Od kada je Robert Balard pronašao olupinu Titanica sada već davne 1985. godine, ovaj prekookeanski brod se ponovo našao u centru pažnju i postoje kompanije koje će vas „odvesti“ na lice mesta. Lakše rečeno nego urađeno, pošto se Titanic nalazi na čak 3.800 metara ispod vode, i pritisak je toliko jak da su potrebne posebne podmornice da zainteresovane turiste prevezu na takvu lokaciju.
Jedna od firmi koja se bavi takvim poslom je OceanGate Expeditions i naplatiće vam čak 250 hiljada dolara po osobi da se spusti na dno okeana Atlantika.
Međutim, priča uvek nema srećan kraj, što su na svojoj koži osetila petorica turista. Naime, kako pišu mnogobrojni svetski mediji, jedna od podmornica ove kompanije pod imenom Titan je nestala tokom proteklog vikenda. Ona je krenula da se spušta u ranim jutarnjim satima u nedelju, nakon što je putovanje nekoliko puta otkazano zbog vremenskih neprilika.
Posle sat vremena i 45 minuta je izgubljena svaka komunikacija sa brodom koji je prevezao podmornicu i znatiželjne turiste. Toliko vremena je potrebno da se podmornica spusti oko polovinu distance, a odmah je krenula spasilačka misija.
OceanGate Expeditions kaže da je u podmornici pet osoba i da imaju dovoljno vazduha za oko 95 sati. Oni tvrde da je podmornica opremljena sigurnosnim merama koje bi je „izbacile“ na površinu vode čak i ako mehanički i električni delovi zakažu, ali spasilačke ekipe je još uvek nisu pronašle iako je od tada prošlo tri dana.
OceanGate Expeditions tvrdi da je Titan napravljen sa ciljem da istražuje Titanic i spreči njegovo masovno raspadanje, ali da je takođe u stanju da na tu lokaciju preveze i turiste. Nasuprot očekivanjima, ova podmornica nema luksuz, pa čak ni sedišta. Samim tim, osobe moraju da sobom da ponesu hranu, a nuždu obave u plastičnim kesama.
Ovo inače nije prvi put da Titan ima probleme. Proteklog leta je izgubio komunikaciju sa brodom u periodu od dva sata, a među osobama u podmornici je bio i novinar televizijske kuće CBS Dejvid Pog. Upravo je Pog trenutno jako aktivan na društvenim mrežama i kaže kako ne može da veruje da prošlogodišnji problem nije rešen. Sa druge strane, OceanGate Expeditions tvrdi da je do sada organizovao ekspedicije na četrnaest lokacija i da se više od 200 puta spustio ispod vode bez ikakvih incidenata.
Nadamo se da priča ipak ima srećan kraj i da Titan još uvek funkcioniše uz jedino oštećenje nesrna račun komunikacije. U protivnom, čuveni prekookeanski brod je odneo još pet života…
AutoRepublika
(6174)
Jeziva turistička priča
Pratim ovu vest. Nije mi jasno kako se podmornics izgubi. Zar nema neki velik brod iznad nje. Zar nema neku vezu s njim. Zar nema neko pingovanje, zvucni ili bilo kakav signal. To je mala podmornica.
Zar nema neki plovak koji se ibaci da pokaze njenu lokaciju.
S obzirom na klijentelu… morala bi da ima vise stepena bezbednosti.
Zao mi je svakog ko je nastradao u zelji za adrenalinom…
Imao je i Titanik razne sisteme i svi su odreda zakazali u vanrednoj situaciji…
„OceanGate Expeditions i naplatiće vam čak 250 hiljada dolara po osobi da se spusti na dno okeana Atlantika.“
A koliko košta da te digne sa dna? Titanik je svojevremeno spustio mnogo više putnika za mnogo nižu cijenu…
Ka ne mogu da vjerujem da ljudi tako lako eksploatišu to ime i njegove varijante (Titanik) a znjau da ono nosi smrt. U Banjaluci je bila zgrada zvana Titanik i u zemljotresu 1969 je povukla u smrt 16 ljudi. Ja ne znam da li je iko stradao u tom zemljotresu osim te zgrade…