Iznajmljivanje automobila bi na papiru trebalo da bude veoma jednostavan proces. Zakažete termin preko njihovog sajta, pojavite se na lokaciji, preuzmete automobil, vratite ga po završetku obavljenog posla i platite ugovorenu sumu. Ali, mnogi Amerikanci koji su tokom proteklih nekoliko godina to uradili preko Hertza, našli su se iza rešetaka iz razloga što je nekada najveća firma za iznajmljivanje automobila prijavljivala krađe kada se one nisu desile.
Do „nesporazuma“ je dolazilo kada bi mušterija produžila iznajmljivanje vozila na period duži nego što je originalno dogovoreno. U većini takvih slučajeva zaposleni bi naplatili dodatne sume novca, a da nisu ažurirali dokumentaciju.
Međutim, zbog nedostatka radnika ovog puta nikakva istraga nije vršena pa čak ni same mušterije nisu kontaktirane kako bi bile upitane zašto automobil nije vraćen. Mnogo jednostavnije „rešenje“ je bilo ono da se odmah policiji prijavi krađa, a kao rezultat, mnoge mušterije su završile iza rešetaka. Kada bi dokazali da su platili potrebnu sumu novca, bili bi pušteni, ali dokaz o hapšenju i dalje stoji na njihovoj kriminalnoj istoriji i može ih ometati u eventualnoj želji da dobiju novi posao u budućnosti, s obzirom da sve firme proveravaju takve evidencije.
I ne samo to, već su istraživanja novinara pokazala da je Hertz nekoliko puta „izgubio“ automobil tako što nije vodio evidenciju na kojoj lokaciji se nalazi, i čak i u takvim slučajevima je prijavljivao krađu. Ovo zapravo nije prvi put da se tako nešto dešava pošto je firma bila tužena i tokom 2017. godine zbog identičnih situacija. Reč je o 364 osobe koje su zajedno provele čak 2.742 dana u zatvoru čekajući da sudski proces započne.
Neko će reći, „pa iznajmi auto od nekoga drugoga i neće biti problema“, ali nažalost, život (ili bolje da kažemo, „agencije za iznajmljivanje automobila“) ne funkcioniše baš tako što je na svojoj koži osetila Amerikanka po imenu Ramona Gutijerez. Ona je iznajmila model Nissan Altima preko kuće Avis baš zbog lošeg imidža Hertza u medijima, a završila sa lisicama na rukama svega nekoliko sati kasnije.
Do incidenta je došlo 22. marta ove godine u gradu Torens unutar američke savezne države Arizone. Ali samo par sati kasnije, iza nje se našlo šest policijskih automobila, a kada se zaustavila, isti broj policajaca je opkolio automobil sa pištoljima uperinim prema njoj. Nakon što je završila u lisicama, Gutijerezovoj je rečeno da je automobil prijavljen kao ukraden i pored toga što je pokazala svu potrebnu dokumentaciju. Provela je u zatvoru nekoliko sati pre nego što je Avis potvrdio policiji da Altima zaista nije ukradena.
Naravno, Amerika kao Amerika je država gde svako svakoga tuži, a Ramona kaže da je incident gde su je „momci u plavom“ opkolili sa vatrenim oružjem ostavio tolike posledice na nju da više nije u stanju da obavlja svoj posao. Ona je inače vozač Ubera i iznajmila je Altimu baš za tu svrhu. Takođe tvrdi da je Avis nikada nije ni kontaktirao da se izvini i da je njen advokat morao da potroši mnogo vremena i novca da sazna ko je uopšte prijavio krađu, pa smatra da Avis mora da bude kaznjen za sav fizički i mentalni bol koji je naneo.
Ne sumnjamo da će Avis pristati da se nagodi da bi zataškao ceo slučaj sve dok se ista stvar ne desi nekome drugome.
AutoRepublika
(1386)
Šta je preporuka za Evropu za Nemačku od koga iznajmljivati?
Uh, koja horor priča. Užas !
Da li je moguce, da ti se vodi kriminalni dosije, tj da si bio u zatvoru, cak i kad se dokaze da si neopravdano hapsen, optuzivan?
Ne, samo oni koji su optuženi, protiv koji se vodi postupak, i ono koji su kažnjeni. Arrest record je vidljiv samo policiji.
U Evropi kada policija nekim čudom locira lika što nije vratio auto onda tu nema zabune.