Citroen Xantia se prodavao u Iranu do 2010. godine
Citroen Xantia se prodavao između 1993. i 2002. u Evropi, dok je vodio drugi život u Iranu do 2010. Ova verzija Saipa je čak imala pravo na fejslift koji nikada nije viđen na našem podneblju.
Sve do svog ishitrenog povlačenja 2018. u pozadini američkih sankcija, grupa PSA je bila veoma važan igrač u Iranu. Sigurno ste već čuli za beskrajnu karijeru Peugeota 405 u ovoj zemlji. Čak je imao pravo na specifične restilizacije na ovom tržištu kako bi pokušao da ljudi zaborave na njegove godine.
Zanimljivo je da je i Citroen Xantia takođe pokušao da zavede iranske kupce usvajanjem nama do sada nepoznatog izgleda. Informacije o tome su retke, a karijera ove limuzine u „fazi 3“ bila je kratkog veka: ponuđena je tek 2009. i 2010. godine.
Xantia je stigla u drevnu Persiju mnogo ranije, 2001. godine. Njeno postojanje u Evropi, započeto pre tačno trideset godina, 1993. godine, završilo se jedva godinu dana kasnije, 2002. godine. Ova iranska verzija ima isti izgled kao i restilizovana verzija koja se prodavala na starom kontinentu od 1998. do kraja karijere.
Sa druge strane, njegova proizvodnja je dobro obezbeđena na licu mesta, što je neophodan uslov za uspeh na ovom tržištu. Preciznije, koristi se princip CKD (Complete Knocked Down ili „nesastavljen komplet“) – automobil dolazi u potpunosti u odvojenim delovima i zatim se sklapa.
Tih dana, PSA grupa je već bila naviknuta na to i sarađivala je sa lokalnim proizvođačem Iran Khodro. Ali oni nisu imali mogućnosti zbog popunjenih linija. Citroen će se stoga obratiti jednom od svojih bivših saradnika, Saipi, akronimu za Societe Anonyme Iranian de Production Automobile. Upravo je ova kompanija distribuirala Dyane u zemlji kasnih šezdesetih, pre nego što je veza između dva brenda prekinuta nakon preuzimanja od strane Ministarstva industrije 1976. godine.
Iako su prvi razgovori između dva proizvođača za proizvodnju Xantije počeli 1994. godine, na potpisivanje sporazuma je bilo neophodno sačekati 2000. godinu. Smatrano je da je nivo ponuđenog kvaliteta proizvodnje prenizak. Pokretan jednim dvolitarskim benzinskim motorom od 135 KS, bio je stoga već star automobil kada počinje ovaj drugi život. Ali ovo nije nužno eliminatorno na takvom tržištu. Upravo je dolazak prve generacije Citroena C5 u istu fabriku u Saipi zaista podstakao da sebi priušti drugu mladost.
Pravougaoni farovi će ustupiti mesto modernijoj i složenijoj optici, dok će rešetka biti tanja i dalje se proteže. Set maglovito podseća na sjajni C6, koji nikada nije prodavan u Iranu. Primećuje se i novi prednji branik sa većim izgledom, dok se zadnji kraj gotovo ne menja.
Vrlo brzo, C5 će potisnuti Xantiju, stiga njeno prisustvo tada više nije opravdano i nestaje 2010. godine. Odlazak je ovog puta bio definitivan. Ova „faza 3“ je stoga prava retkost, i srećno kolekcionarima koji vole egzotiku koji bi želeli da je pokušaju da otkriju.
AutoRepublika
(2856)
Sviđa mi se ovaj redizajn prednjeg kraja Ksantie.Svjetla dizajnerski idu u pravcu koji je ranije definisao veći model, C6.Zadnji kraj je ostao isti, šteta.Ksantia je totalno bezličan model sa ravnim linijama, nesvojstven Citroenu i ovaj redizajn joj je bio prijeko potreban.
E jesu ga „ukakili“ spreda, gore verovatno ne bi mogli… Meni je Xantia bila baš strava automobil, sa onom malom slatkom guzičicom, strava ogibljenjom i jednostavnim, ali pitkim dizajnom
Svaki Citroen koji nije otkačen, drugačiji, neobičan,ružnjikav,…je promašen.Baš takav je model Xantia.Da nosi kojim slučajem pežoovog lava na masci, on bi bio sasvim uredu.