Dok retke novoosnovane kompanije koje su angažovanje usmerile u vodonične pogonske sklopove tek kreću s nadanjima u kontekstu komercijalizacije, Toyota smatra da je u mogućnosti da konstruiše automobil koji bi se oslanjao na vodonik kao energent, a da to vozilo bude pristupačno i dostupno kupcima značajno pre kraja ove decenije.
Na pitanje u vezi toga da li vodonični automobili imaju budućnosti ili ne, odgovorili smo, zapravo preneli smo odgovore više ljudi koji su u ovoj oblasti znatno pismeniji od nas. Detaljniju analizu možete pročitati klikom na ponuđeni link redak, dva iznad, ali ovde ćemo reći samo to da su svi saglasni da bi vodonik mogao biti upotrebljiv kao gorivo u određenim segmentima (teškog) transporta, ali da mu je smislenost u kategoriji putničkih automobila u najmanju ruku upitna.
Očito je da se stručnjaci Toyote ne slažu s takvim ocenama, iako je nepobitno da se energetska efikasnost automobila s pogonskim sklopom FCEV ne može meriti s istom kod vozila iz baterijskog segmenta (BEV). Trenutno je na nekim tržištima aktuela ponda druge generacije sedana po imenu Mirai, a on košta više od 70 hiljada evra i može se smatrati egzotikom. Vodoničnih automobila drugih proizvođača, skoro i da nema, a gde i postoje (BMW i pre toga Hyundai) nisu na tržištu već su pre pokazni eksponati.
Zato interesantnije zvuči vest koja dolazi iz Toyote. Japanci najavljuju da će, u sred ubrzanih priprema za masovnu elektrifikaciju, očuvati mesto za tehnologiju vodoničnih gorivnih ćelija, uz najavu promocije treće generacije istih, a koja će biti s mnogo više industrijskog kredibiliteta od prve dve. Iz Toyote su obećali da će takav automobil biti prodavan upola cene Miraija, što bi značilo da bi koštao negde oko 35 hiljada evra. Ako Japanci održe obećanje, čak će i Tesla s Modelom 3 imati muke da se izbori za ponudu vozila s atraktivnijom cenom!
Ako japanski proizvođač takođe istražuje ideju termičkih klipnih motora koji koriste vodonik kao gorivo, ovo buduće vozilo na vodonik treće generacije će zadržati princip gorivne ćelije kao prva dva Miraija. Prema mišljenju relevantnih osoba u Toyoti, vozila ovog tipa će imati koristi od bolje autonomije i poboljšane efikasnosti.
Dok neke vlade (poput one u Francuskoj) ulažu u razvoj mreže za punjenje vodonikom, izazov je zaista znati da li će Toyota uspeti da dokaže da automobili na vodonik mogu da zavedu kupce svojim tehničkim kvalitetima u poređenju sa onima koji se oslanjaju na druge tehnologije. Ako se to ispostavi mogućim, onda nismo daleko od tvrdnje da bi automobilska istorija uskoro mogla da se promeni.
AutoRepublika
(326)
Gorivna celija kao princip dobijanja energije je vec veoma dugo poznata – iz kosmickih programa. Zasto? Zato sto je puno laksa od baterije. Naravoucenije: ono sto se na kraju ceni jeste efikasnost u eksploataciji a ne teorijska efikasnost.