Yangwang U8 ulazi na tržiše s višom cenom od Mercedesa i BMW-a
BYD je lansirao brend s najviše prestiža i s najskupljim vozilima u paleti, što je učinjeno još početkom ove godine. U tom trentku je prikazan i premijerni model te marke, a u pitanju je veliki SUV s konstrukcijom koja krasi iskonska vozila namenjena terenskoj vožnji. Ime mu je Yangwang U8. U kasnijem delu ove godine je vozilo prikazivano na različitim izložbama, ali tek sada je u celosti obnarodovano i pred njim je upliv na tržište. Za sada samo lokalno…
U skladu s običajem je prikazana najpre najprestižnija verzija a za nju se traži 1,98 miliona kineskih juana što je povisokih 153 hiljada američkih dolara. Ujedno, to je najskuplji kineski automobil, a ovome po kriterijumu cene, mogu da se približe neki modeli marke Hongqi.
Yangwang U8 je u smislu gabarita uporediv s prestižnim modelima nazvanim Range Rover ili Infiniti QX80. Kineski automobil je dugačak 5.319 milimetaa (uključujući i rezervni točak na stražnjici), širok je 2.050 mm a visok 1.930 mm.
Aktuelni korporativni identitet BYD-a je stvorio Nemac Volfgang Eger, koji svojevremeno radiše u Audiju, ali koji se 2016. godine preselio u kinesko društvo, pa se njemu možemo zahvaliti za prkosni izgled vozila. Model U8 poseduje točkove koji integišu felne od 22 inča, panoramski stakleni krovni otvor i lidar koji je montiran iznad prednjeg vetrobranskog stakla. Zvanično, novajlija se klasifikuje u grupu koja podrazumeva drugi nivo autonomije.
Enterijer modela U8 nije bio ilustrovan prilikom „prve premijere“, pa ga prvi put vidimo tek sada i možemo reći da ima jedinstvenih detalja. Na primer, ventilacioni otvori su ostavljeni iznad čeonog panela, dok s veliki tasteri za izbor režima vožnje doneti na obruču upravljača. U isto vreme, a nasuprot trendu, mnogo, premnogo je fizičih dugmića unutar putničke kabine.
U kabini je razasuto čak sedam ekrana. Četiri ih je na frontalnom grebenu (po 23,6 inča sa svake od strana, plus centralni od 12,8 inča, a tu je i s projektor. U drugom redu ih je tri (dva na naslonima sedišta i jedan na središnjem odmorištu za ruke.
Sve sedišta se podešavaju uz pomoć struje i presvučena su kožom tipa nappa. Integrisane su funkcije masaže i ventilacije. Opema obuhvata i muzički sistem marke Dynaudio. Vrhunski je i pruža koktel od 22 zvučnika. Ugrađen je i satelitski telefon kako bi putnici imali telefonsku vezu s najudaljenijih krajeva sveta.
SUV poseduje školjku nasađenu na okvir s nezavisnim sistemom vazdušnog oslanjanja i međuosovinski razmak od 3.050 milimetara. Dvostruka poprečna ramena su postavljena u krug, obim podešavanja visine vožnje je 150 milimetara, ali kompanija ne daje informacije o apsolutnim vrednostima.
Deklarisana je dubina gaza je do 1.000 mm u osnovnoj verziji i do čak 1.400 mm u alternativi OffRoad, a koja poseduje pojačanu zaštitu podvozja i drugačiju konfiguraciju usisnika vazduha.
Da, novi U8 spada u klasu hibrida, odnosno oslanja se na motor s unutrašnjim sagorevanjem. Ali, dvolitarski turbobenzinac služi samo kao generator, proizvođač struje i sila koju proizvede se ne sprovodi do točkova. Zato BYD i ne daje nikakve tehničke specifikacije istog. Pogonski sklop je nazvan e 4 i on je taj koji je zadužen za pogon vozila.
To je prvi kineski masovno poizvedeni sistem s četiri trakciona električna motora, iako je koncept redak, čak i u uslovima globalne automobilske industrije.
Ovo ipak nisu točkovi s integrisanim elektromotorom: agregati su ugrađeni odvojeno, a potisak se prenosi na točkove preko menjača i pogonskih vratila. Međutim, svaki motor ima individualnu kontrolnu jedinicu, što otvara najšire mogućnosti u distribuciji pogonske sile – kako na asfaltu, tako i van puta.
Na primer, Yangwang U8 može da se okrene kao što to može i borbeni tenk. A kada vozite po tvrdim podlogama, elektronika je u stanju da nadoknadi, kompenzuje gubitak pritiska u gumama kako bi se vozilo zadržala u pravoj, odnosno željenoj liniji kretnje.
Ukupna moć kvarteta električnih agregata iznosi 1.197 konjskih snaga uz 1.280 Nm obrtnog momenta. Hibridni pogonski sklop je opremljen litijum-gvožđe-fosfatnom trakcionom baterijom iz porodice Blade, i pruža kapacitet od 49,05 kWh, zahvaljujući čemu autonomija iznosi 180 kilometara, mereno poštujući standarde koji važe u Kini – CLTC.
Deklarisana autonomija iznosi više od hiljadu kilometara, čemu doprinosi i rezervoar od 75 litara benzina. U isto vreme, Yangwang U8 do „stotke“ doleće za svega 3,6 sekundi. Kasnije će biti ponuđena i čisto električna verzija i ona će nositi veliku bateriju.
Yangwang je već dobio mrežu distributera na tlu Kine, pa se u skladu s tim krenulo i s prijemom narudžbina. Početak isporuka se očekuje u prvom jesenjem mesecu, a interesantno je da će se grdosija nuditi i u Ruskoj Federaciji. Tamo će cena biti oko 160 hiljada evra.
AutoRepublika
(2348)
Kada pomislim na neka dizajnerska rešenja Lexus-a ( npr. prednji deo modela Lexus LM-a ), ovaj Kinez mi dizajnerski deluje čak i fantastično 😊
Dizajn – ako se ovaj kic dobro prodaje u Kini onda bi VW i Audi trebalo da kopiraju ovaj stil! Nekada su Kinezi u tehnici i dizajnu kopirali Evropljane – doslo je vreme da se proces okrene! VW kupuje tehnologiju u Kini a mogao bi i dizajn. Pogonski sistem sa 4 motora je zaista retkost! Do sada sam znao samo za jednu firmu – Bollinger Motors, koja je razvila terenski auto sa 4 motora. Supersportski e-automobili koriste koncept sa 3 motora – jedan napred i dva pozadi. Uzrok za samo jedan motor napred je ogranicen raspolozivi prostor izmedju prednjih tockova.… Pročitaj više »
Rimac koristi 4 motora…
Ali to je izrazito maloserijski auto…
Izrazito maloserijski…😂😂😂
Bravo, dopada mi se termin!👍
Ali zato subvencije u njegovu firmu nisu nimalo naivne 😜
To ti je „otfriljike“ kao i kod nas.Privatna firma dobija pozamašne subvencije za proizvodnju ekoloških auta koja ne zagađuju okolinu a takav auto od 1,5 miliona eura ne može da kupi ni 5% stanovnika Hrvatske.Sve se svodi na to da dotacije(subvencije) dobijaju rođačko-kumovske firme bliske aktuelnoj vlasti.Legalan način za pljačku budžetskih sredstava kao i u čitavom regionu.IMT(imal’ mene tu) mašina uveliko vozi.
Mercedes EQG does a G-Turn (Tank Turn)
https://www.youtube.com/watch?v=NwHbJ7HN1sU
Hvala! Njega sam zboravio. Pronasao sam njegovu prednju osovinu – upotrebili su kratke motore sa manje snage, tako su dobili dovoljno mesta za upravljacke tockove.
G 63 AMG V8 BI-Turbo sa 530ks sa Designo enterijerom i cenom od 200.000e je bez konkurencije i samo ev. hibrid inače full EQ vozilo niti jedan ljubitelj tog auta ne bi kupio i da se oslanja na struju iz munja ako je oblačno tamo negde u prirodi gde uživate u njegovim impozantnim SUV karakteristikama… HYBRID će opstati dugo kao ‘forma’ pogona vozila ali od EQ nema ništa za G klasu – nema sreće…
Izuzetno ruzan auto i spreda i od pozadi…ev. dopadljiv enterijer… Izuzetno bleda kopija Defendera ili G klase… Niko neće ovo čudo bez tradicije platiti 150.000+ eura…nema šanse. Od spreda bez definicije i kič, jednako kao i od pozadi sa LED svetlosnim grupama i tamo i vamo i tamo i onamo…kao da je sve u tome!? …Ne mogu da ‘pohvatam’ šta je dizajner hteo da kaže!? A mrzim one komentare tipa – WOW avangardno, neobično , moderno a sklada i lepote dizajna auta nigde. Budimo iskreni. Jednako ružan kao i novija Kia Sportage koja takođe nakon 2x prelepe generacije je napravila… Pročitaj više »
Ružan je preblaga riječ.:-) Gadan, nagrđen, grdoba, rugoba,.. to su neki pojmovi koji bi ga tačnije definisali.