih što narod neče imati posla ali dobro tema je duboka i smara to sve i kraj krajeva svako ima svoje mišljenje
Poz
Izvini, hajd kazi, koju tehnologiju i od koga, cissto da znamo. 🙂
Land Rover Jaguar pripada indijskoj korporaciji Tata a u Indiji su vec prisutni kineski proizvodjaci baterija i svega ostalog. Sporazum JLR – Chery je vrlo logican, bilo je vec informacija da ce e-vozila JLRa biti proizvedena u Indiji. Sta ce biti sa radnicima u GB, videcemo.