Osvežen BYD Song Plus
Porodica krosovera po imenu BYD Song, uz ukupnu realizaciju od 459 hiljada jedinica je zauzela prvo mesto na listi bestselera s kineskog tržišta. Istina, sastoji se samo od dva člana koji, iako očito povezani, ipak predstavljaju različite, individualne modele. Imamo niže pozicionirani Song Pro, kao i ovaj ovde, model s više prestiža koji je nazvan Song Plus.
Najveći deo izraženog entuzijazma kupaca u pogledu kupovine vozila iz ove grupe, tiče se većeg i skupljeg SUV-a. pomenutog Plusa. Proizvodi se od 2020. godine i sada je podvrgnut masivnom nizu modifikacija. Restilizovani krosover je dobio i sufiks Champion Edition.
Porodica Song je izvorno imenovana po dinastiji Song koja je u Kini vladala u periodu od 960. do 1279. godine. Ali, sada se model BYD Song Pro preselio u kompanijsku „nautičku“ paletu i stilizovan je u duhu modela BYD Seal (pri čemu Seal znači foka i deo je porodice „marinskih, pomorskih“ modela kineske marke).
Prednji deo školjke je u potpunosti rekonstruisan i ubuduće će dolaziti s farovima u tehnologiji LED i s branikom kao i spuštenom haubom i preoblikovanim blatobranima.
Stražnjica noviteta nije dubinski izmenjena, ali ipak su tu promenjene signalne grupe, a imamo i nove odbojnike. BYD Song Plus je uz novo perje postao i za 80 milimetar duži, pa sada po ovoj osi meri 4.785 mm. Širina ostaje identičnih 1.890 mm, a usled rekonstruisanog sistema oslanjanja, krosover je postao za dva santima niži automobil od onog kakav je bio pre zatezanja bora. Dakle, sada je visok kao idealna ženica (1.660 mm).
Svetski poznat i cenjen konstruktor iz Kine je dostupnim učinio i širu paletu farbi namenjenih karoseriji, a u ponudi su i naplaci novorazvijenog stila. Kao i ranije, felne devetnaestice su deo serijske opreme.
Novine su retkost živa u putničkoj kabini osmišljenoj na način da može ugostiti do pet osoba. Glavna stvar se tiče rekonstruisanog središnjeg tunela s novim selektorom transmisije, izmenjenim blokom tastera i parom površina predviđenih za smeštaj spravica povezivih na internet, a uz simultanu bežičnu dopunu baterija istih. Snaga ovih konektora iznosi najviše 15 vati.
Materijali za završnu obradu jesu revidirani, a izmenjena je i grafika virtuelne instrumentacije, s tim da je ekran od 12,3 inča i dalje isti. Rotirajući displej multimedijalnog sistema nazvanog DiLink nudi dijagonalu koja je ista kao i ranije i iznosi 12,8 cola, ali je u konfiguracijama s najvišom dozom luksuza, ponuđen i novi ekran od 15,6 inča.
Ako se složimo da u ranijem delu prezentacije nismo izneli previše novina, onda obrt sledi prelaskom na temu izveštavanja o mehanici novajlije. Prošle godine je BYD ukinuo ponudu čisto benzinskog Song Plusa i prešao na koncept elektrifikacije, pa sada gama uključuje samo hibride i baterijske modele.
Oni se vizuelnim putem mogu razlikovati po rešetki, umalo da napišem „hladnjaka“, što bi u slučaju hibrida i bilo potpuno bez primedbi. Kako bilo, električne verzije je u pitanju „lažnjak“.
Plug-in hibrid BYD Song Plus DM-i se kreće uglavnom zahvaljujući struji. Motor koji razvija 197 konjskih snaga obezbeđuje pogonsku silu za prednje točkove, dok obrtni moment iznosi 325 Nm. U igri je i atmosferski benzinski agregat zapremine 1,5 litara. Njegova moće je 110 konjskih snaga i 135 Nm, ali on kao takav uglavnom služi kao generator i dopunjava trakcionu bateriju.
Hibridni sistem radi u paralelnom režimu, izuzev onda kada su okolnosti izuzetne. Motor s unutrašnjim sagorevanjem dobija pravno na vezu s prednjim točkovima posredstvom spojnice i jednostepenog prenosnog odnosa.
Ako je ranije bila aktuelna situacija u kojoj su hibridne verzije dobijale trakcionu bateriju kapaciteta 8,3 ili 18,3 kWh, sada je poželjnija jedinica, ona od 18,3 kWh ubačena kao osnovna, dok se uz doplatu dobija jedinica koju karakteriše 26.6 kWh.
Deklarisana autonomija u električnom režimu iznosi 110 ili 150 kilometara, doduše po „labavom“ ciklusu CLTC, a koji su formulisali Kinezi. Moćni hibrid s pogonom na sva četiri kraja školjke, a koji je integrisao turbobenzinski motor, izuzet je iz asortimana. Istina, ovo je samo privremena situacija, a očekuje se njegov povratak u modifikovanom obliku.
Predmet modernizacije je bio i električni BYD Song Plus EV. Implementiran je novi, energetski efikasniji električni motor koji odbacuje 204 konjske snage i 310 Nm (ranije je to bilo 184 KS i 280 Nm. Kapacitet litijum-gvožđe-fosfatne baterije nije značajno izmenjen (71,8 kWh umesto ranijih 71,7 kWh), ali je ipak došlo do prirasta kilometara koji ilustruju domet vozila (uvećana je sa 505 na 520 km u ciklusu CLTC).
Pored toga, top verzija se pojavila s drugačijim motorom (218 konjskih snaga i 330 Nm). Obelodanjena je i ugradnja baterije kapaciteta 87 kWh, što donosi i 605 kilometara autonomije. Najviša brzina hibridnih i baterijskih krosovera o kojima ovo jutro pišemo, ograničena je na 175 km/h.
Osavremenjeni krosoveri iz grupacije po imenu BYD Song Plus se već mogu poručiti u Narodnoj Republici Kini, Ipak, ljudi koji uplate za vozila neće se radovati istom u eksploataciji, barem ne pre sredine leta kada kreću isporuke. Cena hibrida iz serije DM-i kreće od 23,8 hiljada američkih dolara, dok su električne verzije malo teže dostižne. Njihova cena započinje od 25,2 hiljada zelembaća.
AutoRepublika
(264)
Za razliku od BMWa XM, BYD je kreirao vozila sa dizajnom visokog kvaliteta. Proporcije, ravnoteza, dinamika, elegancija, aerodinamika, detalji – sve je zastupljeno na visokom nivou! Nos elektricne Variante je malo prazan i bezlican, kod hibrida je perfektan. U pogledaj spreda vidim blagu slicnost sa Porseom Kajen nove generacije. EU ima puno razloga da se zabrine zbog ovakve konkurencije!
Liči malo na Porsche ali ima i taj kontinuitet BYD… A jesi li vidio ovo: „Motor s unutrašnjim sagorevanjem dobija pravno na vezu s prednjim točkovima posredstvom spojnice i jednostepenog prenosnog odnosa.“ Ovo mi ke revolucija… Znači električni motor ga dovuče do brzine kad benzinski motor može direktno da ga pogoni i onda tjera auto bez pretvaranja mehaničke u električnu energiju pa opet u mehaničku (kao Nissan QQ). Na taj način može da spoji najbolje iz oba svijeta, moment i štedljivost električnog motora i rekuperaciju u gradu. I dugoprugašku efikasnost bez gubitaka u pretvaranju energije .. 👏👏👏 BYD Obično svi… Pročitaj više »