IT: Veštačka inteligencija briše prednost Tesle i Kineza u odnosu na etablirane marke
Da li tradicionalni proizvođači automobila, kompanije tipa Volkswagen, Mercedes, BMW, Stellantis, Toyota i druge, da li sve one mogu da uhvate priključak u oblasti informacionih tehnologija u vozilima sopstvene proizvodnje. Naravno pričamo u odnosu na novouspostavljene konstruktore koji su ranije krenuli u ovu oblast, pri čemu se najpre misli na Teslu i na kineska preduzeća. Da li im i koliko im u tome može pomoći veštačka inteligencija (Artificial Intelligence – AI)?
Jasno je da su tradicionalni proizvođači automobila još uvek daleko iza u oblasti automobilskog softvera. Pitanje je i da li će uopšte biti novca i vremena da oni dostignu nivo na kom su već sada digitalni pioniri. Novo istraživanje koje je sprovela kompanija angažovana u oblasti poslovnog savetovanja, Boston Consulting Group (BCG) sada podgreva nade da je to moguće.
Naime, prema onome što se da pročitati u pomenutoj studiji, automobilskim proizvođačima će u razvoju sopstvenog softvera umnogome pomoći novorazvijena generativna veštačka inteligencija, zahvaljujući čemu će oni biti u stanju da postignu željene rezultate čak 55% brže no bez nje. Dodatno, to će moći da postignu uz uštedu u troškovima od ogromnih 95%.
Odnosnu vest i rekapitulaciju onoga što piše u studiji je doneo “Handelsblatt”, navodeći da se pri pomenu veštačke inteligencije (AI) misli na alate koji su sposobni da sačine kodni ispis i algoritme skoro potpuno samostalno. Inače, poznato je da su problemi sa softverom usporili razvoj poslovnih i proizvodnih performansi nemačkih proizvođača. Sve to u uslovima rastućih suma ulaganja, izraženo u milijardama evra.
„Ubeđeni smo da generativna veštačka inteligenija može stvoriti novododatu vrednost i pomoći u uvećanju produkvitnosti uz ubrzavanje tempa razvoja,“ naveo je BMW. Jedan od rukovodilaca Cariada, kao zavisnog društva grupacije VW, a koje je zaduženo za kreaciju softverskih rešenja, rekao je novinarima lista Handelsblatt da jezički model, po kojima je čuven program ChatGPT – mogu da obezbede “izuzetno kvalitetan proces programiranja za upotrebu u automobilskoj industriji”.
„Pretpostavljamo da će ti alati biti veoma važna ispomoć našim programira, na primer, oslobađajući ih ponavljajućih radnji, ali i na način da saučestvuju, budu koautori programa,“ kazao je on.
Ipak, Elmar Prič, koji je odgovoran za automobilski softver u firmi Deloitte, potpkopava nadanja usmerena ka ideji da će veštačka inteligancija doneti brze, revolutivne promene u nama omiljenu privrednu granu. „Generativna veštačka inteligencija neće odmah doneti revolucionarne promene u automobilskoj industriji,“ reče on novinarima. Još je i ustvrdio da će biti potrebno još neko vreme dok se upotreba AI ne ukoreni.
AutoRepublika
(590)
Na kraju će čovek postati potpuno suvišan pored AI.
Pitam se samo, ko će tada da im kupuje i automobile? AI ?