1. Home
  2. Hedonizam & Adrenalin
  3. AR pijaca klasika: Kada je Lotus vratio Chevrolet Corvette na puteve stare slave
AR pijaca klasika: Kada je Lotus vratio Chevrolet Corvette na puteve stare slave

AR pijaca klasika: Kada je Lotus vratio Chevrolet Corvette na puteve stare slave

112
2
Podelite sa prijateljima:

Četvrta generacija modela Chevrolet Corvette, koja se proizvodila od 1984. do 1996. godine, danas nije preterano vredna i cenjena među kolekcionarima, ali istoričari će reći da je možda najbitnija u sedam decenija postojanja omiljenog američkog sportskog automobila.

Daleko od toga da je imao onaj prelepi stil prethodnika, pa ni njihovu snagu, ali nakon dugo godina provedenih u gledanju leđa konkurencije, Chevrolet je konačno izradio sportistu sa modernom novom šasijom, dizajnom i najbitnije od svega – sa odličnim performansama.

Rani modeli ove generacije su se mogli pohvaliti sa svega 205 konjskih snaga, a kako je vreme prolazilo tako su i rasle brojke ovog 5,7-litarskog motora. Prvo na 230, pa na 245 „grla“, a onda je 1990. godine svetlost dana ugledalo izdanje nazvano ZR-1 sa čak 375 „konja“ (1993. godine će opet uslediti prirast moći na 405 konjskih snaga). Ipak, ZR-1 nije bio baš „čistokrvni“ Jenki, kao što bi Chevrolet voleo da mušterije pomisle…

Naime, General Motors je kupio Lotus 1986. godine, a zatim mu predao Corvette i zatražio da napravi „najbrži sportski automobil na svetu“. Britanski inženjeri su vredno radili godinama i čak kupili, rastavili i proučili legendarni Porsche 959 tokom spomenutog perioda. Krajnji rezultat je bio 375 „konja“ iz atmosferskog 5,7-litarskog motora sa osam cilindara ili 130 „grla“ više nego Corvette sa tada najmoćnijim agregatom.

Magazin Road & Track je prvi imao priliku da ga testira i zabeležio je ubrzanje iz mirovanja do 100 km/h za 4,4 sekunde uz maksimalnu brzinu od 290 km/h. Lotus nije modifikovao samo motor već i šestostepeni manuelni menjač, ogibljenje i kočnice, dok su Amerikanci dodali određene dizajnerske izmene po pitanju branika i felni i „nabili enterijer fensi opremom“. Spomenućemo da ZR-1 još uvek čuva jedan rekord, onaj kada je tokom 24 sata vožen čak 6.793 kilometara pri brzini od 282 km/h.

Početna cena je iznosila 58.995 američkih dolara ili oko 124.460 „zelembaća“ u današnjoj vrednosti novca, a u narednih šest godina fabriku će napustiti 6.939 jedinica. Pomalo ironično, ugradnju američkog motora tjuniranog od strane Britanaca je radila firma Mercury Marine, koja je inače poznata po nekim od najboljih agregata za brodove i trkačke čamce na svetu.

Primerak iz današnje priče je iz 1990. godine i trenutno se nalazi u gradu Nejpervil unutar američke savezne države Ilinois. Prešao je tek 11.200 kilometara i prethodno je bio registrovan u saveznim državama Mičigen i Ohajo. Svaki od prethodnih vlasnika je koristio ovaj ZR-1 kao vozilo za vikend, što je ujedno razlog zašto je prešao tako malo kilometara.

Ova specijalna konfiguracija je takođe bila bogato opremljena direktno iz fabrike da se opravda više nego ogromna cena, a vozilo iz oglasa je u originalnom stanju sa izuzetkom potrošnih materijala. ZR-1 se smatrao ne samo najbržom Corvettom posle skoro tri decenije već i najluksuznijem izdanju.

Aukcija je donela devetnaest ponuda, a najviša je iznosila 36.750 dolara.

Zoran Tomasović

(112)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

2 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Bungi

Vanvremenski dizajn neprolazne ljepote.Čest gost uvodnih scena holivudskih filmova.

Yankee

Uvek sam vise voleo uvuceno dupe ranih godina C4 nego kod kasnijeg isvezenja kada su vise izbacili dupe.

comment image