33 godine, 5 iteracija i 16 miliona prodatih jedinica. Svidelo se to nekome ili ne, bilo da je ljubitelj francuskog gradskog automobila ili ne, Renault Clio je poslednje 33 godine jedan od najbitnijih modela francuske kompanije. A najbolji način da se izmeri u kojoj meri jednostavan popularni automobil može biti u „sukobu“ sa svetom oko sebe jeste da se ispitaju reklame namenjene prodaji.
Saga koja je počela od lansiranja 1990. godine. Automobil je bio dobro prihvaćen od strane štampe (koja mu je dodelila trofej za automobil godine 1991. godine), ali i od strane javnosti koja nije žalila zbog „petice“ koju je nasledio. Dakle, veliko lansiranje, veliki budžet za marketing.
Jedan od primera su Transformersi (nije još bilo filmova u to vreme) – igračke koje omogućavaju da se automobil preobrazi u robota. Clio će učiniti isto u svom prvom reklamnom videu. Stvar je očigledno veoma skupa, ali je u svrhu izazivanja čuđenja, jer se niko ne poistovećuje sa gradskom „devojkom“ koja se pretvara u potkovicu ili crvenog džina. Što se tiče njegovog slogana „auto koji oživljava“, on neće ući u istoriju oglašavanja.
S druge strane, ako postoji jedna fraza koja će ostaviti traga tokom devedesetih, to je ono čuveno „ona ima sve odlično“ iz reklama. Zanimljiv je reklamni video gde bogati emir zaveštava svoje bogatstvo i svoje naftne bušotine svom sinu. Ali, on objašnjava svom nasledniku da će morati da se odrekne svog Clija, čak i ako je na njemu „sve sjajno“. “Nije dovoljno skupo moj sine”. Taj izraz će brzo preći u svakodnevni jezik i koji će obilaziti bistroe, škole i kancelarije.
Još jedan video iz tih godina gde nije bilo granica u osmišljavanju reklama, čija je glavna poruka „ako nemaš novi Clio, vozi bicikl“, u stilu navodne rečenice koju je rekla kraljica Marija Antoaneta. Ovako je „Reno“ pozdravio ulazak Kine u svet kapitalizma kada jedan od ovih novih biznismena iz te zemlje objašnjava jednom od svojih kolega da je ne ponuditi sebi mali francuski automobil kao da se zadovoljite biciklom.
Osamdesete i devedesete su godine kada je oglašavanje bilo u modi. Postojale su emisije koje su se bavile reklamama. Na primer, svake nedelje, Culture Pub na M6 obilazi reklamni svet. Bavili su se posebno stranim spotovima i među njima je video za ograničenu seriju Clio MTV, očigledno emitovanog na muzičkom kanalu.
U kratkom filmu, konobar, izgubljen u neverovatnom kafiću stila Bagdad Cafe, provodi dane pevušeći nerazumljivo pesmu od kojeg se samo čuje radoznalo „getuppa“. Njegova jektenija se oživljava čim vidi da prođe automobil. Očigledno je to Clio MTV u kojem gomila srećnih kosatih ljudi odmahuje glavama na melodiju Džejmsa Brauna (Get up, get up – Ustani, ustani). Ali kola tako brzo prolaze ispred njega da jadni dečko nema vremena da čuje ceo refren.
Onda su se vremena promenila. Sada su ljubaznost i borba protiv diskriminacije prioritet. Kao što svedoči ovaj engleski video iz 2018. godine, snimljen za 30. godišnjicu Clia. Protagonisti su dve devojke koje se druže od detinjstva i u videu ih vidimo prvo kao decu, zatim kao tinejdžere pre nego što odrastu i koje otkrivaju da su zaljubljene jedna u drugu. Očigledno, francuski automobil će ih pratiti kroz njihove mlade živote, kroz različite generacije, uz prateću obradu pesme Wonderwall grupe Oasis.
Iz ovih video snimaka se može reći da je Clio u svakom trenutku bio prožet duhom vremena i verujemo da će tako ostati.
AutoRepublika
(1725)
Heh, ovo da zaborave…ccc, samo što je MAX seksistički… totalno OUT za današnja vremena, NA ŽALOST
https://www.youtube.com/watch?v=culFdvYiy70
Prelep je Clio zadnji restyle bas
Uprvo su pre neki dan predstavili Mitsubishi Colt,tacnije Renault Clio,sve je isto samo doslo je male izmene oko prednjeg dela i naravno nalepljen je znak Mitsubishi,oko motora sve je ostalo isto kao kod Clia,i Mitsubishi u italiji stoji 500€ jeftiniji i naravno paket opreme kod Japanca je drugaciji nego kod Francuza,japanac ne bi bio japanac ako ne ponudi auto sa maltene full opremu,cudna sarandnja izmedju Mitsu i Renault.