Proizvođač automobila koncern Stellantis je potpisao preliminarni ugovor o nabavci baterijskih ćelija i modula za proizvodnju električnih automobila u Evropi, s kineskim divom u oblasti razvoja baterija, preduzećem CATL. U zajedničkoj izjavi za štampu, obe kompanije su napisale da razmatraju i zajedničko ulaganje u podhvat koji uključuje privredno društvo s ciljem podrške elektrifikaciji. Svaka strana bi držala polovinu kapitala novog entiteta.
CATL će podržati Stellantis plasmanom baterija tipa litijum-gvožđe-fosfat (LFP), s tim da finansijske pojedinosti ugovora nisu obelodanjene od strane potpisnika. Stellantis je francusko-italijansko-američki konglomerat koji, između ostalih, kontroliše i marke Fiat, Peugeot, Alfa Romeo i Jeep.
Baterije sorte LFP će omogućiti Stellantisu da ponudi veoma kvalitetne, trajne i priuštive električne automobile, krosovere, mala i vozila s povišenom pozicijom sedenja srednje veličine, naveli su predstavnici obe strane. Preliminarni ugovor naglašava važnost dugoročne saradnje dve potpisnice, uključujući i „otkrivanje prilika za daljim jačanjem lanca vrednosti baterijskih ćelija“.
Predsednik CATL-a, koji je u isto vreme i izvršni direktor kompanije je izjavio da „veruje da će ovaj ortakluk biti kritično važan korak za obe firme u kontekstu želje za uspostavljanje ugljenične neutralnosti“. S druge strane, nije tih bio ni šef Stellantisa, pa je tako i Karlos Tavares naveo da je potpisivanje momeoranduma o razumevenju u pogledu baterija LFP „još jedna komponenta dugoročne stragije Stellantisa kojom se želi da zaštiti sloboda koju mobilnost donosi predstavnicima srednje klase“. Cinično dodajemo da nije pominjao nedavno iznete inicijative da se „Kinezima vežu ruke na tlu Evrope“ kroz sistem postavljanja trgovinskih prepreka.
S obzirom na potrebu da u Evropi obezbedi baterije za svoje električne automobile, automobilska kompanija Stellantis gradi tri fabrike poznate kao gigafabrike, i to u Francuskoj, Nemačkoj i Italiji. To čini preko zajedničkog poduhvata nazvanog ACC, a koji je oformljen s nemačkim proizvođačem automobila Mercedesom i francuskim energetskim koncernom po imenu TotalEnergies. Drugi akteri na evropskom tržištu bi takođe mogli da slede strategiju, preneo je Reuters.
AutoRepublika
(149)