BMW u Šangaju predstavio šestocilindrični XM i produženi X1
Glavna premijera BMW-a na Salonu automobila u Šangaju bila je moćna električna limuzina BMW i7 M70 xDrive, o kojoj pisasmo neki dan, jer će kompanija ovaj automobil prodavati gotovo svuda širom sveta.
Ali na izložbi su debitovale i druge novine, čija će geografija prodaje biti skromnija.
Na primer, u Kini je tiho predstavljen hibridni krosover BMW XM 50e (i o njemu smo pisali), odnosno najjednostavnija verzija u porodici. Ako su „obični“ XM i vrhunska verzija XM Label Red opremljeni V8 biturbo motorom 4.4, onda se ispod haube nove modifikacije nalazi 3,0-litarski redni turbo „šestak“. Ova verzija je namenjena onim tržištima gde je veličina motora kritična za poresku ili carinsku stopu.
Ostala oprema za krosover XM 50e je ista kao i za starije modifikacije. Isti elektromotor od 197 KS ugrađen je u osmostepeni automatski menjač, pogon na sva četiri točka sa aktivnim zadnjim diferencijalom, a standardno je ugrađeno i adaptivno vešanje. Ali vršna snaga hibridnog sistema je 475 KS i 700 Nm naspram 653 KS i 800 Nm za verziju sa osam cilindara. Vreme ubrzanja do 100 km/h povećano je sa 4,3 na 5,1 s, a domet u električnom režimu je 76-84 km.
Šestocilindrični XM će se proizvoditi u istoj fabrici u SAD koja proizvodi osmocilindarske verzije. Ali oni će biti isporučeni samo na neka tržišta: pored Kine, već su potvrđeni Tajland i nekoliko drugih azijskih zemalja. Zbog dažbina, verzija sa V8 motorom sada u Kini košta basnoslovnih 333 hiljade dolara, dok je u SAD 159 hiljada.
I još jedna premijera Šangaja je nova generacija krosovera BMW-a X1 u lokalnoj verziji sa dužim međuosovinskim rastojanjem. A ako standardni X1 ima fabrički kod U11, onda je kineska verzija U12. Kao i kod prethodnog modela, međuosovinsko rastojanje je produženo za 110 mm, odnosno sada razmak između osovina dostiže 2.802 mm! Ovo je samo 62 mm manje od BMW-a X3.
Otvori zadnjih vrata su postali širi, rastojanje između redova je povećano, a ukupna dužina je porasla na 4.616 mm. Zapremina prtljažnika je ista kao kod evropske verzije krosovera (450 litara). A unutrašnji dizajn kineske verzije u potpunosti preslikava osnovnu verziju. Skup modifikacija u Kini je mnogo skromniji.
Najavljene su tri benzinske verzije – sDrive20Li (1,5 l, 156 KS) i sDrive25Li (2,0 l, 204 KS), oba sa pogonom na prednje točkove, kao i xDrive25Li (2,0 l, 204 KS) sa pogonom na sve točkove. Plus će u Kini biti prodavan i električni automobil BMW iX1 kDrive30L sa dva elektromotora (313 KS) i baterijom kapaciteta 64,7 kWh. Štaviše, kineski iX1 ima originalne „nozdrve“, dok u Evropi imaju iste rešetke kao i verzije sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem.
Benzinski krosoveri već silaze sa montažne trake kineskog zajedničkog preduzeća BMW Brilliance, u bliskoj budućnosti će se pojaviti na kineskom tržištu po ceni od 42.000 dolara. Električna verzija stiže u julu, njena cena još nije objavljena. A početkom 2024. biće pušten u prodaju električni automobil BMW iX1 eDrive25L sa jednim motorom. O izvozu kineske „iks jedinice“ još nema govora.
AutoRepublika
(711)
Je li do sada na AR bio neki (tehnički) tekst na temu ovih BMW PHEV sklopova ( npr. u ovom tekstu se pominje EM od 197 ks „u menjaču“ ) ?
Ne znam ni da li je isti EM uz Label Red sa V8.
Da je Toyota u pitanju, bilo bi nam lako, drug Juroković bi nam sve to tehnički približio 😊
Pa nema ni Jurkovića na vidiku…
Ali, zato kada je u raspoloženju, drug Jurković je tu, da nam sve lepo objasni, kao ovde recimo:
https://autorepublika.com/2019/09/18/ar-ekspert-sto-je-kumovalo-tome-da-rimac-prijedje-sa-lifepo4-baterije-na-18650-li-ion/
Nadam se da će biti još prilike za slične poduke.
Hej, kad spomenu jurkovića, đe,šta je, da se nije upokojio? Sjeti me da sam našao svoj test Rav 4 hibrida pisanog za vrele gume..eee, koje pizdarije sam pisao, ljudi moji.
Šteta što je ( koliko znam ) propala sva ta stara baza podataka VG-a ( i svi ti stari testovi )
Mnogo mi se dopada ideja ovog produženog X1za Kinu. Tih dodatnih oko 10 cm ( „medju nogama“ ), mnogo će da znači za komfor za kolena putnika zadnje klupe. Realno, to je jedina potencijalna mana tog vozila za dugonoge.
I šteta je što to nema u Evropi.