Ako neko bude krenuo u Tursku na more automobilom, trebalo bi da zna da će litar dizela plaćati za 20% više nego do juče. Kao glavni razlog za povećanje poreza je navedena nužda popunjavanja budžetskih rupa. Primera radi smo naveli dizel, ali ista je situacija i s benzinom, pa je i inače strašna inflacija u Turskoj postala još goropadnija, prenosi Bloomberg.
Napetosti u prihodovnoj i rashodovnoj strani budžeta su nastale delimično usled razornih zemljotresa, ali svakako i zbog predsedničkih izbora koji su održani u maju i gde se narodu delilo i šakom i kapom. Ispostavlja se kao i uvek da vladari Erdoganovog tipa, ljude pred izbore časte novcem koji će vraćati oni sami ili pak njihova deca, pošto se često „poklanja“ tako što se država (čitaj buduća pokolenja) zaduže.
Budžetski deficit je u prvih pet meseci ove godine porastao na 264 milijardi turskih lira, to jest 10 milijardi američkih dolara, dok je tokom prošle godine deficit bio samo polovina pomenutog u prvom delu rečenice.
Dakle, gorivo će biti skuplje zato što su nameti na litar benzina uvećani sa oko 10 centi na 30 centi, dok je uvećanje kod dizela još značajnije i gde su nameti viši za tri i po puta u odnosu na nedavne. Pored povećanja nameta na gorivo, došlo je i do rasta visine stope poreza na dodatu vrednost, pa će i po tom osnovu pravna i fizička lica plaćati 2% više.
Jasno je da ove mere neće preduprediti inflaciju, naprotiv. Dok zvanični organi za statistiku navode da je visina inflacije 38%, nezavisna tela, tačnije istraživački konzoricijum Enag, navodi da je stopa inflacije u Turskoj na nivou od oko 100%. Da su ovi drugi bliži istini svedoči i to što je turska lira izgubila na vrednosti spram američkog dolara i evra, za oko 80% od 2018. godine. Uvozni artikli postaju sve skuplji u Turskoj, dodatno hraneći talas zlokobne inflacije na taj način.
AutoRepublika
(1175)
Malo sam istražio, https://www.tppd.com.tr/en/oil-prices diesel je na 33 Turske Lire (TL) što bi bilo 1.12€ što je i dalje puno jeftinije od ostatka Europe.
Kada se vec pretvorio u diktatora, Erdogan bi mogao da usmeri svoju diktaturu u nekom pozitivnom pravcu – jacanje privrede, liberalizaciju ljudskih prava i osavremenjavanje muslimanske religije koja je u Turskoj sada na nivou ranog srednjeg veka. Sveta Sofija bi morala ponovo da dobije status muzeja ne muslimanske dzamije! To bi bio znak postovanja prema religiji naroda kome je Turska oduzela zemlju i proterala ga.
„Osavremenjavanje religije“? Al si lupio Matija svaka čast…
Što se tiče Aya Sofije, mada je ista plaćena u novcu slažem se da ne treba da bude džamija i da se jedna kultura kiti vrhunskim proizvodom druge kulture, ali glede osavremenjavanja šta misliš o rušenju 13 džamija u Banjaluci i to u vreme bez ratnih dejstava ili paljenju jedine preostale džamije u Beogradu u 21. veku?
Da, prijatelju, religiju treba osavreminiti modernim shvatanjima sta je to covek i sta je to zivot na planeti Zemlji! Sta mislis kako bi izgledalo da katolicka crkva ponovo uvede inkviziciju i da nastavi da muci ljude i spaljuje zene kao vestice? U katolickoj crkvi ima jos mnogo toga da se dovede u red, pre svega da se oslobodi svoje seksualne perverznosti! Kakvi sve ostaci proslosti se kriju u muslimanskoj religiji – idi u Avganistan pa se uveri. Opsti trend u muslimanskoj religiji jeste vracanje unazad a ne progres! Sto se tice rusenja i paljenja dzamija na srpskoj teritoriji, o tome… Pročitaj više »
Vidi, mešaš religiju kao takvu koja podrazumeva Božiju objavu (Kuran, Biblija, Tora) i razumevanje tj shvatanje religije. Nije Bog nigde rekao spaljuj, ubijaj, kradi, budi glup… Nego su brojni ljudi to pogrešno protumačili i doživeli religiju kao sport gde ja nosim zelenu, onaj crveni, treći plavu majicu i ko će koga. Bog kaže „Uči u ime tvog gospodara koji stvara“. .uči da bi shvatio savršenstvo i lepotu sveta. Budi skroman, milostiv, pomaži, praštaj… Ako je objava od Boga, kako misliš da ti ili bilo koji drugi čovek usavrši? To onda više nije religija, nego ljudska filozofija… U biti temelji sve… Pročitaj više »
Tumacenje jedne religije, odnosno sprovodjenje u delo onoga sto ona propoveda, je ono sto se vidi u istoriji. To su svi oni ratovi i konflikti koje znamo iz istorije, kao i iz savremenih dogadjaja. Sustinom religije bave se filozofi, od toga, na zalost, vrlo malo dolazi do naroda. Ja sam ateista, pored tehnike i mnogih drugih oblasti veoma sam zainteresovan i za religije svih vrsta. Moje misljenje na osnovu istorijskih cinjenica jeste da je religija potrebna: 1. Diktatorima, da bi opravdali i odrzali svoju poziciju. 2. Sirotinji, kao poslednja nada i uteha u teskom, bezvrednom zivotu. Sustina religije je okupljanje… Pročitaj više »
1993 godine kada su uništene sve džamije u Banja Luci rat je bio uveliko u toku.Istina,sama ratna desjtva nisu bila na području grada Banja Luke. Ja lično sam protiv rušenja i bilo kakvog oštećivanja bilo muslimanskih,bilo katoličkih vjerskih objekata jer sam vjernik,ne baš za uzor,ali koliko mene boli i vrijeđa kada vidim Pravoslavnu Crkvu ili manastir da je srušen,oštećen,oskrnavljen tako sigurno isto boli i vređa muslimana i katolika kada vidi svoj vjerski objekat da je uništen.Da,sve i jedna džamija u Banja Luci je obnovljena i ja protiv toga nemam ništa protiv. U Zvorničko-tuzlanskoj eparhiji za vrijeme rata srušeno je 69… Pročitaj više »
Nasi sukobi imaju duboke istorijske korene. Tito je napravio tesku gresku sto je u ime „novog bratstva i jedinstva“ silom zataskavao sve moguce medjunacionalne i religijske konflikte. Samo „cist racun – duga ljubav“ mogao je da dovede do trajnog mira, postovanja i poverenja. Sa ovime se iskljucujem iz dalje diskusije na ovu temu. AR je ipak auto-web a ne politicki.
Slažem se Matija sa ovim što si napisao.
Ja sam se u prošlu nedelju vratio iz Turske sa odmora, prešao sam kolima samo po Turskoj 3500 km. Benzin na Shel pumpama sam plaćao od oko 24 lire kad sam ušao 18.6. do 26.5 lira prilikom izlaska 9.7. Tačno koliko je lira devalvirala u tom periodu toliko je i gorivo poskupelo. U evrima je to bilo oko 0,95. Mislim da im je benzin kvalitetniji od našeg, u težim uslovima korišćenja auto mi je manje trošio nego gorivo sa OMV pumpe u Srbiji.
A sto se tiče inflacije i devalvacije Turske lire podatak iz članka je netačan. 2021. u istom periodu sam boravio 3 nedelje u Turskoj i za evro se dobijalo tačno 10 lira. Sada sam dobijao od 24,5 lire na samoj granici prilikom ulaska do 28,5 lira zadnji dan u Istanbulu. To je znatno više od 80%. Ili je i njima JorgoBanka guverner pa se frlja sa statistikom. A sto se tiče samih cena po Turskoj to ne mož da se uvati ni za glavu ni za rep, apsurdi su svugde, pa iste stvari možete da platite i sa 5-7 puta… Pročitaj više »
Isti je to sistem, tamo i ovamo, možda je kod njih čak i gore, a to je baš teško