Fisker Ocean će ponuditi veći domet od bilo kojeg električnog SUV-a kada bude pušten u prodaju kasnije ove godine, pošto je postigao 708 km na zvaničnom testu po WLTP-u u svojoj vrhunskoj specifikaciji Extreme.
Ta brojka stavlja Ocean daleko iznad rivala, kao što su 565 km koju nudi Tesla Model X i 588 km koje pruža Mercedes-Benz EQS SUV, a Fisker je istakao da bi mogao da putuje od Londona do Glazgova s jednim punjenjem.
Fisker još nije javno objavio specifikacije baterija za Ocean, ali početni modeli imaju manji paket baterija koji omogućava domet do 436 km.
Predviđeno da bude dostupan u Evropi do kraja aprila, a isporuke planirane da počnu ubrzo nakon toga, Ocean će početi od oko 34.990 funti u Velikoj Britaniji.
EV se prodaje od 37.499 do 68.999 dolara u SAD. Prošle godine, Fisker je za Autocar rekao da zbog toga što će se automobil proizvoditi u Evropi (Austrija), cene neće biti povećane uvoznim taksama.
Tri nivoa opreme će biti dostupna za rivala Audija Q4 E-tron. Sport donosi motor od 275 KS na prednjoj osovini za vreme od 0-100 km/h od 6,6 sekundi, dok Ultra dobija motor na obe osovine, povećavajući snagu na 540 KS i skraćujući vreme sprinta na 3,9 sekundi. Extreme donosi 550 KS i vreme za 3,6 sekundi od 0-100 km/h.
Fisker još nije potvrdio kapacitete baterije i tvrdi da još uvek testira brzinu punjenja modela.
Varijante Ultra i Extreme koriste baterije koje je isporučila kineska firma CATL sa hemijom ćelija u vidu nikl-mangan-kobalta (NMC), za koje je Fisker rekao da im pruža „kombinaciju vodećeg opsega i performansi u segmentu“.
Sport dobija „touring“ bateriju koja može da pređe 443 km. Ključne karakteristike uključuju ekran osetljiv na dodir od 17,1 inča, krov „veliko nebo“, električna vrata prtljažnika, tempomat i automatska prednja svetla.
Specifikacija Ultra srednjeg opsega opremljena je baterijom „hyper opsega“, koja povećava domet na 628 km. Krov otvorenog neba, automatsko kočenje u slučaju nužde, daljinsko traženje vozila, „prozori za pse“ i kalifornijski režim se reklamiraju kao standardne karakteristike. Cene počinju od oko 55 i po hiljada evra.
Ekstremni modeli počinju od oko 68 hiljada evra i uključuju pametnu vuču za poboljšanu stabilnost u teškim vremenskim uslovima, kameru od 360 stepeni, bežično punjenje telefona, pomoć pri promeni trake i rotirajući centralni ekran za informacije i zabavu.
Alternativno, vozači mogu izabrati ograničenu specifikaciju One, koja takođe počinje od 68 hiljada evra. Zasnovan na Extreme-u, model će biti ograničen na prvih 5000 proizvedenih jedinica. Standardni komplet uključuje točkove od 22 inča i komemorativni potpis.
Vrhunski modeli takođe dobijaju solarne panele na krovu kako bi obezbedili više energije u sunčanim uslovima. Fisker je rekao da je krov u stanju da proizvede do 2400 km dometa godišnje.
Režimi vožnje Earth i Fun su standardni za sve automobile, dok Ultra i Extreme dodaju režim Hyper, koji poboljšava performanse. Extreme takođe dobija namenski režim van puta.
Fisker tvrdi da je Ocean najodrživiji električni SUV ikada proizveden, prvi put je dobio svoj zvanični debi u Velikoj Britaniji pred publikom na festivalu brzine u Gudvudu. Ovaj petosed naglašava posvećenost kompanije održivosti, sa „potpuno veganskim“ enterijerom koji se sastoji od ponovo upotrebljenih materijala nastalih od starih ribarskih mreža, majica i guma.
Tu je i kalifornijski režim koji spušta sve prozore i uvlači krov kako bi pružio iskustvo vožnje u stilu kabrioleta; Limuzinski režim koji omogućava putnicima na zadnjim sedištima da kontrolišu različite funkcije vozila; i rotirajući ekran osetljiv na dodir od 17,1 inča za info-zabavu koji se može prebaciti iz portretnog u pejzažni režim kada je automobil zaustavljen.
„Uz kombinaciju performansi, vrednosti i održivosti modela Fisker Ocean, verujem da imamo jedinstveno električno vozilo sa prvim karakteristikama u industriji, kao što je California Mode, rotirajući ekran od 17,1 inča i najduži domet u našem segmentu“, rekao je šef kompanije Henrik Fisker, sugerišući da je Evropa bila „kritična” za uspeh modela.
Fisker je rekao za Autocar da su baterije i pogonski sklopovi odabrani tek prošle godine, neposredno pre lansiranja Oceana na tržište. Razlog je, objasnio je on, što je „automobilska industrija bila u uobičajenom ciklusu od oko četiri godine da se razvije automobil, tako da kada kupite automobil, tehnologija je izabrana pre dve i po ili tri godine. „.
On je nastavio: „Pokušavamo da to promenimo u mnogo kraće vreme razvoja od dve i po godine. Deo trika je u tome što imamo neverovatan inženjerski i razvojni tim, ali i da radimo zaista blisko sa Magnom za proizvodnju naših vozila, jer želimo vozilo visokog kvaliteta, tako da nismo morali da se bavimo izgradnjom fabrike i podučavanjem ljudi kako da proizvode automobile. Tako da je to verovatno prednost i razlika u našem poslovanju model.“
Outsourcing proizvodnje značajno smanjuje režijske troškove Fiskera, kao i njegova nekonvencionalna maloprodajna mreža – usredsređena na takozvane centre iskustva u gradovima – i daljinski model isporuke i servisiranja vozila. Lokacija je odabrana za Fisker’s London Experience Center i biće potvrđena bliže datumu otvaranja sledeće godine.
Ocean je prvi u planiranoj porodici Fisker EV-ova, od kojih će jedan biti Fisker Pear, razvijen u saradnji sa tehnološkim gigantom Foxconn, koji će biti u prodaji širom sveta od kraja ove godine po pristupačnoj ceni.
Prvi put je predstavljen na sajmu automobila u Los Anđelesu prošle godine, a proizvodiće ga Magna Steyr u Gracu, Austrija. Fisker je nedavno otvorio evropsku kancelariju u Minhenu, u Nemačkoj, a centar za iskustvo brenda će uslediti. Predviđa se godišnja prodaja od oko 60.000 jedinica u Evropi.
AutoRepublika
(1946)
Ove dolarske cijene nisu velike, ali eurske jesu
Dizajn mi se baš dopada.
Ali, EV je tako da – „Hvala lijepa, ne treba mi ni najmanje“, posebno jer ovo nije gradsko vozilo.