Kina pretekla i Japan postajući tako najveći svetski izvoznik automobila
Kina je pretekla Japan kao dojučerašnjeg najvećeg izvoznika automobila na svetu, što je zaključeno na temelju prodajnih rezultata iz prvog tromesečja ove godine. Ovakav epilog je potpomognut rastućom tražnjom za električnim vozilima, kao i povećanju obima isporuka u Rusiju. Inače, pre četiri meseca smo pisali vest sličnog sadržaja u kom smo naveli da je Nemačka ostala iza Kine po ovom pitanju, najavljujući verovatnu i skoru rotaciju na mestu svetskog lidera po ovom pitanju, što se upravo i dogodilo.
Izvozni rezultati kineske privrede koja se tiče proizvodnje i razvoja automobila su u periodu od januara do kraja marta ove godine, porasli za 58% dostižući tako cifru od 1,07 miliona jedinica, prenela je Kineska asocijacija proizvođača automobila (China Association of Automobile Manufacturers).
Iz Japana je ka izvoznim destinacijama u isto vreme krenulo 950 hilajda četvorotočkaša, što je za 6% bolji rezultat od ostvarenog u uporednom periodu, prenela je Japanska asocijacija proizvođača automobila (Japan Automobile Manufacturers Association).
Kineski izvoz automobila je nastavio da buja i u tekućem kvartalu, pa industrijska grupa za putnička vozila očekuje da poraste za nekih 30% na nivou cele kalendarske godine. To bi, ukoliko se ostvari, rezultiralo obimom isporuka na prekogranična tržišta u kontingentu od oko 4 miliona jedinica.
Inače, Kina je još 2009. godine pretekla Ameriku kako bi postala najveće svetsko tržište novih automobila. Kineska vlada pomaže domaćim proizvođačima električnih vozila tako što je nudila značajne podsticaje za kupovinu takvih automobila, ako i ulaganjima u infrastrukturu za dopunu baterijskih vozila, sve s ciljem da takvi četvorotočkaši postanu konvencionalno rešenje.
Uzdizanje Kine je takođe umnogome podstaknuto tranzicijom ka električnim automobilima. Izvozna postignuća u prvom kvartalu, a koja se tiču vozila koja sagorevaju ekološki podobne energente (New Energy Vehicles – NEV), a koja uključuju i električna, porasla su za 93% na godišnjoj osnovi. Obim isporuka je bio 380 hiljada komada. Vozila iz segmenta NEV su zauzela oko 40% od ukupnog izvoza Kine.
Kineski mediji prenose da je kompanija koja je najviše doprinela postignuću kineske privrede, upravo američka Tesla kao vodeći izvoznik vozila iz klase NEV, s kvartalnim rezultatom od 90 hiljada jedinica. U značajnoj meri su dobrineli i lokalci, firme SAIC Motor s rezultatom od 50 hiljada i BYD s rezultatom od 30 hiljada prodatih vozila u inostranstvu.
Tome bi trebalo dodati i najvažnije izvozne destinacije za vozila tipa NEV: Belgiju, Australiju i Tajland. Treće mesto Tajlanda pokazuje da se Kinezi služe elektromobilima kako bi osnažili svoju moć u jugoistočnoj Aziji, regionu u kom su tradicionalno dominantni Japanci. Najvažnija izvozna destinacija sveukupno, gledajući sve kategorije putničkih vozila, bila bi Rusija. U prvom kvartalu se obim izvoza u najveću državu na svetu uvećao za tri puta, na 140 hiljada vozila. Ovo i ne čudi jer su se zapadni proizvođači povukli iz Rusije nakon što je napala Ukrajinu.
Prodaju u Rusiji su najviše osnažili Chery Automobile i Great Wall Motor. Prvopomenuto preduzeće je osnovano od strane entiteta koji su povezani s lokalnom samoupravom u Kini.
Ovome bi trebalo dodati i približno 30 hiljada izvezenih kamiona u Rusiju, a na zapadu se pribojavaju da bi oni mogli biti upotrebljeni u ratu, licemerno ignorišući činjenicu da oni ne isporučuju Ukrajini opremu koja bi možda mogla da se koristi i u ratnim operacijama, već direktno i neskriveno isporučuju oružje jednoj od strana u sukobu. Kako bilo, izvoz kineskih kamiona u Rusiju je porastao za skoro sedam puta u odnosu na godinu dana ranije. Nakon Rusije, sledeće izvozne destinacije od značaja, po važnosti poređane su: Meksiko, Belgija i Saudijska Arabija.
Tesla se pozicionirala kao firma koja je zahvaljujući šangajskog gigafabrici postala izvozno čvorište za Evropu i Japan, a tu sklopljeni automobili kreću i ka ostalim svetskim tržištima. Izvoz Tesle iz Kine je u prvom kvartalu narastao za 20%. Poređenje se odnosi na skor iz prošle godine.
Kada je pomenuta gigafabrika krenula s radom 2019. godine, postrojenja su mogla da odbace kontingent od oko četvrt miliona vozila godišnje, dok je sada tu moguće montirati i celih 1,25 miliona četvorotočkaša na dvanaestomesečnoj osnovi. Povrh toga, uprava je aplicirala za dozvolu da poveća kapacitet kompleksa na 1,75 miliona u okviru jedne godine, prenosili su tamošnji mediji.
Prošle godine je izvozni potencijal gigafabrike bio oličen kroz 270 hiljada vozila, približno 40% od ukupnog rezultata. Ta proporcija se u 2022. uvećala s kote od 30%, koliko je bilo u godini koja je prethodila (2021).
Još ćemo podsetiti da je u toj fabrici, tokom proteklog meseca počela proizvodnja krosovera s oznakom Model Y. Ti primerci se šalju u Kanadu.
AutoRepublika
(577)
Ako bi se računala auta „u rinfuzi“, tj. dijelovi, davno su oni postali izvoznik broj 1.
Interesantno je kada se pojavi menu neki kineski brendovi koji ulaze kpd nas na tržište, prvo neko spomene: Ma ko zna hoće li biti dijelova za to… A Kina odavno snabdjeva svijet dijelovima za sve druge marke 😀
Milijarda i po vrednih i pametnih ljudi koji brzo uce a rukovodjeni su stratezima koji gledaju daleko u buducnost i precizno planiraju razvoj svoje zemlje. Rezultati su tu, Zapad bi trebalo razumno da ih analizira i da uci od Kineza a ne da mlatara parolama o ljudskim pravima i da siri paniku od zavisnosti od Kine!
Vrijeme kad su prekookeanski potomci engleskih robijaša uspostavljali globalnu dominaciju grubom silom, pljačkom, otimačinom i bezobzirnom uzurpacijom su odavno prošla.
Prošla su prije 10 godina, samo im još niko nije javio…😉
Sve oni to znaju, svesni su. Stvar je u tome da tanker je teško pokrenuti, a teško ga je i zaustaviti.
Rešiće oni to istim principom kako USA, optužiće ih za „špijunažu“ ili slično, staviti na stub srama, i podići barijere, ekonomske ili sl.
A evropljani će nastaviti da skupo plaćaju EU robu. Nisu dobra vremena pred nama.
Nije problem da li oni hoće da izoluju Kinu, već je problem što se to ne može odraditi… Masa roba se pravi samo u Kini i nigdje više…
Kakva decenta maska na automobilu sa naslovne fotografije 😊😊😊
Kao da je iz BMW dizajn studija izašla.
Zapad bi mogao da pokusa da izoluje Kinu iz svojih trzista ali bi to skupo platio – mnogo vise bi izgubili nego dobili. Prema akcijama Zapada Kina se ponasa takoreci nezainteresovano – svesni su svoje uloge i snage a stvaraju svoje trziste u zemljama kojima je pun K. Zapada: Azija, Afrika, Juzna Amerika, Australija.
Sve izuzetno „jaka“ trzista koja ste nabrojali sada ….
Sve mnogoljudna tržišta koja rastu za razliku tržišta EU koje opada
Ta „jaka“ trzista poseduju rudno bogatstvo! Pre samo 30 godina i Kina je bila isto tako „jako“ trziste! Secam se ovdasnjih komentara raznih analiticara: „sta bi bilo kada bi svaki stoti Kinez koji vozi bicikl kupio auto?“
Nisam bio lenj pa sam potrazio malo i egzaktne podatke. Neko je gore naveo Afriku, Juznu Ameriku, Australiju, Aziju … Ovo je statistika sa sajta MMF (vrlo verovatno prilicno precizna, njima je posao da znaju ove podatke i od toga zaradjuju): Africa (Region): 2.14 thousand Asia and Pacific: 8.79 thousand Australia and New Zealand: 62.32 thousand Caribbean: 6.45 thousand Central America: 7.36 thousand Central Asia and the Caucasus: 8.75 thousand East Asia:16.46 thousand Eastern Europe:15.17 thousand Europe: 34 thousand Middle East (Region): 13.24 thousand North Africa: 3.98 thousand North America: 60.31 thousand Pacific Islands: 3.63 thousand South America: 9.31 thousand… Pročitaj više »
Znaš li kad je direktor jedne fabrike cipela poslao dva svoja čovjeka u afričku zemlju da ispitaju tržište… Zove jedan: Halo, direktore, pa ko će vam ovdje kupiti bilo šta, pa ovdje svi bosi hodaju… Prošlo deset minuta, zove drugi: Direktore, ovdje odmah fabriku pravimo, pa ovdje niko nema cipela… Tako da te činjenice koje si naveo mogu i drugačije da se shvate 😉. A novac je monetizovan izraz potraživanja, i tamo gdje ima više novca ima samo više potraživanja. Matija je govorio o realnim stvarima koje se mogu dati u zamjenu za neku robu, a novac velikih nije realan,… Pročitaj više »
Manite se tih marketinskih fora „svaki problem je ustvari prilika“ … Lepo to zvuci kad se kaze ili procita ali stvari malcice drugacije deluju u praksi.
Sad odjednom i novac nije realan, znaci ne valja ga imati?! Bolje je imati stvari koje cemo da dajemo u zamenu?!?!
E svasta covek moze da procita ovde …
Pa šta ti vrijedi novac koji ne neko „nakucao“ u sistem (nije čak ni štampao)? Novac nije cilj sam po sebi, nije ni zlato, cilj je da za taj novac nešto kupiš (hranu, odjeću, vozilo, cipele, bilo šta). Novac nećeš ni jesti niti oblačiti, jedino možda saviti cjevčicu da povučeš liniju … Globaln aje zamjena teza da je jeina vrijednost na ovom svijetu novac. Kad je tako da li su ratovi vođeni zbog novca ili htjeli da osvoje izvore nafte, rudnike raznorazne, pristup moru, i ko zna šta… Da je samo novac, pogotovo onaj na računu, smao bi ukucali dovoljno… Pročitaj više »
Dobra informacija! Zahvaljujem! Ako nisi znao, kineska Autoindustrija upravo atakira EU trziste. EU se usrala od straha. Vidi moj donji komentar.
Matija, vi kao da ne zivite u Nemackoj nego u Kini! Videcete jako brzo da ako zaista dodje do bilo kakvog ugrozavanja evropskog trzista novih automobila, usledice blokade, kvote, protekcionizam i td. Prisetite se malo situacije devedesetih godina proslog veka kako u USA, tako i u Evropi kada su japanski automobili bili u pitanju – pre 1.januara 1994 i stvaranja Evropske ekonomske zone, sve zemlje u tadasnjoj EEZ su mogle samostalno da vode svoja zakonodavstva kada je trgovina u pitanju i to su cinile na taj nacin da su recimo jednostrano postavljale kvote za prodaju japanskih automobila na svojim trzistima,… Pročitaj više »
Sve je to u redu, vase informacije su tacne! Ali je i tacno ovo sto govorim! Ako se EU odluci za gradnju „evropskog zida“ (analogija za kineski zid 🙂 ) Kinezi ce uvesti odmah reciprocne mere! Gubitnik ostaje uvek EU. Stratezi EU lupaju glavu trazeci neko carobno resenje protiv najezde Kineza. Ono sto je za EU politiku najgore, to je da se vecina EU gradjana izjasnila da nema nista protiv kupovine kineskih vozila! Jos nesto: kineski proizvodjaci nameravaju da grade fabrike u EU. Stalno govorim da bi Srbija trebalo da istakne svoju kandidaturu.
Oma od toga 10 godina, sjedimo u Zagrebu i kolega pita novog poznanika: gdje kupuješ motore? U Kini, a kontrolere? U Kini… A žice za točkove? U Kini. A amortizere? U Kini…
Sačekaj malo, hajde sad uzmi kartu svijeta i makaze. Ozreži Kinu – nema je… Šta sad?
Odgovara poznanik: Druže svijet bez Kine ne postoji, nemoguć je…
Sad se centri moci okrecu ka Indiji.
Pssst! Sapni to Sebastijanu! Mozda ce da shvati zasto! 🙂
Imaju Mahindru,Tatu itd. itd. Moto-industrija sve jaca i jaca.Tri puta jeftinija radna snaga nego u Kini,potencijalno veliko trziste .Kapitalisticka zemlja…..
Aha! Sad ste me ubedili!! To je buduci Eldorado! Indija!! GDP per capita 2.300 US$ godisnje! Milijardu i po ljudi, potencijalnih 750 miliona vozaca!! Trenutno registrovano oko 326 miliona vozila. Trenutno se godisnje proda oko 4 miliona novih automobila, od toga Maruti drzi preko trecine trzista. Sve ima na internetu da se nadje od podataka, samo treba traziti i treba se edukovati iz dana u dan. Zemlja ciji su vrsni inzenjeri uz placanje razvoja dizajna I.DE.A-i iz Torina za eksterijer i enterijer uspeli da proizvedu najbolji a najjevtiniji automobil na svetu – Tata Nano – koji je katastrofalno propao i… Pročitaj više »
Nemojj tako, Bobane… Pa oni drže premijera u nekada najmoćnijoj zemlji svijeta 😜🤣😂
Taze vest u nemackim strucnim medijima – sef razvoja i proizvodnje kamiona u Mercedesu, her Martin Daum, zali se na dominaciju Kineza na svetskom trzisu. On tvrdi da Kinezi dominiraju sa 80% svetskim trzistem e-vozila!
https://www.automobil-industrie.vogel.de/daimler-truck-chef-besorgt-wegen-chinesischer-dominanz-a-9373cdaa308e455ec25fdf25abeb9268/
Njegove reci:
„Kinezi imaju patente, sirovine i komponente. Zavisnost od samo jedne zemlje je veoma riskantna!“
Moje pitanje gospodinu Daumu: a sta biste rekli da je Nemacka u ulozi Kine? Naravno, bio bi presrecan i ponosan, uz to arogantan – „Deutschland über alles!“ u prevodu „Nemacka je iznad svega!“