Predstavljen luksuzni kombi Volvo EM90
Još devedestih godina prošlog veka se šuškalo o tome kako će marka Volvo lansirati minivan, ali kompanija se nije usudila da načini taj korak, tada… Međutim, evo ih sada na sceni s kombijem!
To što vidimo Volvoov minivan je najviše zasluga kupaca u Kini gde su veliki i dobro opremljeni jednozapreminski modeli veoma traženi. Vole ih poslovni ljudi i uzimaju ih samostalno ili da bi bili deo flote vozila. Na primer, Buick je tokom proteklih godina u Kini isporučivao od 150 do 170 hiljada jednica modela GL8. Isto tržište je zaslužno i za Lexusov iskorak na ovu teritoriju. Japanci su prvi put u istoriji plasirali kombi, dok su pod novim lokalnim brendovima u protekle tri godine prezentovani brojni jednozapreminski četvorotočkaši. Evo sada i Volvoa na zabavi.
Međutim, najsvežiji Volvo EM90 nije originalnog švedskog stila. Naprotiv, pred nama je modifikovan model po imenu Zeekr 009. Taj model je pre godinu dana predstavio holding Geely i on je utemeljen na modularnoj platformi SEA, pa se već prodaje na kineskom tržištu.
Volvo EM90 poseduje istu školjku i slično međuosovinsko rastojanje od 3.205 milimetara, a razlikuje se od Zeekra samo po stilu prednjice i zadnjice. Farovi promovišu stil Torovog čekića, dok su uspravna stop svetla zaštitni znak game skandinavske marke. To skoro da nije imalo nikakvog efekta na gabarite vozila, odnosno na razlike u odnosu na adut bratskog brenda. Novajlija je dugačak 5.206 milimetara, širok je 2.024 mm, visok 1.859 mm. Svi otvori vrata su identični, dok se isto može reći i za geometriju staklene sekcije na krovu. Koeficijent otpora vazduha je takođe isti kao kod Zeekra i iznosi 0,27.
Stil noviteta je takođe učinjen različitim u odnosu na Zeekrov adut. Tako Volvo EM90 poseduje originalni frontalni greben, obruč upravljača i dekorativne detalje, dok je instrumentacioni ekran ostao bez natrkivke. Ipak, opšta arhitektura i postavka različitih elemenata je nasleđena od donora. Grafika multimedijalnog sistema s ekranom koji po dijagonali meri 15,4 cola, je revidirana uzimajući u obzir korporativni stil skandinavskog diva.
Kabina takođe poseduje tri reda za sedenje, baš kao Zeekr, pa je isto i kod oba modela drugi i treći red osmišljen na način da ugosti po dve osobe. U drugom redu su dostupna sedišta s električnim podešavanjem, grejanjem, ventilacijom i rasklopivim stočićima. Ugrađeni su i senzori koji omogućavaju upravljanje uređajem za klimatizaciju i električnim kliznim vratima, ali su konstruisana drugačije nego kod bratskog modela.
Ono što je zajedničko kineskom duetu (s tim da je jedan prerušen u švedski), to je ekran od 15,6 inča koji se sklapa u plafon vozila. Dostupan je i muzički sistem prestižne marke Bowers & Wilkins koji uključuje koktel od 21 zvučnika. Zapremina prtljažnika iznosi 342 litra (iza trećeg reda sedišta), ali narasta do 1.826 litara kada se sklope drugi i treći red.
Novajlija, baš kao i Zeekr 009, poseduje sistem vazdušnog ogibljenja, adaptivni tempomat i rudimentarni sistem autopilota. Ključna razlika između dve mašine se ogleda u električnom ožičenju i pogonskom sklopu. Ako je Zeekr 009 u ponudi s duetom motora i integralnim pogonom (544 konjske snage i 686 Nm) kao i s dve trakcione baterije (116 ili 140 kWh), onda Volvo EM90 pruža samo zadnji pogon i jedan agregat s 272 „konjića“ i 343 Nm. Bazična baterija pruža kapacitet od 116 kWh.
Uzgred, Volvo je započeo s prelaskom na zadnji pogon pre oko jedne godine. Pričamo samo o adutima Skandinavaca iz segmenta baterijskih automobila.
Jasno je kakva se vozna dinamika i performanse mogu očekivati. Šveđanin do stotke dobacuje za 8,3 sekunde, dok je Zeekrovom adutu za istu radnju potrebno 4,5 sekundi. Svi moderni četvorotočkaši Volvoa imaju ograničenu brzinu kretanja na 180 km/h, pa ni ovaj nije izuzetak.
Navedeno je da minivan neto mase 2.763 kilograma može putovati bez potrebe za dopunom baterija do 738 kilometara, ali prema uzansama opisanim u kineskom protokolu CLTC-u, iako Zeekr 009 s integralnim pogonom i golemom baterijom kapaciteta 140 kWh dobaci i do 822 km, mereno na isti način.
Kada se zna sve ovo što pobrojasmo, nekako bi logično bilo očekivati da Volvo EM90 bude pristupačniji od Zeekra, ali Geely tako ne misli i traži ozbiljno više para za etabliranu evropsku marku. Ako Zeekr 009 u Kini košta između 68 i 81 hiljade američkih dolara, onda se spremite da prihvatite cenu ovog Volvoa.
Ona je čak 112 hiljada zelembaća. Heej!
Oba modela će se sklapati na proizvodnoj liniji fabrike pod kontrolom holdinga Geely. Naravno, u Kini, dok će to tržište i biti glavno za model EM90. Izvoz jeste planiran, ali ne dalje od jugoistočne Azije.
AutoRepublika
(555)