Model Golf je jedan od Volkswagenovih najpoznatijih aduta, tako da će slavno ime nastaviti da živi i u sledećoj generaciji. Nakon što osmo izdanje volfzburškog hečbeka dođe do kraja životnog ciklusa, biće zamenjeno potpuno električnim modelom devete generacije. To će biti prvi automobil marke Volkswagen baziran na platformi SSP. Navedenu istinu je prvi preneo najstariji automobilski medij na svetu, britanski Autocar, pozivajući se na izvore u automobilskoj kompaniji.
Prema onome što piše Autocar proizilazi da dolazak potpuno električnog Golfa podrazumeva strateško unapređenje trenutno aktuelnog modela osme iteracije Golfa, kao hečbeka koji je će biti najžešće promovisan s hibridnim pogonskim sklopom. Konstruktor je planirao da sadašnja generacija zadržati svoju popularnost još tri do četiri godine i ispuniti strože propise definisane u normativu Euro 7, kojim se reguliše nivo dozvoljene emisije štetnih gasova. Euro 7 bi okvirno trebalo da stupi na snagu tokom jula 2025. godine.
Šef Volkswagena Tomas Šefer je u razgovoru s novinarima pomenute redakcije potvrdio da će Golf do sledeće generacije biti prodavan kao konvencionalni model, dok će u narednoj, kao potpuno električni automobil, zauzeti mesto u portfoliju brenda iznad nadolazećeg modela po imenu ID.2. To bi trebalo da se dogodi 2028. godine, naravno ako planovi nemačkog koncerna budu sprovedeni s uspehom.
Hečbek Golf će biti prvi Volkswagen koji će se oslanjati na novu arhitekturu nemačke grupe. Ta platforma nosi indeks SSP, i njena implementacija obećava veliku promenu u pogledu performansi i korisnosti u poređenju sa MEB arhitekturom MEB, a koju VW koristi za električne automobile iz aktuelne palete modela marke iz segmenta BEV.
Zahvaljujući novom tipu baterija i arhitekturi koja je zamišljena da funkcioniše na naponu od 800V, automobili iz Volfzburga će moći biti dopunjavani u raspon sitosti baterijskog pakovanja od 10 do 80% za samo dvanaest minuta. Arhitektura SSP je takođe konstruisana imajući na umu potrebu implementacije autonomne vožnje i ostalih pratećih karakteristika.
AutoRepublika
(2326)
Kako se povećavaju preformanse na EV? Previkluješ mu motor.
Električni motor kratkoročno se vrlo lako poveća snaga… guraš mu više ampera (jača baterija i kontroler). Ali tada se pojavljuje veće grijanje pa moraš dograditi hlađenje.
Ako hoćeš trajnu snagu onda treba razmisliti o većem naponu, tada trebaš imati bolju izolaciju na žici. Suštin aje igra između napona (zahtijeva bolju izolaciju) i ampera zahtijeva deblju žicu i bolje hlađenje.
Naravno, ovo su osnove, a između toga je protkana nauka…
Jeste da je komentar tu čisto da se podsmeva sveća sijalici ali ima ljudi koji bi mogli pročitati i po koju pametnu. Pa valja za njih napisati par redova. Tehnologija upravljanja performansam EV je različita od brenda do brenda a najzastupljenija je kombinacija primene frekventne i amplitudne modulacije. Čime se postiže kontrolisan i konstanantan obrtni moment u različitim brzinama i opterećenjima. Zašto EV rade na visokom naponu? Zato što je kw = volt x amper. Pa da ne bi imalo potrebe za debelim kablovima koristi se 800V kao u naslovnom tekstu. Ima tu i drugih metoda kao što je vektorska… Pročitaj više »
Ako ga prave kao industrijski motor, onda je tako (upravo radim taj posao, prodaja frekventnh regulatora i motora u industriji). Jedina opasnost je da ga prave što lakšim a što jačim (na to se pale mase) a onda i komplikovanim za zamjenu, ležajeva na primjer, onda dolazimo do programiranog otkaza. Ali to već nije osobina „nečega na struju“ već “ nečega u automobilu“ 😉
Kako ce da se samozapaljuju ovi sto se pune za desetak minuta…
Tal električni auto ima toliko smisla za neke upotrebe a toliko ga prave kontra sve logike, kao da namjerno žele da ga upropaste…
Ala će biti poželjan…